Vítězné hnutí ANO 2011 získalo v zastupitelstvu šest mandátů. „Vítězství jsem nečekal," přiznal lídr kandidátky Adam Kalous. „Ukázalo se, že občané nebyli spokojeni s předchozím vedením města a že chtěli změnu," dodal.

Podle svých slov byl od začátku zdravým pesimistou, i když vzhledem k celorepublikovým preferencím šanci na úspěch viděl. „Komu se ale v Jeseníku podařilo porazit sociální demokracii? Něco se tu zlomilo, že jsme porazili sociální demokraty, a to výrazně," poznamenal.

Jeho uskupení bezprostředně po zveřejnění výsledků voleb rozjelo jednání s ostatními subjekty. Zhruba do týdne by mohlo být jasné, kdo bude Jeseníku po následující čtyři roky vládnout.

S kým by si dovedlo jeho uskupení představit spolupráci a s kým nikoli, Adam Kalous vzhledem k probíhajícím jednáním prozatím prozradit nechtěl.

Historickou porážku utrpěli dosud vládnoucí sociální demokraté. Ze sedmi dosavadních mandátů dokázali obhájit jen čtyři křesla. To je nejméně za celé jejich šestnáctileté působení v městském parlamentu Jeseníku.

„Je to určitě prohra. Je to slabý výsledek a nevím, jestli budeme schopni v zastupitelstvu něco ovlivnit," přiznala dosavadní jesenická starostka a lídr sociálnědemokratické kandidátky Marie Fomiczewová.

Podle svých slov určitou ztrátu mandátů u své strany očekávala, ovšem nikoli tak výraznou. Slabý výsledek sociálních demokratů si vysvětluje celostátní popularitou hnutí ANO a negativní kampaní v místním tisku.

Čtyři mandáty v jesenickém zastupitelstvu obhájilo uskupení Pro Jeseník, které dříve vystupovalo pod hlavičkou Mladí pro Jeseník.

Lídr sdružení Pro Jeseník a dosavadní místostarosta Libor Halas je s výsledkem svého uskupení spokojený. „Obhajovat pozici po čtyřech letech na radnici je vždy trochu těžší. Výsledek je dobrý, teď záleží na tom, jakým způsobem se to na jesenické radnici smysluplně podaří sestavit tak, aby to mohlo fungovat dál," řekl místostarosta Halas.

Osobně by měl velký problém spolupracovat v koalici s lídrem TOP 09 Radkem Brnkou. „Je to člověk, který nám tady několik posledních měsíců veřejně lhal," odůvodnil svůj postoj místostarosta Halas.

Jesenická TOP 09 posílila o jeden mandát na celkové tři. „V levicovém městě jako je Jeseník je takový zisk TOP 09 určitě úspěch," míní lídr strany Radek Brnka.

Ze čtveřice nejsilnějších stran nejkonkrétněji nastínil budoucí možnou koaliční spolupráci. Dovedl by si ji představit s hnutím ANO 2011, občanskými demokraty, lidovci nebo Nezávislými. „Nedokážu si představit, že bychom jednali s komunisty. To je jediná strana, s níž jednat nechceme," řekl Radek Brnka.