více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 26. 06. 2019 v 10:00

Hlasování o nedůvěře vládě

Opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše (ANO). Ta se se udržela za podpory ČSSD, KSČM se zdržela.

Hlasování o nedůvěře vládě
 
26.06. 10:00

Opozice se dnes ve Sněmovně pokusí zhruba po půl roce podruhé svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše. Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu vyvolala pětice stran v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů. Kabinet tolerovaný KSČM hlasování s největší pravděpodobností hlasování přečká. Opozice nedá dohromady potřebných nejméně 101 hlasů.

26.06. 10:12

Před hlasováním o vyslovení nedůvěry se očekává mnohahodinová debata. Hlasovat by se mohlo později odpoledne. Schůze se uskuteční den před ročním výročím od jmenování kabinetu a několik dnů po masivním shromáždění proti Babišovi a za nezávislost justice v Praze na Letné.

26.06. 10:16

Podnět ke svolání schůze podali opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří mají ve dvousetčlenné dolní komoře 68 hlasů. Mohou počítat s podporou hnutí SPD Tomia Okamury, jehož klub čítá 19 poslanců a zřejmě i pěti nezařazených poslanců. Kritici kabinetu by tedy neměli získat pro jeho pád více než 92 hlasů.

26.06. 10:22

Poslanci ANO, ČSSD a KSČM vládu podrží. Nehraje přitom roli, kolik se jich hlasování zúčastní. Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh na vyslovení nedůvěry získat patrně nejméně devět koaličních nebo komunistických poslanců.

26.06. 10:29

Babiš má podle návrhu jedné z prověrek Evropské komise stále vliv na svou bývalou skupinu Agrofert a jako premiér také na použití peněz unie. Česku podle předběžné zprávy hrozí to, že by mohlo vracet asi 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Babiš to odmítá a zdůrazňuje, že Česko nic vracet nebude. Předběžný audit upozorňuje i na možný střet zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

26.06. 10:30

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) zahájil schůzi. Jednání o nedůvěře vládě právě začíná. 

26.06. 10:37

Poslanci nejprve přijali návrh, že o nedůvěře vládě budou hlasovat i po deváté hodině večer. 

26.06. 10:48

"Andrej Babiš z pozice předsedy dělá otevřenou kampaň - proti médiím, proti evropským orgánům, proti orgánům činným v trestním řízení. Nemůže být dál předsedou vlády. Nedokáže zvládat osobní situaci, v níž se ocitl," řečnil jako první předseda ODS Petr Fiala.

26.06. 10:50

"Nejsem si jistý, jestli předseda vlády chápe, v čem je problém. Jestli chápe, v čem je jeho osobní problém," pokračoval Fiala. Znovu zopakoval, že premiér není způsobilý zvládat situaci, v níž se ocitl, čímž škodí zájmům České republiky.

26.06. 10:55

"Občanská demokratická strana nemá zájem se účastnit na vládě, pokud se hnutí ANO a ČSSD rozhodnou pokračovat s jiným premiérem," dodal Fiala. Nevyloučil ani podporu předčasným volbám.

26.06. 10:57

Ve vládě by podle Fialy neměly být osoby, které jsou trestně stíhané a které mohou svým postavením ovlivňovat orgány činné v trestní moci. "Najděte odvahu přiznat, že král je nahý," uvedl závěrem.

26.06. 11:03

Slova se ujal premiér Andrej Babiš (ANO). "Je to rok po jmenování, kdy představujeme se žádostí o zamítnutí návrhu vyslovení nedůvěry vládě. Není to o vládě, je to hlavně o mně," podotkl Babiš.

26.06. 11:05

Pokusy o vyslovení nedůvěry vládě vnímá Babiš jako legitimní způsob protestu opozice. On sám to však vnímá jako pokus o destabilizaci země. "V těchto dnech cítím velkou podporu občanů a moc jim za to děkuji," podotkl.

26.06. 11:11

Česká republika se podle Andreje Babiše nikdy neměla tak dobře jako nyní. "Nerozumím tomu, proč chcete destabilizovat naši zemi," dodal.

26.06. 11:13

Babiš odmítl, že by byl ve střetu zájmů a vymezil se proti předběžnému auditu Evropské komise. "Vy jste tady způsobili 35 miliard vrácení evropských fondů," řekl Babiš ve vztahu k opozici. 

26.06. 11:16

"Pět hodin bych musel mluvit o tom, co máte za sebou. Střet zájmů žádný není, postupoval jsem podle vašeho zákona," pokračoval k opozici Babiš. "Zásadně odmítám zneužívání dotací," dodal.

26.06. 11:25

Ministr spravedlnosti Kněžínek byl na svém postu podle Babiše dočasně. "Ohrožení justice nyní není. Paní Benešová má 40letou praxi v oboru, je profesionálka, je morálně konzistentní," podotkl Babiš k Benešové. Opozice podle něj ve vztahu k ní šíří fake news. 

26.06. 11:27

Babiš se následně pozastavil nad tím, že někteří jedinci měli žluté vesty na demonstraci na Letenské pláni. "To budeme v listopadu pálit auta na Pařížské?" ptal se. On sám nevnímá, že by udělal něco špatně. "Proč bych měl jít před soud, když jsem nic neudělal. Tady nefunguje presumpce neviny? Já nemám žádná práva?" rozčílil se.

26.06. 11:36

"Naše vláda má výsledky a já chci poděkovat všem ministrům za jejich aktivitu," uvedl Babiš. Podle jeho slov jsme rozpočtově odpovědní a jsme vzorem v Evropě. 

26.06. 11:43

Předčasné volby Babiš nechce. Chce, aby jeho vláda dovládla do konce svého mandátu.