Po opravách střechy se ocelový kříž i nálezy vrátí na místo, schránku obohatí i sdělení o dnešní době.

„Byli jsme zvědaví, co je uvnitř, i když obsah se dá vždy trochu odhadnout. Je tam zachycená historie a teď sami chystáme podobný okamžik. Jen nevíme pro koho," přiblížil atmosféru při otvírání schránky provinciál Benedikt Tomáš Mohelník.

Nejstarší zpráva je z roku 1633, kdy bylo původní pouzdro nahrazeno malým plechovým válcem, protože rok předtím ho strhl vítr.

Na pergamenech z různých období jsou často modlitby proti bouřím a blesku a zápisy o opravách věže a kříže, na kterém se podepisovalo počasí.

„Hromosvody ještě neexistovaly, modlitby byly tehdy jedinou ochrana," řekl ke starším zprávám Štěpán Kohout z olomoucké pobočky Zemského archivu v Opavě.

V roce 1749 uhodily do střechy hned dva blesky, což si vyžádalo opravu většího rázu.

„Protože ale neměli potřebných pět tisíc zlatých na dřevo, aby mohli krov přestavět, zůstal do dnešních dní ten starý, který dnes patří mezi pět nejstarších v České republice," zmínil zajímavost Štěpán Kohout.

Podle průzkumů bylo dřevo na sestavení krovu skáceno v 15. století.

Čas od času se někde podobná schránka najde a obvykle jsou v ní i předměty jako noviny, dobové mince či pamětní medaile.

Digitální média neprošla, pergamen je jistější

V klášteře ve Slovenské ulici však byla jen zrnka kadidla, kus křídy a jehla s nití.

„Ptal jsem se starých otců a může jít o odkaz na živobytí bratrů spolupracovníků," podal možné vysvětlení převor Cyril Molnár.

Záznamy se často týkají stavu věže, komentují však i události netýkající se pouze osudů kostela.

Nyní se ke starým sdělením s posledním vročením 1872 připojí zpráva datovaná k úterý 2. října 2012.

Mimo jiné zmiňuje, že oprava střechy probíhá od roku 2009 i nedávnou historii, kdy byli bratři dominikáni v roce 1950 komunistickým režimem násilně vystěhováni.

Po čtyřiceti letech se vrátili do svého původního kláštera u svatého Michala a od roku 1994 se začali postupně stěhovat do kláštera, kde sídlí dnes. Zmíněny jsou i ničivé povodně před patnácti lety.

Text je psaný v češtině současným jazykem, teď je úkolem restaurátora přenést ho na pergamen. Ten totiž dominikáni zvolili jako nejtrvanlivější médium.

„Zvažovali jsme třeba digitální paměťové karty, ale to neprošlo, protože pergamen vydrží stovky let. Papír by splesnivěl," řekl Cyril Molnár.

Čtyřicetikilo­gramový kovaný kříž ze 17. století, jež bude směřován na východ, se pomocí kladek na kostelní věž vrátí poslední týden v říjnu.