Podniky města Šumperka (PMŠ) jsou akciovou společností stoprocentně vlastněnou radnicí. Starají se o městské nemovitosti, sportovní areály, lesy i kotelny.

Už dlouho se ale proslýchalo, že v městské firmě zdaleka není vše v pořádku. Také hloubková kontrola, kterou město zadalo u pražské auditorské firmy, potvrdila, že v PMŠ byl dlouhá léta nepořádek.

Auditoři zkoumali období od roku 1996 až 2014 a vymezili několik problémových oblastí, například nedostatečnou kontrolu, chybějící směrnice, doklady i peníze.

„Zprávu jsme dali k dispozici Policii České republiky. V PMŠ je již zpracován materiál, který povede k odstranění nedostatků," uvedl místostarosta a zároveň předseda představenstva PMŠ Tomáš Spurný.

S tím se ovšem nehodlají smířit především zástupci opozice z uskupení Pro-region. Již s předstihem po městě vylepili plakáty, kde poukazují na zodpovědnost bývalých členů statutárních orgánů PMŠ. Strefují se především do bývalého předsedy představenstva PMŠ a současného starostu Zdeňka Brože.

Neumíte se postavit jako chlapi, sbalit kufry a vypadnout

Toho již několikrát vyzvali k odstoupení a před časem dokonce vyvolali hlasování o jeho odvolání. Spříznění zastupitelé ale zatím vždy Zdeňka Brože podrželi.

„Neumíte se postavit jako chlapi, sbalit kufry a vypadnout," zaznělo mimo jiné z úst zastupitele Petra Blažka, který minulé hospodaření v PMŠ přirovnal ke středověké tržnici.

Ačkoliv na jednání zastupitelstva padala ostrá slova, kterými se častovali členové opozice i koalice, nedospělo se i přes několik hlasování k žádným změnám ve statutárních orgánech PMŠ.

Auditoři ovšem potvrdili, že v letech 1996 až 2014 v městské firmě zcela selhávaly kontrolní mechanismy a na některé problémy tehdejší členové představenstva či dozorčí rady přijít mohli. Tehdejší systém řízení městské firmy auditoři shledali jako nevhodný.

To jen umožnilo bývalému zaměstnanci PMŠ zdefraudovat milionové částky peněz. Některé faktury se totiž proplácely zároveň přes účet i v hotovosti.

Pokladna prakticky neměla limit, takže se v ní někdy nacházely i tři miliony korun. Kontrola kasy se odehrávala jenom jednou za rok a to pouze za přítomnosti tehdejšího ředitele a účetní.

Zpronevěrou se od loňského roku zabývá policie stejně jako další kauzou dluhů po bývalém nájemci hotelu Sport. Jeho nehrazené pohledávky za energie se v tichosti přelívaly z roku na rok a nikdo problém neřešil.