více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 23. 06. 2016 v 06:55

Britové rozhodli o budoucnosti. Velké Británii řekli ne

Referendum o setrvání Británie v EU skončilo. Radují se odpůrci Unie.

Britové rozhodli o budoucnosti. Velké Británii řekli ne
 
6:56

Britové dnes v referendu rozhodnou, zda zůstanou členy Evropské unie. Ostrá, často bouřlivá a trpká kampaň odrážela význam hlasování, jež hluboce ovlivní Británii i celou Evropu.

7:04

Pokud Británie odhlasuje odchod z Evropské unie, tak ztratí svůj vliv ve světě. Uvedl to dnes podle agentury Reuters čínský list The Global Times, který vydává čínská vládnoucí komunistická strana. Ve své čínské i anglické verzi deník usoudil, že "Británie hraje riskantní hru, která by se neměla napodobovat".

7:33

Nejnovější průzkumy před čtvrtečním referendem budoucnosti Británie v Evropské unii ukazují na velice těsný souboj. Agentury Opinium a TNS mírně favorizují odpůrce EU, za kterými zastánci svazku s Bruselem zaostávají podle Opinium o jeden procentní bod, v případě společnosti TNS pak o dva procentní body. Naopak agentura YouGov naznačuje s 51 procenty hlasů vítězství prounijního tábora, ten mírně upřednostňuje i ComRes.

7:52

Libra se před zahájením dnešního referenda o setrvání Británie v Evropské unii vyšplhala na letošní maximum vůči dolaru.

7:58

Referendum o setrvání Británie v EU začne v 08:00 SELČ a skončí ve 23:00 SELČ. První dílčí výsledky by se měly objevit v pátek asi v 01:30 SELČ a jasno by mělo být o tři či čtyři hodiny později.

8:01

V Británii se dnes v 08:00 SELČ otevřely volební místnosti, v nichž občané vybírají mezi setrváním země v Evropské unii a odchodem z toho bloku. 

8:22

Hlasovat mohou všichni britští občané starší 18 let, kteří jsou zapsáni ve voličských seznamech. K urnám mohou jít i občané Irska, Malty a britského Společenství s trvalým bydlištěm v Británii. Na rozdíl od parlamentních voleb mají právo hlasovat i občané Gibraltaru. Celkem se pro účast v referendu zaregistrovalo 46,5 milionu lidí.

8.33

Na hlasovacích lístcích je otázka "Mělo by Spojené království zůstat členem Evropské unie, nebo by mělo Evropskou unii opustit?" Voliči na doporučení volební komise nezaškrtávají varianty označené pouze Ano a Ne, ale opatřené slovy "Zůstat členem Evropské unie" a "Opustit Evropskou unii". Lístky jsou vytištěny v angličtině, ve Walesu i ve velštině.

8:48

Hlasuje se ve 382 volebních okrscích, které budou po uzavření uren postupně ohlašovat výsledky během noci. Velký objem dat se čeká hlavně kolem třetí a páté hodiny ranní SELČ.

8:53

Prvním signálem o výsledku ale může podle expertů být informace o účasti: čím víc lidí k urnám přijde, tím větší je šance na setrvání Británie v EU.

7050039
9:32

Vývoj Evropské unie a zejména nebezpečí takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU, znepokojuje 42 procent německých firem. Ukázal to průzkum Institutu německého hospodářství (IW), který dnes zveřejnil deník Rheinische Post.

9:38

Světový tisk dnes hodnotí dopady britského referenda na osud Evropské unie a zvažuje šance obou táborů. Evropské listy většinou podporují setrvání Britů v EU. Více ZDE.

7048932
9:58

"Kdybych byl Brit, zvažoval bych brexit. Za Českou republiku si vsak přeji setrvání Británie v Evropské unii. Bez ní bude EU horší, Brusel centralističtější a nutná reforma složitější. Není pochyb o tom, že EU potřebuje zásadní změnu. Brexit, ať dnes hlasování dopadne jakkoli, je šancí na změnu EU, kterou musíme využít," řekl dnes předseda ODS Petr Fiala.

10:19

Podle průměru posledních šesti průzkumů, který dnes spočítala agentura Reuters, je v Británii poměr hlasů mezi stoupenci a odpůrci setrvání země v Evropské unii rozdělen přesně na polovinu. Od ledna letošního roku, kdy byl rozdíl až desetiprocentní ve prospěch stoupenců setrvání, se podíl odpůrců unie postupně zvyšoval. Jejich hlas nabyl převahy zhruba před týdnem, nyní je ale poměr sil vyrovnaný.

10:42

Podle britských bookmakerů je pravděpodobnost, že země z Evropy neodejde, až osmdesátiprocentní. Sázkové kanceláře jsou si jisty, že hospodářské zájmy přikazující zůstat zvítězí nad idejemi národní identity.

10:55

Historické referendum o evropském směřování Spojeného království může ovlivnit počasí, které v některých částech Británie dnes ráno voliče na cestě k urnám překvapilo deštěm. Jihovýchod Británie i některé čtvrti Londýna zasáhla průtrž mračen a hasiči od rána dostali kolem 300 naléhavých žádostí o pomoc.

11:01

Svůj hlas v dnešním britském referendu o vztahu Británie a Evropské unie odevzdal premiér David Cameron, který v kampani před hlasováním vytrvale bojoval za setrvání země v integrované Evropě. "Jděte a hlasujte pro větší a lepší Británii uvnitř reformované EU," vzkázal předseda vlády voličům. Více ZDE.

7050041
11:53

Před volebními místnostmi, v nichž dnes Britové rozhodují o svém vztahu k evropské integraci, se podle informací na sociálních sítích tvoří nebývale dlouhé fronty. Podle očitých svědků hlasující v Londýně neodradilo ani ranní špatné počasí.

7050042
11:59

Pokud se dnes v referendu Britové rozhodnou odejít z EU, je velmi pravděpodobné svolání mimořádné schůze Evropského parlamentu už na počátku příštího týdne. O věci by měla v pátek ráno, kdy už budou známy výsledky hlasování, rozhodnout takzvaná konference předsedů, tedy šéf EP Martin Schulz a lídři jednotlivých politických frakcí. Vyplývá to z informací ČTK.

12:22

Cameronův hlavní soupeř a vůdce stoupenců odchodu z EU Boris Johnson, bývalý londýnský starosta, označil referendum za poslední šanci vyřešit problém s Evropou. Svůj hlas v Londýně vhodil do urny i předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE