více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 05. 10. 2018 v 12:30

Komunální a senátní volby - on-line reportáž

Komunální a senátní volby v Česku - 5.-6. října 2018.

Komunální a senátní volby - on-line reportáž
 
06.10. 15:52

Na lodi Cargo Gallery, kde mají hlavní štáb Piráti, panuje velmi uvolněná atmosféra. Poslanec Mikuláš Ferjenčík si pochutnává na pizze, jeho sestra a kolegyně ve sněmovně Olga Richterová pobíhá po lodi se svým synem Melicharem.  Kandidát na senátora Lukáš Wagenknecht nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš se přesunuli na prosluněnou horní palubu lodi, kde se pomalu rozjíždí party. Tu má na starost DJ Cejn.

9230108
06.10. 15:56

Po sečtení desetiny okrsků vedla v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně KDU-ČSL před STAN a KSČM. Za nimi následovaly ČSSD a ODS. Lidé ale jako obyčejně odevzdávali nejvíce hlasů nejrůznějším místním sdružením nezávislých kandidátů. Vyplývá to z dnešních údajů na volebním serveru. Do výsledků se zatím nepromítají údaje z velkých měst.

06.10. 15:58

Zatím bylo zvoleno přes 8000 zastupitelů do více než 1150 zastupitelstev z celkového počtu 6237. Volební účast činila na 52,55 procenta.

06.10. 15:59

Lidovci tam, kde kandidovali samostatně, měli po sečtení desetiny okrsků 280 zastupitelů, STAN 124 a komunisté 65 zastupitelů. Sociální demokraté zatím obsadili 57 křesel a občanští demokraté 42.

06.10. 16:00

V senátních volbách po sečtení desetiny okrsků vedli kandidáti ODS v šesti obvodech. Zástupci ANO, ČSSD, KDU-ČSL a STAN byli na prvních příčkách shodně ve třech obvodech. Z Prahy a Ostravy a Karvinska výsledky k dispozici zatím nebyly. Účast zatím dosahovala 47 procent.

06.10. 16:02

Roli favorita ze senátních kandidátů potvrzoval místopředseda horní komory a dosavadní teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS), pro něhož zatím hlasovala více než polovina voličů. Naopak bývalý středočeský hejtman David Rath (za Českou suverenitu) zřejmě senátorskou imunitu nezíská, neboť nový litoměřický senátor patrně vzejde z duelu kandidátů ODS a ANO.

06.10. 16:02

„V senátních volbách bychom rádi obhájili tři mandáty a přidali i nějaké další,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Snažili jsme se nasadit co nejvíce kandidátů, kteří mají šanci probojovat se do druhého kola. Tam, kde to bylo možné, jsme se i domlouvali na podpoře s jinými subjekty. Myslím, že se nemáme za co stydět,“ podotkl Pavel Bělobrádek, který se sám uchází o přízeň voličů na Náchodsku. „V Senátu bych chtěl uplatnit zkušenosti, které mám. Jsem lokálním patriotem s globálním dosahem,“ usmíval se šéf KDU-ČSL, které letos do komunálních voleb vyslalo na 16 tisíc kandidátů. To je zhruba o 2 tisíc kandidátů méně než před čtyřmi lety. „Mnozí už nechtěli kandidovat, protože se jim zdálo, že se pohybují v politice dlouho, třeba dvacet let. Někteří odstoupili proto, že by se jim každý díval na jejich majetek. V některých obcích kandidujeme v širších, pestřejších uskupeních,“ vysvětlil Pavel Bělobrádek, který se nedomnívá, že by případná kumulace funkcí politiků jeho strany měla být zásadnějším problémem. „Je dobré mít nadhled. Spojení komunální, krajské a celostátní politiky je velmi výhodné. Pokud je člověk řadovým zastupitelem, tak zastupitelstva jsou několikrát do roka a on pak může přenášet problém do vyšších pater politiky. Tam zas naopak může pomáhat svému regionu. Proto voliči velmi rádi volí tyto politiky, protože si jsou vědomi, že jejich problémy na komunální úrovni dokážou zprostředkovat i ve vyšších patrech politiky,“ sdělil předseda KDU-ČSL.

06.10. 16:05

Vítěz sněmovních voleb, hnutí ANO, mělo po sečtení desetiny okrsků 18 zastupitelů. Očekává se, že bude bodovat podobně jako některé další sněmovní strany až ve větších městech. TOP 09 obsadila sedm zastupitelských míst, SPD Tomia Okamury jedno a Piráti zatím žádné.

06.10. 16:07

Po sečtení pětiny okrsků zatím v menších obcích vedou lidovci a nezávislí. Ale i boj o Senát je napínavý. Ve volebním obvodu Náchod, kde kandiduje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jsou výsledky těsné. Zatím vede Martin Červíček (ODS), následovaný Bělobrádkem a třetí je kandidát ANO, podnikatel Petr Koleta.  Bělobrádek nechtěl komentovat spekulace, podle nichž by v případě jeho zvolení lidovci usilovali o post šéfa Senátu. Za nesmysl pak označil možnost, že by KDU-ČSL po volbách utvořila společný senátorský klub s hnutím STAN.   

06.10. 16:11

V Praze ještě není sečtený ani jeden okrsek. "Očekávám ale podobnou účast jako v celé republice," řekl novinářům pražský lídr ČSSD Jakub Landovský. Venku je pěkně, takže podle něj někteří voliči možná dali přednost chalupě před volební místností. Byl by rád, kdyby pražská sociální demokracie překročila pětiprocentní hranici. "Cokoliv nad ní bude úspěch," řekl. Pokud jde o senátní volby, bylo by prý dobře, kdyby jeho strana dostala do druhého kola šest kandidátů, a to i přesto, že obhajuje dvanáct křesel. "Situace už ja taková," dodal.

06.10. 16:11

Exministr financí za ANO Ivan Pilný kandiduje jako trojka do pražského zastupitelstva a také do Senátu v Praze 12. Do štábu přišel v dobré náladě: “Ráno jsem dal sousedovi kanára v tenise, tak se cítím skvěle,” řekl Deníku. Je si jistý, že ANO v Praze vyhraje, i když to nebude o parník. “Dohoda bude nutná, Praha potřebuje stabilní koalici, osobně bych si přál, aby byla dvoučlenná, tedy ANO a ODS,” dodal. Podle něj se budoucnost Prahy bude odvíjet “právě od toho, jestli zvítězí tato stabilní koalice, nebo uskupení vytvářející chaos jako Piráti nebo Čižinského Praha sobě, to by byla katastrofa”. Jeho preferencí je ovšem uspět v Senátu, i když soupeřit s prezidentským kandidátem “není žádná legrace”. Proti Pilnému kandiduje Pavel Fischer.

06.10. 16:14

Optimistickou náladu v sídle ODS neskrýval ani místopředseda Martin Kupka. Připomněl, že jeho strana v senátních volbách obhajuje čtyři mandáty. "Zatím se podle předběžných výsledků zdá, že bychom mohli být ve druhém kole v mnohem větším počtu okrsků," pochvaloval si před novináři. Dalším zástupcem občanských demokratů, který si povolební setkání nenechal ujít, byl jejich sněmovní veterán Marek Benda.

9230148
06.10. 16:16

Novináři čekají na příchod politických představitelů hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) hlavně před hotelem Golf v pražském Motole, kde má SPD volební štáb. Fotografovat a natáčet mají totiž povoleno pouze venku a v novinářském salonku. Do štábu krátce před 16:00 hodinu dorazil místopředseda hnutí Radim Fiala. Více ZDE

06.10. 16:16

Po sečtení pětiny okrsků v senátních volbách vedla ODS v osmi obvodech, ČSSD a KDU-ČSL ve třech, ANO a STAN ve dvou. Výsledky z Prahy chybí.

06.10. 16:19

V komunálních volbách je sečtena čtvrtina okrsků, hlavně malé obce. Uspěla tam místní sdružení, také se na předních místech drží nezávislí, následovaní lidovci a Starosty. Klesl zisk KSČM.

06.10. 16:29

Kandidáti ODS po sečtení hlasů pětiny okrsků v senátních volbách vedli v osmi obvodech, ČSSD a KDU-ČSL ve třech, ANO a STAN ve dvou. K dispozici nebyly výsledky ze čtyř pražských a jednoho brněnského obvodu. Vyplývá to z průběžných výsledků hlasování, které dnes zveřejnil Český statistický úřad na volebním webu.

06.10. 16:33

Roli favoritů ze senátních kandidátů potvrzovali Jaroslav Kubera (ODS) na Teplicku a Jiří Čunek (KDU-ČSL) na Vsetínsku. Pro Kuberu zatím hlasovala více než polovina voličů, pro Čunka dvě pětiny hlasujících. Nejméně třetinu hlasů zatím dostali Přemysl Rabas (za Senátor 21) na Chomutovsku, Ladislav Faktor (nezávislý) na Českobudějovicku, Jaroslav Zeman (ODS) na Jablonecku, Herbert Pavera (TOP 09) na Opavsku a Patrik Kunčar (KDU-ČSL) na Zlínsku.

06.10. 16:34

Po sečtení čtvrtiny okrsků vedla v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně nadále KDU-ČSL před STAN. Klesl zisk KSČM, předstihly ji ČSSD a ODS. Nejúspěšnější byla jako obyčejně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Vyplývá to z údajů na volebním serveru. Do výsledků se zatím nepromítají údaje z velkých měst.

06.10. 16:35

Zatím bylo zvoleno přes 18 900 zastupitelů téměř do 2600 zastupitelstev z celkového počtu 6237. Volební účast vzrostla proti datům z desetiny sečtených okrsků na 54,15 procenta.

06.10. 16:35

V obci Děkov na Rakovnicku se nepodařilo v řádném termínu dát dohromady ani jednu kandidátní listinu, proto se tu volby nekonají a „vládu“ převzal správce z ministerstva vnitra. Více ZDE.

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE