Přesně takovou situaci zažívala před rokem Dana Vyhlídalová z Prostějova, když sháněla pro svou sousedku místo v domově důchodců. Pomoc nakonec přišla až po několika měsících. Tato situace není dnes ničím výjimečným, a podle odborníků může být ještě hůř. Seniorů přibývá a sociální péče bude stále více potřebná. Obce, města i kraje však budou muset řešit otázku, kde vzít na provoz sociálních služeb peníze.

„Před rokem jsem sháněla volné místo v domově důchodců pro mou sousedku, která se o sebe po operaci kyčelního kloubu už nedokázala postarat. Manžel i dcera jí umřeli a syn žije v Austrálii, takže paní zůstala ve velkém bytě sama. Snažila jsem se jí pomáhat, nosila jsem jí jídlo a uklízela do doby, než se uvolnilo místo v domově důchodců. Čekaly jsme na něj pět měsíců," vzpomíná na náročné období Dana Vyhlídalová.

Čeká se i několik měsíců

Pořadníky v domovech seniorů už teď čítají desítky žádostí o umístění a na volné místo mohou lidé čekat i několik měsíců.

„Specializujeme se na seniory, kteří už potřebují pomoc jiných osob, a těchto lidí stále přibývá. Žadatelé tak čekají na umístnění v řádech několika měsíců," uvedl Zdeněk Libíček, ředitel Domova důchodců v Prostějově.

Stejná situace je i v Domě pokojeného stáří v Bohuslavicích, kde na umístnění momentálně čeká devadesát lidí. „

Průměrná čekací doba byla v loňském roce dvacet měsíců, ale je to individuální. Přednostně přijímáme klienty se závažným zdravotním problémem, důležitý je i věk a potřebnost naší služby," řekla vedoucí domova Pavlína Pašová.

Pětatřicet žádostí nyní evidují v Domově pro seniory v Soběsukách.

„Jsou to jednak akutní žádosti, ale zároveň i takové pojistky pro budoucnost, kdy lidé raději pošlou žádost dříve, i když o umístnění nemají zájem ihned," potvrdila ředitelka domova Věra Palacká. Zároveň však dodala, že výjimkou nejsou ani případy, kdy žadatel uvede záměrně horší zdravotní stav.

„Proto k nim jezdí sociální pracovnice, aby zjistila, jak na tom potenciální klient je. Pro přijetí je rozhodující bydliště, sociální potřeba služby a zdravotní stav," vysvětlila Věra Palacká.

Pohled do budoucna

Podle průzkumů se zvyšuje průměrný věk lidí, s čímž jsou spojené i zdravotní problémy. Sociální služby tak budou stále více potřeba.

„Pomalu nám začínají do důchodů dospívat silné poválečné ročníky a musíme se připravit na to, že budou potřeba hlavně domy s pečovatelskou službou, domovy důchodců či asistenční služby, zároveň se budou zvyšovat nároky na důchody i lékařské služby," míní náměstkyně primátora Alena Rašková a dodala, že na sto dětí připadá v Prostějově 131 seniorů.

„V současné době je umístěno v domech s pečovatelskou službou 338 lidí, na stole však máme 252 žádostí," spočítala Alena Rašková a dodala, že roste také zájem o menší a cenově dostupné byty, kterých má však město nedostatek.

Podle Zdeňka Libíčka by měli lidé myslet na zadní kolečka a podávat si žádost do domovů pro seniory raději o něco dříve než v okamžiku, kdy už péči potřebují.

„Je samozřejmé, že člověku je nejlépe v domácím prostředí. Ale pak přijde úraz či jiná zdravotní komplikace a najednou může vzniknout problém, že se o něj nemá kdo postarat. Rodina na to někdy nemá fyzicky ani psychicky, aby se o nemocného seniora starala, často je to i otázka peněz," řekl ředitel prostějovského domova důchodců.