Ještě letos na podzim má odstartovat revitalizace Bezručových sadů. Město chce nechat obnovit hlavně středovou alej, kterou dnes tvoří břízy. „Tato alej se ale už dnes nachází ve stádiu dynamického rozpadu. Novou alej budou tvořit lípy velkolisté," sdělil starosta Zábřeha František John.

Podle projektu mají dřevorubci pokácet dvaašedesát stromů, které už nemají perspektivu. Nahradí je jednadevadesát nových stromů. Obnovy se dočkají také keře na celé ploše parku.

Městu se přitom podařilo významně ušetřit. Podle projektu měla obnova parku u kostela svaté Barbory přijít na více než dva a půl milionu korun. Výběrové řízení cenu srazilo na téměř polovinu, přesněji na 1,43 milionu korun. Město zaplatí z této sumy jen čtvrtinu nákladů, tedy 357 tisíc korun. Zbytek uhradí z dotace z evropských fondů.

Zábřežská radnice nyní uspěla i se žádostí o dotaci na obnovu Wolkerových sadů. Také tady odborná firma vykácí přestárlé stromy a nahradí je novými. „Další stromy projdou odborným ošetřením. Velkou proměnu pak prodělá hlavně keřové patro v celém parku. Práce by měly začít příští rok na jaře," doplnil starosta John.

Původní předpokládané náklady na obnovu sadů u Moravské Sázavy činily jeden a půl milionu korun. Ve výběrovém řízení cena spadla přibližně na polovinu. Tři čtvrtiny z celkové částky přitom město pokryje z dotace ze Státního fondu životního prostředí.

V minulých letech už město nechalo ošetřit a omladit lipovou alej na hrázi rybníka Oborník, kde dvanáct přestárlých stromů, které byly rizikové, protože se například hodně nakláněly nad sousední nemovitosti, nahradilo třicet kusů nových lip.

Minulou zimu pak prodělala omlazovací kúru takzvaná Šestikrejcarová alej, která spojuje Wolkerovy sady s ulicemi ČSA a Olomouckou a denně tudy projdou stovky lidí cestou z centra města na vlakové nádraží.

Odborná firma stromy v přibližně sto let starém stromořadí prořezala. Lípy totiž rostou hodně blízko sebe, což podle odborníků způsobuje deformace jejich korun. Dvanáct stromů bylo nakonec nutné vzhledem k jejich stavu pokácet a nahradit je novými.

Kácí se příliš, stěžují si někteří ZábřežanéV Zábřehu v minulých letech investovali do obnovy městské zeleně stovky tisíc korun. Některým občanům se ale nelíbí, že se ve městě až příliš moc kácí.

Zábřežan Jiří Hulík poukazuje na asi tři desítky stromů, které v minulých letech zmizely v ulicích 17. listopadu, Křížkovského a 28. října a kolem úřadu práce. „Část stromů vykácel soukromník v roce 2013, další pak skácelo město letos. Nerespektuje se přitom zákon a nic jim neříká období vegetačního klidu. Stromy přitom ve městě snižují prašnost, hlučnost a působí blahodárně pro oko.

Vždy je lepší dívat se do zeleně stromů než na samé zdi baráků," poukázal Jiří Hulík.

Město se brání, že stromy muselo vykácet kvůli stavbě kanalizace. „Taky je mi líto každého stromu, ale je to dilema, jestli chránit podzemní vody tím, že vybudujeme kanalizaci, nebo stromy. Kolem kanalizace vede ochranné pásmo, ve kterém nesmějí růst stromy, takže je bylo nutné vykácet," řekl starosta Zábřeha František John.

Město nyní chystá za pokácené stromy náhradní výsadbu.