Aby opičí nenechavci nemohli ven ze svého teritoria. Ti návštěvníci, kteří budou chtít s makaky zalaškovat, o možnost nepřijdou. Opět budou moci procházet po lávce opičím výběhem.

Problémy s makaky začaly poté, co opičáci Šimpy a Tatin před dvěma roky utekli nejen z výběhu, ale ze zoo a policisté jednoho chytili až na Chrudimsku.

„Makaci se s přibývajícím časem stráveným ve výběhu naučili velice zdárně překonávat elektrické hrazení. Jsou to nenechavé opice s drzostí sobě vlastní," popsala chování místních makaků mluvčí zoo Iveta Gronská.

Zaskočená návštěvnice

Opice se začaly potulovat po zoo. Ne každému návštěvníkovi byl však kontakt se zvídavými zvířaty mimo výběh milý.

„Zaskočili mě. Byla jsem v zoo s dcerou a měly jsme na hlídání tříletou holčičku. Opice byly na chodníku a ve křoví u výběhu. Asi čtyři. Nedokázala jsem odhadnout, co podniknou. Vzala jsem proto malou do náruče a dceru za ruku a raději jsme šly na opačnou stranu," popisovala setkání z letošního jara čtyřicetiletá Michaela z Olomouce.

Zoo proto přistoupila k tomu, že výběh, hlavně elektrické hrazení, zrekonstruuje.

„Všechny opice jsou prozatímně umístěny na dřívějším medvědinci pod věží. Jedná se o dočasné řešení. Do doby, než se jejich výběh uvede opětně do provozu," vysvětlila mluvčí zoo. 

„Nebylo možné pro ně budovat speciální útočiště na několik měsíců. To současné nevypadá vzhledně, opice však z chovatelského hlediska nestrádají, jsou zabezpečeny, a v provizoriu přečkají jen po nezbytně nutný čas," poznamenala.

Nejdřív se dočkají levharti, potom makakové

Do zabezpečení výběhu makaků se zoo pustí v nejbližší době. Hned poté, co bude dokončeno moderní chovné centrum pro levharty mandžuské.

„Plánované investice zahrady jsou rozvrženy do určitých částí roku. Nákladná rekonstrukce výběhu pro makaky je do plánu zahrnuta taktéž. Jelikož dostavba centra pro levharty spěje ke konci, v nejbližší době se přikročí právě k rekonstrukci výběhu makaků," objasnila postup prací mluvčí zoologické zahrady.

„Přáním zahrady je, aby již příští návštěvnická sezóna přinesla jeho opětné zpřístupnění," dodala.

Návštěvníci, kteří stojí o bezprostřední setkání s makaky přímo v jejich výběhu, o tuto možnost v budoucnu nepřijdou.

„Opět se budou moci projít po lávce přímo mezi makaky. Před vstupem do jejich volného výběhu se dočtou, jak se chovat, aby se předešlo nepříjemným situacím," upozornila Gronská.

A útěkáři Šimpy a Tatin?

Pro dnes již dospělého dominantního samce Šimpyho, který má ve skupině příbuzné samice, a skupina samotná se k navrátivším uprchlíkům příliš tolerantně nestaví, zoo hledá domov jiný.

„Tím se v nejbližší době stane vhodnější prostředí ve spolupracující zoo na Ukrajině, která se na jeho příjezd již velmi těší. A aby necestoval sám, doprovodí ho i jiná zvířata z řad kočkodanů a pštrosů. Šimpymu se v současné době již vyřizuje jízdenka," poznamenala Iveta Gronská.

Tatina viděli lidé naposledy vloni na Libavé. Zoo o něm nemá žádné zprávy.

„Jeho přirozený biotop mu skýtá mnohem více nehostinné podmínky, než v jakých se pohybuje v naší přírodě, současné mu v jeho domovině hrozí napadení predátorem. Život na svobodě mu tedy umožňuje vyšší šanci na přežití. Není vyloučeno, že se při svém putování setkává i s lidmi, kteří však o jeho výskytu neinformují," dodala Iveta Gronská.