Olomoučtí celníci se na kontroly restaurací, bufetů, stánků a provozoven, které nabízejí rozlévané lihoviny ve zvýšené míře zaměřili v pondělí v souvislosti s několika případy otravy po konzumaci metanolu. „V současné době vyrážejí kvůli lihovinám do terénu všechny mobilní dohledy celého celního ředitelství Olomouc, kontroly provádíme na celém území Olomouckého a Zlínského kraje. V pondělí jsme v provozovně nedaleko centra Olomouce zajistili 113 nekolkovaných lahví alkoholických výrobků, což představuje 90 litrů lihovin. Část lahví už byla otevřených," uvedla mluvčí Celního ředitelství Olomouc Marie Bortlová.

Celníci lihovinu zabavili, odebrali vzorky a zaslali je k analýze do celně technické laboratoře. Výsledky by měli znát do konce tohoto týdne. „Kontrolovaná osoba je podezřelá ze spáchání správního deliktu neoprávněné nakládání s neznačeným lihem nebo kontrolními páskami a hrozí jí pokuta až pět milionů korun nebo propadnutí věci. Nebudeme však uvádět jméno ani adresu této provozovny či jejího majitele," dodala Bortlová.

Důvody, proč olomoučtí celníci odmítají zveřejnit, kde nekolkovaný alkohol zadrželi vysvětlila mluvčí Generálního ředitelství cel a Celního ředitelství Praha Martina Kaňková. Jméno a adresa provozovny jsou podle ní údaje, které se týkají přímo daňového subjektu a váže se na ně mlčenlivost ze strany celních orgánů. „Ta se nedá prolomit ani za současné mimořádné situace, kdy už po konzumaci lihovin s obsahem metanolu zemřelo několik lidí. Zatím nejsou známy výsledky laboratorních rozborů. Nevíme, zda lihoviny zajištěné v Olomouci obsahovaly metanol. Ovšem ani v případě, že by se to při rozborech nakonec potvrdilo, nemůžeme zveřejnit, o kterou provozovnu se jedná," sdělila Kaňková.

Nejedná se o ojedinělý případ, kdy olomoučtí celníci zabránili prodeji neznačených lihovin na území České republiky. V letošním roce už na území Olomouckého a Zlínského kraje provedli 524 kontrolních akcí, zjistili 59 porušení zákona a zajistili 18 102 litrů lihovin. Vloni za stejné období provedli 506 kontrol a zajistili 11 982 litrů lihovin. Daňový únik na tomto alkoholu by letos dosáhl 2,5 milionu korun, vloni se jednalo jen o 1,9 milionu ko­run.

Podnikatelé, kteří se pohybují v branži, však poukazují na to, že kontroly ze strany státu zaměřené na nelegální výrobu a prodej alkoholu by měly být častější. „Je to snad dva týdny, co udělali šťáru v jedné obci nedaleko Olomouce a zabavili tam veškerý alkohol, který byl nekolkovaný. Kdyby takové akce dělali častěji, hospodští by si to rozmysleli a prodávali by kvalitní alkohol z oficiální výroby. Tady nejde jen o daňové úniky, ale jak se bohužel ukazuje v posledních dnech, především o zdraví a dokonce životy lidí," uvedl majitel pěstitelské pálenice a lihovaru z Olomouckého kraje, který si nepřál zveřejnit jméno.