Olomoučtí celníci prováděli ve čtvrtek 20. února kontroly na silnici v blízkosti Písečné na Jesenicku.  Krátce před devatenáctou hodinou zastavili vytipované osobní vozidlo Opel Corsa s českou poznávací značkou. Pětapadesátiletá řidička, která ve voze cestovala sama, tvrdila, že nic neveze.  Celníci si však všimli větší hnědé kabelky ležící na podlaze za předním sedadlem.

„Žena na otázky, co v tašce převáží, odpověděla, že je prázdná. Když celníci obsah kabelky zkontrolovali, našli v ní 6 580 kusů tablet léku Cirrus. Ty obsahují pseudoefedrin, látku, která se používá k výrobě pervitinu," sdělila mluvčí Celní správy pro Olomoucký kraj Marie Bortlová. Pašeračka údajně nemá trvalé bydliště v jesenickém regionu.

Za trestný čin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy teď ženě hrozí trest odnětí svobody v délce dvou až deseti let.

Není to ojedinělý případ, kdy olomoučtí celníci zadrželi léky s pseudoefedrinem. V loňském roce zajistili 11 tisíc pilulek.  „I když se jedná o údaj pro celý Olomoucký kraj, většinu farmak policisté zajistili v příhraničních oblastech na Jesenicku," dodala Marie Bortlová.

Například loni v dubnu celníci v Bílém Potoku zadrželi řidiče a jeho spolujezdkyni, kteří z Polska převáželi tři stovky tablet Sudafedu. Také ten je rovněž mezi výrobci drog poměrně populární. Blistry s tabletami žena ukrývala v kabelce i pod oblečením. Další dvojici, pašující větší množství suroviny na výrobu pervitinu, hlídka lapila v Javorníku. Pár se snažil pojistit tím, že cestu do Polska podnikl i s malými dětmi, řidič celníkům tvrdil, že nakoupili pouze hračky.

Půl milionu za drogy

Deníku odpovídal Josef Vondrka z jesenického občanského sdružení Darmoděj, které poskytuje pomoc drogově závislým.

Předseda Darmoděje Josef VondrkaZe zadržených léků by se dalo vyrobit zhruba půl kilogramu pervitinu, jaká by byla jeho hodnota?
Cena pervitinu se již dlouho dobu nemění, gram se prodává za tisíc korun, v případě půl kilogramu se tedy dá hovořit o půl milionu korun. Takové množství zachycených léků většinou neslouží jen pro vlastní spotřebu, droga se většinou prodává dál. Výrobci si potřebují vydělat na nákup dalších surovin.

Zadržená žena údajně nebyla z Jesenicka, je tento region spíše tranzitním místem pro pašování léků?
Rozhodně, Jesenicko je poměrně odlehlé a pohyb z okrajových částí do Polska nemusí být nápadný. Pašování zde má tradici. Dříve to byl alkohol, teď léky. U nás je nákup volně prodejných léků, z kterých se pervitin vyrábí omezen, legálně lze koupit jen velmi omezené množství.  To bohužel v zahraničí nefunguje a zřejmě ani není vůle, aby se něco změnilo. Je to přece jen velký byznys.

Celníci sice v některých případech pašování léků zamezí, ale jak myslíte, že tento černý obchod na Jesenicku funguje?
Celní správa se opravdu snaží, to vnímám velmi pozitivně. Ale obávám se, že odhalené případy jsou pouze malá špička ledovce. Zřejmě už celní správa osoby mohla mít předem vytipované. Nebo se zadržení při náhodné kontrole mohli chovat podezřele, z čehož celníci usoudili, že se jedná o uživatele pervitinu. To chování má své typické příznaky. Logicky nelze prohledávat každé auto. Velkým problémem tady není pouze dovoz léků, ale také jejich výroba. Jesenicko je svou polohou velmi specifické, je zde řada opuštěných budov a objektů. Navíc je zde velká nezaměstnanost, což souvisí se špatnou sociální situací a frustrací. Pro řadu zdejších lidí je bohužel výroba drog slušným zdrojem příjmů.