Co vhodit do kterého kontejneru či kam odvézt staré haraburdí ale dobře vědí v Konici. Místní mají k dispozici hned několik kontejnerů, do kterých vzorně třídí a naplno využívají také sběrný dvůr, který ve městě funguje od roku 2010. Za pořádkumilovné občany si město Konice dokonce vysloužilo za rok 2013 třetí příčku ve třídění odpadu. Ze soutěže vyhlášené obalovou společností EKO-KOM a.s. si na začátku prosince 2013 Konice odvezla cenu v podobě keramické popelnice.

„Nestalo se poprvé, že jsme se umístili, ale vždy to bylo tak páté místo, teď to bylo místo třetí. Je to velký úspěch. Třídění odpadu u nás funguje dlouhodobě a sběrná místa lidé najdou i v místních částech města, Čuníně, Ladíně, Křemenci, Runářově či Nové Dědině," řekl starosta Konice František Novák s tím, že kontejnery neustále doplňují. Jen v roce 2013 přikoupili kontejnery na papír, plasty, barevné i bílé sklo.

„Najdou se u nás výjimečně sem tam nějaké ty černé skládky u kontejneru, ale myslím, že jejich výraznému úbytku pomohlo zřízení sběrného dvora, kam lidé odkládají nejvíce bílou techniku," popsal konický starosta.

Za rok 54 kilo na osobu

Koničtí ve sledovaném období od 1. října 2012 do 30. září 2013 vytřídili asi čtyřiapadesát kilo plastů, skla, papírů a nápojových kartonů na osobu.

Konici v třídění předběhl už jen vítězný Jeseník a Olomouc, která si vybojovala druhou příčku.

Celkově je pak Olomoucký kraj v třídění odpadu jedničkou ze všech krajů České republiky.

Problémy v Prostějově

Problémy s tříděním má ale Prostějov. Ten v kategorii soutěže O keramickou popelnici neskončil ani v první desítce.

„U nás mají lidé s tříděním stále problém. Lidé si prostory u kontejnerů nejspíš, myslím, že často z pouhé lenosti, pletou se skladištěm," řekla kontrolorka odpadového hospodářství a úklidu města Prostějov Ilona Kovaříková. V Prostějově máme přesně 177 míst, kde mohou lidé vytřídit odpad, a to včetně malých sběrných míst například před paneláky. Vozit staré, nepotřebné a nefunkční harampádí Prostějované mohou do dvou sběrných dvorů.

Přestože tun vytříděného odpadu bylo v roce 2013 více než v tom předešlém a komunálního o pár tun méně. Prostějované jsou k pořádku ve městě v mnoha případech bezohlední.

„Téměř denně jsme dostávali od našich dvou pracovníků veřejně prospěšných prací fotografie, které poukazovaly na černé skládky kolem kontejnerů. Pracovník společnosti A. S. A. TS Prostějov, pak vždy musel dojet s multikárou a odpad odvézt do sběrného dvora," nechala se slyšet Ilona Kovaříková.

„V Konici by si to lidé tolik nedovolili, jde o menší město a lidé se více znají. Tady žije lidí víc a některým třídění odpadu nic neříká," je názoru Ilona Kovaříková s tím, že kromě jiných nesnází během uplynulého roku museli řešit i několik případu zapálení kontejneru.

Jinde učí lidi třídit alespoň běžný odpad z domácnosti speciálními taškami zdarma.

„Dostali jsme teď ke konci roku zdarma sadu barevných tašek na papír, sklo a plasty. Jsou estetické a myslím, že také odolné," pochválila dobrý nápad olomouckého magistrátu Lenka Vybíhalová, která bydlí v Nových Sadech.

Běžná provozní doba sběrných dvorů