více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 05. 10. 2018 v 12:30

Komunální a senátní volby - on-line reportáž

Komunální a senátní volby v Česku - 5.-6. října 2018.

Komunální a senátní volby - on-line reportáž
 
05.10. 13:30

Voliči v Česku začnou dnes odpoledne rozhodovat o novém složení svých radnic. Na třetině území země svými hlasy ovlivní také složení Senátu. Při volbě členů horní komory budou mít o něco větší výběr než při předchozích volbách v roce 2012. Komunálních kandidátů v porovnání s minulými volbami v roce 2014 naopak ubylo. Více ZDE.

05.10. 13:32

O 27 rozdělovaných křesel v horní komoře se v obvodech, kde se letos po šesti letech bude znovu hlasovat, pokouší 236 kandidátů - tři adepti přibyli. Na jeden senátorský mandát tak připadá v průměru devět adeptů. Obecními zastupiteli by chtělo být zhruba 216 tisíc zájemců, což je o 17 tisíc méně než před čtyřmi lety. I tak na jedno místo na radnici připadají tři až čtyři uchazeči.

05.10. 13:39

Lidé budou moci volit dnes tradičně od 14:00 do 22:00 nebo v sobotu od 08:00 do 14:00. Poté se začnou výsledky objevovat na volebním webu. Celkové výsledky senátních voleb by mohly být známy během noci, kompletní výsledky obecních voleb pravděpodobně až v neděli ráno.

05.10. 13:42

Do volební místnosti si lidé musí vzít s sebou průkaz totožnosti, buď občanský průkaz, anebo cestovní pas. V komunálních volbách mohou na hlasovacím lístku, kde jsou pohromadě kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo. Mohou také křížkem označit favorizovanou stranu, nebo ji zkombinovat s kandidáty jiných uskupení. Počet křížků ale nesmí být vyšší než počet volených členů zastupitelstva. Jinak by byl hlas neplatný.

05.10. 13:47

Pokud by volič zakřížkoval méně kandidátů, platnost hlasu tím neutrpí. Neplatný by byl ale lístek v případě, když by žádný z kandidátů okřížkován nebyl. Lístky si lidé mohou připravit doma a ve volební místnosti je za plentou vložit do šedé hlasovací obálky a poté před volební komisí vhodit do volební urny.

9224664
05.10. 13:49

Policie prošetřuje první případ možného ovlivňování voleb na Šumpersku a Jesenicku. Týká se Javorníku, kde měla dvojice lidí nabízet sociálně slabým spoluobčanům „pomoc“ s vyplňováním volebních lístků.Podle informací, které obyvatelé města sdíleli na sociálních sítích, měla kandidátka jedné ze stran spolu s dalším mužem obcházet obyvatele na sociálních dávkách v jedné z ulic s tím, zda mají správně vyplněné volební lístky a nabízet jim „pomoc“. Na lístcích pak měla zaškrtávat svou stranu. K obdobnému případu mělo docházet již loni. „Mohu potvrdit, že policie tento případ prošetřuje. S ohledem na probíhající vyšetřování však nemůžeme poskytnout více informací,“ sdělila policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Více ZDE.

05.10. 13:54

V senátních volbách si lidé pouze vyberou lístek se jménem preferovaného kandidáta, který vloží do žluté hlasovací obálky pro senátní volby a poté do volební urny. Tento lístek nijak neupravují. Hlasovací obálky, které dostanou od volební komise, nesmí lidé v zájmu platnosti svých hlasů zaměnit.

05.10. 14:00

Volební místnosti se otevřely. V Česku začaly komunální volby, v nichž se pokusí celkové vítězství znovu získat hnutí ANO. V souběžných senátních volbách obhajuje nejvíc mandátů ČSSD. 

05.10. 14:09

Kandidátní listiny do pražského zastupitelstva a zastupitelstev jednotlivých městských částí prošly před pátečním startem komunálních voleb revizí. Z kandidátních listin bylo odvoláno či odstoupilo 67 kandidátů, další tři byli škrtnuti už při registraci, jejich místo tak zůstalo prázdné. Největší úbytek zaznamenala strana Tomia Okamury. Více ZDE.

05.10. 14:11

Občané by podle prezidenta Miloše Zemana měli volit v dnes začínajících volbách do Senátu a obecních zastupitelstev, aby se do funkcí nedostali horší lidé než ti, které sami preferují. Zeman to řekl novinářům při dnešní návštěvě výstavy Doteky státnosti. Sám bude dnes odpoledne hlasovat pro osobnosti napříč stranami. Psali jsme ZDE.

05.10. 14:13

Statistici zjistili, že nejstarší kandidující člověk v komunálních volbách na Třebíčsku je důchodkyně Marie Svobodová z Budišova, které je 88 let. Figuruje na kandidátce KDU-ČSL na 13. místě. 

05.10. 14:13

Jak najít tu správnou volební místnost? V Děčíně s tím již několik let pomáhá internetová aplikace na webových stránkách magistrátu, do které stačí zadat svou adresu a aplikace ukáže číslo okrsku i jeho adresu.

05.10. 14:17

Hlavní výsledky by mohly být známy do sobotní půlnoci. Kompletní výsledky hlasování, zejména v případě obecních voleb, budou k dispozici zřejmě až v neděli ráno. O složení zastupitelstva je v podstatě předem jasno jen na vesnicích, kde se podařilo dát dohromady jen tolik kandidátů, kolik je zastupitelů.

05.10. 14:22

Pro Andreje Babiše je hlavním cílem, aby ANO zvítězilo v komunálních volbách v Praze, je to prestižní záležitost. Výsledek senátních voleb nechtěl odhadovat. Andrej Babiš odvolil v Průhonicích.

05.10. 14:31

Prezident Miloš Zeman dnes krátce po otevření volební místnosti v pražských Stodůlkách odevzdal svůj hlas v komunálních volbách. Lidé podle něj k těmto volbám chodí, protože starostům věří ze všech politiků nejvíc s výjimkou prezidenta. Kritický byl naopak k Senátu, do kterého se letos volí ve třetině z 81 obvodů. Novinářům při odchodu z volební místnosti řekl, že si práce senátorů nevšiml. Zemanovo hlasování doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření. Více ZDE.

05.10. 14:33

V Liberci mohou lidé vybírat z 12 kandidátek. Jsou mezi nimi i zcela nové strany a uskupení. Z výsledků hlasování vzejde celkem 39 zastupitelů, z výsledků koaličních jednání pak primátor a jeho náměstci.

05.10. 14:34

Moldava se dál rozrůstá. Za poslední dny se horská obec „rozmnožila“ o 17 osob, což činí 20 % z původního počtu voličů. Podle společného prohlášení strany SNK Pracujeme pro Moldavu a Volby Pro Moldavu, tak může být zásadně ohrožen demokratický průběh voleb v obci. „Situace je natolik čitelná a natolik charakteristická pro jednu ze stran, že zbylé dva subjekty dosud soupeřící na základě zkušeností s obdobnou situací v minulých a předminulých volbách spojily své úsilí a budou se proti volebním podvodům bránit trestním oznámením a následným napadením výsledků voleb,“ píše se v prohlášení stran. Policie v této souvislosti přijala dvě trestní oznámení.

8210576
05.10. 14:41

Nejvíce místních zastupitelů získají tradičně nezávislí kandidáti a jejich sdružení vzhledem k tomu, že kandidují i v malých obcích, kde zástupci stran chybí. Celkem jde do voleb 216 138 kandidátů.

05.10. 14:42

Jako jedna z prvních se k volební urně vydala Bohumila Matějovská z Liberce, která volí v okrsku číslo 14 v budově Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické. „Volby, ať už jakékoliv, jsou pro mě vždycky slavnostní záležitostí,“ doplnila. Za nejzásadnější považuje volby do Parlamentu České republiky. Od budoucího primátora či primátorky by si přála, aby se Liberec zvedl na úroveň a získal zpět svůj význam. „Bývalo to krásné město,“ uvedla. 

05.10. 14:48

V Jihlavě se na hladkém průběhu voleb v celkem osmapadesáti okrscích podílí 471 osob ve volebních komisích, z toho 58 zaměstnanců města jako zapisovatelé. Současný primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD) již delší dobu avizuje, že svůj post po volbách uvolní. Chtěl by ale zůstat zastupitelem, na kandidátce strany je na pátém místě. Je ale nemocný, a tak před volbami nevěděl, zda sám vůbec půjde hlasovat. 

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE