„Zatím jsme vykopali jen půl řádku. Největší váží 520 gramů, na délku má 15,5 centrimetrů a „obvod" 24 centimetrů. Zbytek měl váhu od 450 do 485 gramů," popisovala nadšená zahrádkářka z vesnice nedaleko Olomouce.

„Možná ještě povyrostou, mají zelené natě bez plísně a mandelinek," dodala Sýkorová.

Paní Magdaléna Sýkorová si pochvaluje úrodu brambor

Tajemství jejího letošního úspěchu?

Kvalitní odrůda, dobrá půda a péče. „Odrůdu nemáme prvním rokem, brambory byly vždy pěkné, ale letos to chtělo obzvláště vláhu. Kolem brambor je potřeba trochu chodit. Ne nechat napospas osudu a pak se s motykou v ruce divit," usmála se zahrádkářka.

Podle odborníků počasí zahrádkářům příliš nepřálo. Co nepoškodily mrazy, tomu uškodilo sucho. Právě u brambor, kde mrazy nadělaly své, je ale štěstí, že mají vysokou schopnost regenerovat.

„Došlo většinou jen k poškození okrajů listů v době, kdy brambory vzcházely a vliv na výnos by to mít nemělo," uvedl Jaroslav Rod. „Po mrazech byly jako tabák. Pár dní jsme je zavlažovaly a všechno dohnaly," popisovala nadělení po květnovém mrazivém ránu zahrádkářka.

Urodilo se vám na zahrádce taky něco zajímavého. Neváhejte a posílejte nám fotografie vašich výpěstků i s popiskem na email: katerina.ilgnerova@denik.cz. Rádi je v novinách i na webu uveřejníme.

V suchu se hlízy deformují

O to horší dopady na brambory má sucho.

„Kde nebyly brambory zalévané zaručeně dochází ke snížení výnosů a nejen to: budou se hodně vyskytovat takzvané zrůdičky – deformované hlízy," uvedl Jaroslav Rod.

„Hlíza totiž v suchu roste pomalu a když najednou přijde déšť, buďto se deformuje nebo narůstají nové mladé hlízky – zmlazování," vysvětlil odborník.

Co česnek a ovoce?

Po zimě, kdy v prosinci a lednu byly teploty vyšší a poté přišly velké mrazy, počítali pěstitelé největší škody na česneku. „Jsou oblasti, kde se nesklidilo nic. Znám případ, kdy pěstitel nakoupil za milion sadbu a neměl ani jeden česnek, všechno zaoral. Hodně záleželo na termínu výsadby, a jestli ležela sněhová pokrývka na poli nebo ne. Na Hané prakticky nebyla," dodal Jaroslav Rod.

U ovoce to tak dramaticky nevidí. Oproti původním černým scénářům se nakonec celkem vydařily švestky. „Horší je to s meruňkami, i když je to spíše lokální, hlavně loňský rok byl určitě horší," poznamenal.

Sucho znamená pro zahrádkáře úlevu od chorob na rostlinách v podobě různých plísní. Naopak ale častěji běhají kolem škůdců. „Je velký výskyt mšice, svinušky. Také hmyzu, který poškozuje plody, do kterých se následně dává hniloba," uzavřel Rod.