„Otázku zavlažování parku mezi Vápenicí a Školní ulicí řešíme od minulého roku. Protože studna se nachází pod silnicí, která patří Olomouckému kraji, museli jsme nejprve získat souhlas nejen od kraje, ale i vodohospodářů a zejména památkářů, jelikož se jedná o stavbu v památkové zóně města," vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Fišer a dodal, že město už má hotový hydrologický průzkum a projektovou dokumentaci.

Bývalá požární studna, která vznikla za druhé světové války jako rezervoár vody pro hašení v případě leteckého náletu na město, je ukrytá pod povrchem vozovky na Přikrylově náměstí.

„Studna má kónický tvar. V horní části je široká pět metrů, v hloubce dvaceti metrů má pak šířku tři metry," nastínil Zdeněk Fišer a dodal, že ke studni povede vrt z pásma zeleně.

„Vyvrtáme hlubší studnu, než je ta původní. Bude hluboká třicet metrů, čímž se zvýší vydatnost vody," vysvětlil náměstek primátora.

Zavlažování z artéské studny padlo

Radnice původně uvažovala, že pro zavlažování Smetanových sadů využije artéskou studnu, která se nachází pod lázněmi v Blahoslavově ulici. Nakonec od tohoto nápadu upustila.

„Předpokládaná vzdálenost od zdroje vody je téměř čtyři sta metrů a náklady na propojení studny s parkem by se vyšplhaly až na jeden milion korun. Složité by bylo i křížení s inženýrskými sítěmi v Blahoslavově ulici," vysvětlil Zdeněk Fišer.

Ušetří se na nákladech

Závlaha Smetanových sadů stojí ročně 360 tisíc korun. Využitím historické studny chce město ušetřit náklady na údržbu zeleně.

„Závlahový systém je nutnost. Prostějov není moc bohatý na srážky, takže bez zavlažování by byly přírůstky na vegetaci minimální," nechala se slyšet náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Radní počítají, že napojení studny vyjde na 150 tisíc korun. „Je možné, že se v soutěži podaří cenu ještě snížit. Počítáme, že s pracemi začneme v srpnu," uzavřel Zdeněk Fišer.