Za sebou nechala padesát dalších pálenek.

„Vůbec jsem v to nedoufala. Mám radost, překvapilo mě to," radovala se Jiřina Frelichová, která cenu přebírala. Prozradila, že za přihlášením do soutěže stojí její manžel, který ji přemluvil, aby vzorek porotě donesla.

„Už kdysi jsme dávali vzorek, ale umístili jsme se někde vzadu. A jak to, že ta naše slivovice vyhrála? Nevím. Byla velká úroda švestek a asi byly sladké a tak je to dobré," zhodnotila překvapená žena.

Soutěžní Košt slivovice má v Doloplazech velkou tradici. Pořádají ji členové Českého zahrádkářského svazu.

„Z kraje roku se zahrádkáři sejdou, hodnotí uplynulý rok, vybírají se příspěvky a pětičlenná komise zároveň posuzuje donesené vzorky. Na závěr se vyhlásí ti nejlepší," popsal předseda poroty Jaroslav Opálka.

Tak jako každý rok i letos byl součástí poroty Jan Vojáček. Trochu netradičně hodnotí hlavně pomocí virgule nebo kyvadélka.

„Dělám to tak už dlouho, virguli používám třeba i při hledání vody. Kolegové mi věří a v hodnocení se nikdy až tak nerozcházíme. Ke vzorkům i čichám, a když mě něco hodně zaujme, tak i trošičku ochutnám," pousmál se porotce.

Po skončení schůze se do sálu doloplazského Kulturního domu začali scházet místní a to nejen ti, kteří s napětím čekali, jak jejich mok dopadne.

„Po skončení schůze začínají přicházet místní, vyhodnotíme košt. Zahrádkáři pozvou i dechovku, která nám tady hraje, letos to je Vlčnovjanka. Lidé se přijdou pobavit, zatančit si a také ochutnat bezplatně slivovici. Vzorky jsou totiž po soutěži k mání," doplnil Jaroslav Opálka.