„Chceme návštěvníkům přiblížit krásu Drahanské vrchoviny, která je turisty zatím poněkud opomíjená, zvláště ve srovnání s nedalekým Moravským krasem. Zároveň chceme do školy znovu přitáhnout děti, které zde budou čekat zajímavé výukové programy zaměřené zejména na život v pravěku či středověku," prohlásil Pavel Moš, kurátor Muzea Drahanské vrchoviny a vzdělávacího centra TGM.

Rodáci a řemesla

Za poučením a zábavou by do muzea měli přicházet nejen školní děti, ale i turisté.„Jako první se chystáme otevřít expozici řemesel a kabinet věnovaný slavným rodákům. Především Vincenci Pořízkovi, knězi, tvůrci prvního hidsko českého slovníku a zakladateli hindologie na Karlově univerzitě. Ze sousedního Bousína pocházela například slavná operní pěvkyně Anna Dočkalová, která působila v berlínské opeře a svým způsobem života a četnými skandály předznamenala o dvacet let dříve dráhu Marlene Dietrich. Zapomenout ovšem nemůžeme ani na pátera Aloise Musila z Rychtářova, který se stal arabským šejkem, nebo na kněze Aloise Kolíska z Protivanova, jednoho z prvních činovníků Panevropské unie," líčil Moš.

V expozici řemesel zase návštěvníci uvidí krejčovskou dílnu, takovou, jaká byla před sto lety tady na kopcích téměř v každé chalupě. Nebude chybět ani truhlářský ponk, na kterém vznikaly dřevěné hračky, které z Drahan vozili výrobci na jarmarky v širokém okolí. Děti, ale i dospělí budou mít možnost ušít si zde z připravených dílů třeba maňáska nebo vyrobit dřevěného panáčka.

„Jednáme i o tom, že by tu mohla být kompletní stará ševcovská dílna," uvedl Moš.

Teď už víte, kam se poděl Pavel Moš Do redakce Prostějovského deníku chodí a volají ještě i dnes lidé a chtějí hovořit s bývalým redaktorem Pavlem Mošem. Jak jste se mohli dozvědět i díky tomuto článku, Pavel Moš změnil zaměstnání a nyní šéfuje nově vzniklému Muzeu Drahanské vrchoviny. Podle jeho slov si tak plní velký sen, protože měl celý život k historii a archeologii velmi blízký a zanícený vztah. Přejeme mu v jeho nové profesi vše nejlepší. Pavle, hodně štěstí. (red) … A vy, kteří byste s ním rádi mluvili. ho můžete kontaktovat na emailu: pavel.mos@muzeumdrahanska.cz.

Řemesly či slavnými rodáky ovšem chystané aktivity nekončí.

„První dvě zmiňované expozice bychom chtěli otevřít už koncem června, aby se přes prázdniny měli výletníci na kolech na co podívat. Doplní je i muzejní herna, kde budou mít návštěvníci možnost spustit si třeba malý parní stroj," slíbil Moš.

V plánu palisády i umělá štola

Současně budou muzejníci připravovat i další výstavní prostory.

„V prostorách věnovaných nejstarším dějinám plánujeme například rekonstrukci palisádového opevnění upomínající na nedaleký hrad Starý Plumlov. Do konce roku bychom chtěli pro návštěvníky připravit i ochutnávku z vojenského prostoru či umělou štolu," prohlásil Moš.

Na vnitřní expozice navážou i aktivity venku.

„Chystáme tavbu železa ve středověké peci, výrobu lepidla z březového dehtu i ukázky dalších zapomenutých výrobních postupů," pokračoval Pavel Moš.

První schůzka muzejní společnosti

K těmto věcem je ale potřeba samozřejmě spousty ochotných rukou.

„Proto jsme se rozhodli založit muzejní společnost, jejíž první schůzka bude už ve čtvrtek 23. května v sedmnáct hodin. Doufám, že se sejde alespoň pár lidí, kteří přinesou své zkušenosti a nové nápady i ochotu pomoci," uvažoval muzejní kurátor. (mdv)