Čtyři asistenti prevence kriminality, které vybralo město, nebudou mít lehký úkol. Mají napravit pošramocené vztahy minority s majoritou.

Jak ukázala návštěva Kojetínské ulice, pro místní je důležité hlavně to, aby se měli komu svěřit se svými problémy. K tomu by měla sloužit i „rada starších," která se bude pravidelně scházet.

Na asistenty se v romském ghettu sesypala spousta stížností.

„Je tu strašný prach a nepořádek. Baráky mají rozbitá okna a dveře. Kdyby byl v každém vchodě domovní důvěrník, který za to bude zodpovědný, tak by to tu vypadalo jinak. Když to funguje jinde, proč ne u nás?," ptala se jedna z místních.

Někteří obyvatelé Kojetínské ale stále automaticky očekávají, že opravu rozbitých oken, ale třeba i materiál nebo barvy na vymalování bytu zaplatí někdo jiný.

„Nemůžeme přece chtít po byťáku, aby nám zaplatil okno, které rozbily naše děcka," usměrňovala ale místní mladá žena.

Situace se může zlepšit, říká jeden z asistentů

Asistenti prevence kriminality jsou přesvědčeni, že se situace může zlepšit. Je ale nutné, aby minorita respektovala pravidla.

„Když bude deset večer, tak se tady zamknou vchodové dveře. Ten, kdo bude mít do baráku klíče, ten se dovnitř dostane. Ale nikdo jiný. Uklidí se to tu a zasadí se třeba afrikány," plánoval jeden z asistentů Pavel Mirga.

Ten se negativních reakcí ze strany romských obyvatel neobává.

„Šli jsme do toho s tím, že chceme, aby se soužití majority s minoritou zlepšilo. Byli jsme už v Husově, Kojetínské a na náměstí Františka Rasche. Zatím jsme se nesetkali se špatnými reakcemi. Projekt je ale v plenkách a uvidíme, jak se bude dál vyvíjet," poznamenal.

„Přijali nás dobře – už proto, že Pavel Mirga je muzikant a já zase sportovec a boxer. Ohlas mezi mládeží tu tedy je," doplnil ho další z asistentů Jan Balog.

Pod dohledem mentora

Na činnost asistentů dohlíží mentor z řad Městské policie.

„Budou chodit do vytipovaných oblastí, kde jsou potíže v občanském soužití, problémy s bezdomovci nebo veřejným pořádkem. Předají nám poznatky, co je potřeba zlepšit," konstatoval strážník Martin Pospíšil, který zastává tuto funkci.

Asistenti prevence kriminality se teprve zaškolují a „naostro" vyrazí do terénu během příštího týdne. „Seznamují se s tím, co je přestupek a co trestný čin. Musejí vědět, jak se v terénu chovat – že nemohou zasahovat při páchání trestných činů, protože jsou v roli občanů a jejich kompetence jsou omezené. Pokud by byli svědky vážnějšího incidentu, přivolají na místo policii," nastínil manažer prevence kriminality a radní Jiří Kohout (SpP).

Smyslem projektu je podle něj především snížit bagatelní trestnou činnost a přestupkové jednání.

„Máme bohužel relativně krátký čas na to, aby mohlo nějaké preventivní opatření zafungovat. Zkušenosti z ostatních měst říkají, že to trvá dva až tři roky," doplnil.

Asistenti prevence kriminality budou mít zázemí v prostorách bývalého obvodního oddělení policie v Husově ulici u nádraží. „Fungovat budou ve směnném provozu a podle aktuálních potřeb města," uzavřel Jiří Kohout.