Nějaké dopravní omezení číhá aktuálně na motoristy hned v pětadvaceti ulicích. Některé jsou úplně uzavřené a řidiči je musejí objíždět, v dalších platí částečné omezení provozu.

To představuje buď jízdu jen jedním pruhem, zúžení vozovky, zákazy odbočování a parkování nebo zde dopravu řídí semafory. Ty jsou nyní v Sušilově ulici, ve Dvorské ulici v centru u odbočky na Rovensko a také na Skaličce na silnici do Jestřebí.

Klikni, tabulka se zvětší

tabulka.Pro řidiče asi nejnepříjemnější je úplná uzavírka krátkého úseku Dvorské ulice mezi křižovatkami s Valovou a Kozinovou ulicí. Vede tudy hlavní silnice směrem na sídliště v Krumpachu a také na Václavov, Kosov a Hoštejn, Drozdov nebo Rovensko. Řidiči musejí úsek objíždět z centra přes Postřelmovskou, Bezručovu a Dvorskou ulici.

Úplně uzavřená je rovněž Jiráskova ulice, kudy vede cesta do lokality Na Výsluní a do Nemile, a také hlavní silnice napříč Ráječkem. Místo je nutné objíždět přes Skaličku.

Řidiči nyní neprojedou ani Třešňovou ulicí kolem stadionu směrem k přejezdu. Jen v jednom pruhu se jezdí na několika místech frekventované Postřelmovské ulice.

Velmi komplikovaná je tak aktuálně doprava na Skaličce, v Ráječku, na Rudolfově nebo v lokalitě Na Trávníku. „Jsem sice Zábřežák a město dobře znám, ale musím říct, že kolikrát jsem zmatený a musím dost přemýšlet, kudy různé uzavírky objet. Ale nedá se nic dělat, musíme to letos nějak vydržet," řekl řidič Jiří Holub.

Stavbaři se navíc blíží do centra města. Kope se už před gymnáziem na křižovatce ulic 28. října a Kosmonautů, kde se jezdí jen jedním pruhem. Postupně půjdou dělníci dál přes náměstí Osvobození do Žižkovy ulice.

„To bude znamenat v první fázi především omezení parkování na náměstí Osvobození. Největším problémem je Žižkova ulice. Ta je příliš úzká, takže tam bude nutná úplná uzavírka," vysvětlil starosta Zábřehu František John.

V této lokalitě se mělo podle původních předpokladů kopat už před Vánocemi. Majitelé zdejších obchodů se ale obávali, že by v lukrativní předvánoční době, kdy mají největší tržby, přišli o zákazníky. „Investor jim tedy vyšel vstříc a práce se sem dostávají až teď," dodal František John.

Rozkopané ulice a uzavírky trápí i motoristy v Šumperku. Dopravu zde komplikuje především uzavírka frekventované Temenické ulice, která má trvat do konce tohoto měsíce. Na objízdných trasách se hlavně v dopravní špičce dělají kolony. Uzavřená je také Vančurova ulice, kterou motoristé používají jako výpadovku z centra směrem na Zábřeh. Tudy řidiči neprojedou až do konce března.