„Zhotovitelská firma nyní působí především v úseku mezi Bludovem a Bohutínem, kde již probíhají i práce na železničním svršku," sdělil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař.

U Bludova stavbaři bagrují a odvážejí štěrkové lože, u Bohutína rozebírají koleje.

V druhé jmenované vesnici též bourají budovu zastávky. Nahradí ji stejně jako v ostatních zastávkách mezi Bludovem a Hanušovicemi nový přístřešek.

Po rekonstrukci budou moci vlaky mezi Bludovem a Hanušovicemi jezdit rychleji a zkrátí se tak o několik minut jízdní doby.

Kromě úseku z Bludova do Hanušovic se letos stavbaři zaměří též na horskou část trati z Jindřichova do Lipové-lázní.

Příští rok budou dokončovat práce mezi Bludovem a Hanušovicemi, naplánována je též oprava stanic Hanušovice a Jeseník.

Kvůli pracím nahradily všechny vlaky ze Zábřehu a Šumperku do Jeseníku autobusy. Výluku České dráhy zavedly do poloviny prosince též na lokálce z Hanušovic do Starého Města.

S kolem složitěji, někde vůbec

Lidé cestující do hor musejí kvůli výlukám počítat s omezeními. U spojů na Jeseník je redukována služba úschovy zavazadel během přepravy a přeprava jízdních kol.

„U rychlíků a spěšných vlaků je služba zajištěna nákladním automobilem, nakládku a vykládku zavazadla si cestující zajišťuje sám. U osobních vlaků služba přes úsek dotčený výlukou zajištěna není," informují na svém webu České dráhy.

Na trati do Starého Města se cestující s kolem nedostanou vůbec.

Některým pasažérům přinesla výluka delší cestování. Například z Hanušovic do Šumperku trvá cesta náhradní dopravou o čtvrt hodiny déle než vlakem.

„Dokud bude výluka, budu jezdit spíš běžnými autobusovými linkami. Jezdí jich sice méně, zato jsem v Šumperku o dost rychleji," uvažuje cestující Marcela Kratochvílová.

Naopak cestující ze Zábřehu jsou v Jeseníku náhradními autobusy stejně rychle jako vlaky.