více >>
Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTAŽ Začátek v 11. 07. 2018 v 08:30

Babišova vláda získala důvěru

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) předstoupila před Poslaneckou sněmovnu, aby požádala o důvěru.

Babišova vláda získala důvěru
 
11.07. 08:30

Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše si dnes řekne o důvěru Sněmovny. S přislíbenou podporou poslanců KSČM ji na rozdíl od prvního jednobarevného Babišova kabinetu s největší pravděpodobností získá. Kabinet přijde podpořit do dolní komory také prezident Miloš Zeman, před poslanci vystoupí s projevem.

11.07. 08:41

Zástupci ostatních šesti stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně budou hlasovat proti vládě. Dnešní jednání poslanců o důvěře se uskuteční 263. den od parlamentních voleb loni v říjnu, z nichž nynější složení dolní komory vzešlo.

11.07. 08:52

Menšinový kabinet ANO a sociálních demokratů by mohl ve dvousetčlenné Sněmovně získat podporu až 108 poslanců, když až 15 hlasů přidají komunisté. Pokud by vláda důvěru nezískala, musela by opět podat demisi. Třetí pokus o sestavení vlády by pak náležel předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO), jenž by navrhoval Zemanovi ke jmenování kandidáta na premiéra.

11.07. 08:53

Před samotným hlasováním poslanců se čeká několikahodinová debata. Opozice poukazuje například na Babišovo trestní stíhání v případu Čapí hnízdo a na to, že poprvé od listopadu 1989 se dostanou k vládní moci i komunisté. Důvody odporu opozice jsou také v programových oblastech.

11.07. 08:53

Před Poslaneckou sněmovnou se protestuje. A to kvůli tomu, že vláda je podporována ze strany komunistů.

9022735
11.07. 09:02

Podle informací ČT24 na hlasování Poslanecké sněmovny nedorazí exministr za ČSSD Milan Chovanec. 

11.07. 09:02

Hnutí ANO obsadilo v kabinetu deset křesel, pět přepustilo nominantům ČSSD. Reálně má sociální demokracie jen čtyři členy vlády, když Zeman odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Diplomacii nyní řídí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš zase musel na poslední chvíli hledat nového ministra spravedlnosti potom, co kvůli podezřením z opisování v diplomových pracích rezignovala Taťána Malá.

11.07. 09:10

Při hlasování o důvěře vládě stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců. Test o důvěře ale nebude znamenat to, že vláda v Parlamentu všechny své záměry prosadí. Jistých má nejvýše 93 hlasů svých poslanců. Navíc v případě předloh vrácených Senátem nebo vetovaných prezidentem je nutný k jejich potvrzení 101 hlasů.

11.07. 09:10

Z řad koalice ANO a ČSSD bude na dnešním jednání Sněmovny o vyslovení důvěry menšinové vládě zcela jistě chybět poslanec ANO Jiří Mašek. Omluvil se z celého tohoto týdne předpokládaného jednání dolní komory, tedy od pondělí do pátku, a to z rodinných důvodů. Mašek je podle informací z klubu nejsilnějšího sněmovního uskupení v Austrálii. Pobyt si prý kupoval zhruba před rokem, kdy ještě ani nevěděl, že se stane poslancem. Volby se konaly v říjnu.

11.07. 09:21

Schůzi zahájil místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).

11.07. 09:25

Do Poslanecké sněmovny nyní dorazil prezident Miloš Zeman. Jeho projev je plánovaný na 9:37 hodin. "Poslechněte si můj výborný projev," sdělil novinářům Zeman s tím, že projev se bude týkat programového prohlášení vlády. 

11.07. 09:32

Za zvuku slavnostních fanfár přichází do jednacího sálu prezident Miloš Zeman.

11.07. 09:32

Hlavu státu vítá předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Prezident zdraví všechny přítomné a začíná svůj projev. "Asi před měsícem jsem byl požádán předsedy hnutí ANO, ČSSD a KSČM o vystoupení v Poslanecké sněmovně na podporu této vlády. Rád jsem tomuto požadavku vyhověl, protože je koneckonců povinností každého prezidenta, aby podpořil vládu, kterou předtím jmenoval," sdělil Zeman a poblahopřál předsedům třech zmiňovaných stran k dovršení velmi složitých jednání.

11.07. 09:34

"Chtěl bych vyjádřit naději, že dnes Sněmovna této vládě vysloví důvěru," sdělil Zeman, jenž se podle svých slov nechce vyjadřovat k personálním otázkám. "Je to často medializováno, protože je to jediné téma, které novináři dokážou pochopit," řekl jízlivě.

11.07. 09:35

Z jednání Poslanecké sněmovny odlétá Miloš Zeman na summit NATO. 

11.07. 09:36

"Velmi si vážím toho, že v programovém prohlášení je myšlenka dlouhodobého investičního programu," pochválil Zeman.

11.07. 09:37

Kdyby měl Zeman mluvit o svých soukromých preferencích, dal by na první místo ochranu kulturních památek. "V oblasti infrastruktury je programové prohlášení poněkud určitější než v oblasti energetiky, což pokládám za chybu," sdělil Zeman. "Pokud jde o výstavnu dopravní sítě, jsem rád, že byl zpracován velmi podrobný materiál o zahájení i ukončení staveb včetně rozpočtu," pochválil prezident ministra dopravy Dana Ťoka (ANO.

11.07. 09:41

Před projevem prezidenta Miloše Zemana odešli poslanci TOP 09. K vidění jsou ve Sněmovně také transparenty. Ty si připravili lidovci a brojí proti spolupráci s komunisty. 

9022891
11.07. 09:44

"Myslím si, že bychom měli směřovat k vyrovnanému rozpočtu, ne-li rozpočtu přebytkovému. Vzniká otázka, kde na to vezmeme. A moje odpověď bude jasná a krutá. Jsou obrovské zdroje k šetření, v úsporách, v boji proti plýtvání. Tato ekonomika a tato společnost je nesmírně plýtvavá," podotkl Zeman a poukázal například na vyhazování financí na podporu obnovitelných zdrojů. 

11.07. 09:49

Exministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec uvedl, že nemůže podpořit vládu v hlasování o důvěře kvůli svému svědomí. Vadí mu podpora KSČM, kritizuje podmínky vyjednané ČSSD a ANO. Více ZDE.