Změna se týká přibližně tří a půl tisíc odběratelů v Jeseníku, Bělé pod Pradědem, Lipové-lázních, České Vsi, Písečné a Hradci – Nové Vsi. Co se pro ně konkrétně od začátku prázdnin změní, na to se Deník ptal ředitelky společnosti VAK, Ivany Güttnerové.

Proč jste se rozhodli změnit způsob provozování vodovodů a kanalizací?
Smlouva o provozování skončila a řešili jsme, jakou cestou se vydat dál. Nabídli jsme provozní společnosti, aby s námi spolupracovala dál. K dohodě však nedošlo, takže se naše firma vydala vlastní cestou. Vytvořili jsme smíšenou společnost, to znamená, že budeme nejen i nadále vlastníkem majetku, ale budeme vodohospodářskou infrastrukturu také provozovat.

Co se od 1. července pro odběratele změní?
Dnes jsme ve fázi, kdy se naplno na provozování připravujeme. Odběratelé si určitě mohli všimnout, že se ve zpravodajích obcí objevily letáky, že od 1. července začínáme provozovat sami. Vzhledem k nim je jen jediná změna. A to, aby si změnili číslo účtu, na který budou platit zálohy za vodné a stočné a faktury za vyúčtování, které jim přijdou.

Mají očekávat návštěvu technika, který jim odečte vodoměr?
Ne. Odečet se dělá jednou ročně ke konci roku tak, jak máme nastaveno účetní období. Odběratelé budou dále platit zálohy tak, jak je platí, a ke konci roku dojde k odečtu a vystavení faktur, ať již s přeplatkem nebo nedoplatkem. Odběratele nicméně určitě navštíví naši zaměstnanci. Dají jim leták, na kterém budou napsány informace, kam se mají po prvním červenci obracet například v případě jakýchkoli dotazů, poruch nebo když budou potřebovat vyvézt jímku. Dostanou také dodatky ke smlouvám. Jsou zatím napsány obecně, protože v tuto chvíli nemáme předány podklady z Jesenické vodohospodářské společnosti.

Mají lidé v souvislosti s touto změnou očekávat zvýšení či snížení cen vodného a stočného?
Jedna z prvních úvah byla, co tato změna udělá s vodným a stočným. Určitě se nemusí obávat, že by tento krok vodné a stočné zdražil. Podpůrným důvodem pro rozhodnutí, proč vodovody a kanalizace provozovat sami, bylo, že zisk z provozování zůstane nám jako vlastníkovi a bude moci být použit na obnovu infrastruktury. Zákon stanoví, že vlastník vodovodů a kanalizací musí obnovovat majetek. To si vyžaduje poměrně velké prostředky. Abychom obnovu sítě zajistili s menším zvýšením vodného a stočného, přistoupili jsme k tomuto kroku. Zisk, který zůstává provozní společnosti, by měl být vrácen do vodovodů a kanalizací.

Plánujete aktuálně nějaké větší opravy?
Hlavní opravu, kterou máme v plánu, je ulice Lipovská, kde je ve velmi špatném stavu vodovod. V rámci opravy koryta tamního malého toku a povrchu silnice budeme vyměňovat i naše sítě.

Přibírali jste vzhledem k plánované změně nové zaměstnance?
Jistě. Byli jsme jen vlastnickou společností, spravovali jsme majetek, řešili dotace, věcná břemena a podobné záležitosti. Nyní začneme provozovat, takže budeme mít 34 zaměstnanců.

O změně provozování se na veřejnosti začalo mluvit před třemi měsíci. To na takový přechod poměrně krátká doba. Stihnete vše včas?
Podobných dotazů jsem obdržela mnoho. Ale myslím, že vše bylo celkem rozumně nachystáno, takže věřím, že stihneme.