více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 05. 10. 2018 v 12:30

Komunální a senátní volby - on-line reportáž

Komunální a senátní volby v Česku - 5.-6. října 2018.

Komunální a senátní volby - on-line reportáž
 
05.10. 17:51

Zhruba desetina voličů si dnes přišla vybrat místní zastupitele v prvních dvou hodinách po otevření volebních místností. Účast je podobná jako při minulých komunálních volbách před čtyřmi lety. O volbu senátorů je menší zájem než o obsazování radnic. Vyplývá to z vyjádření volebních komisařů oslovených ČTK. Vyšší zájem zaznamenali tradičně v menších obcích, ale také v některých pražských obvodech a na některých místech Moravskoslezského a Plzeňského kraje, kde byla až pětinová. Nižší než při volbách v roce 2014 byla naopak v Hradci Králové nebo ve Zlíně.

9226825
05.10. 18:08

ODS nebo KDU-ČSL vnímají zejména senátní volby jako možnost vymezit se proti vládě. Předseda ODS Petr Fiala považuje za důležité, aby se do horní komory Parlamentu dostaly silné demokratické osobnosti, které vytvoří protiváhu vládě a prezidentovi. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vnímá volby jako referendum o politické situaci a chce, aby Senát mohl bránit snahám o změnu ústavy.

05.10. 18:20

V kině v Hejnicích na Liberecku se od 14 hodin nezastavili. Lidé ovšem nechodí na film, ale k volební urně, která je umístěná ve vestibulu kina. Podle předsedkyně komise Veroniky Hudcové je účast zatím dobrá. „Předpokládáme 40procentní účast,“ dodala. V uplynulém volebním období byl starostou Hejnic Jaroslav Demčák. Ten kandiduje za uskupení Za lepší Hejnice i v těchto volbách. 

05.10. 18:22

V pátek v podvečer se volební účast v Plzni pohybuje okolo 17 procent. Informaci Deníku sdělil vedoucí odboru správních činností magistrátu Roman Matoušek. 

9226720
05.10. 18:24

Z komunálních voleb jsou dle zákona vyloučeni odsouzení v teplické vazební věznici, protože nemají možnost volit v místě trvalého bydliště. Mohou si ale vybrat svého senátora. „Zájem o to projevily dvě desítky tamních lidí, které jsme zapsali do zvláštního seznamu pro volební komisi. Ta do věznice půjde s přenosnou urnou,“ uvedla Eva Michálková z magistrátu.

05.10. 18:25

I sportovci mají zájem o volby. Hokejista Daniel Špaček (Bílí Tygři Liberec) odevzdal 5. října v Jablonci nad Nisou svůj hlas ve volbách do zastupitelstva a ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky.  

9227141
05.10. 18:39

Kuriózní situace nastala v Karlově Studánce, kde je už dnes jasné, kdo vyhraje volby, protože zde mají voliči k dispozici jedinou kandidátku. Přesto starostka vyškrtla 19 osob ze seznamu voličů, aby neovlivnili výsledek.

05.10. 18:40

Komunální a senátní volby ve Vranovicích na Brněnsku letos zpestřil průzkum studentů brněnské Masarykovy univerzity. “Učíme se, jak dělat takzvaný exit poll. Zkoumáme volební chování,” popsal účel výzkumu jeden z tazatelů Petr Fena. Voličů po opuštění volební místnosti se v dotaznících ptají, zda znají současnou vládnoucí koalici, jméno starosty nebo jak důležitá pro ně byla jednotlivá předvolební témata. Průzkum studenti provádí také v Brně, Blansku a na dalších místech. Výsledky by podle Feny mohly být známe již po sobotním uzavření volebních místností.

9227251
05.10. 18:52

Už více než osmdesát let uplynulo od chvíle, kdy se Blažena Šedá z Nového Města na Moravě poprvé vydala do volební místnosti, aby vhodila lístek s vybranými kandidáty do volební urny. Bývalá učitelka oslavila letos sté prvé narozeniny a k volbám chodí dodnes. Více ZDE.

05.10. 18:53

Vpodvečer se Karvinou šířily zvěsti, že se v některých lokalitách Nového Města, kde žije větší počet obyvatel romského etnika, kupčilo s hlasy. Údajně někdo nabízel voličům 200 korun za jeden hlas. Vše se ale vysvětlilo poté, co věc na místě prověřila policie. „Někdo uvedl v omyl jednu starší ženu, když jí řekl, že pokud půjde volit, dostane 200 korun. A ona se na to zeptala volební komise. Žádné jiné indicie o možném kupčení s hlasy nemáme,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

05.10. 18:55

Senioři dominují kandidátkám na Mostecku. V okresu Most kandiduje v komunálních volbách celkem 1 470 lidí, z toho 39 procent žen. Mezi kandidáty je devatenáct obyvatel, kterým je 18 nebo 19 let. Zajímavé je, že nejpočetnější skupinou podle věku jsou senioři. Na Mostecku kandiduje 300 lidí starších 60 let. Pro srovnání: ve věkové kategorii 35 – 39 let je jen 141 kandidátů.  Nejstaršími kandidáty v okrese (věk 87 let) jsou Dalibor Brynda z Mostu (ČSSD) a Štefan Sárička z Chrámců (SOUSEDÉ). Nejmladšími kandidáty jsou 18letí studenti: Jakub Vaňo z Lomu (OMMO), Martin Vališ z Bečova (SNK), Karolína Nodesová z Mostu (Piráti a Zelení), Štěpán Kubičina z Litvínova (ODS), Tomáš Čapek z Litvínova (SNK – ED), Šárka Bendová z Braňan (Sdružení pro společný rozvoj obce Braňany) a Miroslav Adamec z Litvínova (Hnutí za zrovnoprávnění maminek).

05.10. 19:17

Jihlavsko mělo v roce 2014 celkem 218 volebních okrsků. Na seznamu bylo 90 551 voličů, volební účast byla před čtyřmi lety na Jihlavsku 47 procent.  Nejvyšší volební účast zaznamenali v Borovné 86,76 procenta, druhý byl Hrutov s 86,76 procenty. Nejméně lidi zajímaly volby v Jihlavě s 35,16 procenty a v Rančířově s 35,76 procenty. Nejmenší obcí je podle počtu voličů Vanůvek. Při minulých volbách jich v seznamu bylo 29.

05.10. 19:21

Přesně ve 14 hodin se stejně jako v celé republice i v Praze otevřely volební místnosti. Občané hlavního města určí složení zastupitelstev jednotlivých městských částí, vyberou členy magistrátního zastupitelstva a ve čtyřech obvodech se volí i do Senátu. Do horní parlamentní komory kandidují také čtyři neúspěšní prezidentští kandidáti včetně Jiřího Drahoše, jenž skončil druhý za Milošem Zemanem. Sleduje průběh prvního dne komunálních a senátních voleb v metropoli podrobně. Více z Prahy najdete ZDE.

05.10. 19:22

Podivný průběh voleb zaznamenala volební komise v ulici Dr. Horákové v Krásném Březně v Ústí. Zhruba tři desítky lidí z jednoho vchodu přišly ve stejný čas odvolit do zdejší volební komise. „Přišel celý vchod, který v životě volit nebyl. Venku stálo auto a bylo vidět, jak je vozí,“ řekla zapisovatel komise. Policie se prozatím k věci nevyjádřila. Podezřelé auto zaznamenal jeden z kolemjdoucích.

9226225
05.10. 19:32

Dvou obcí na Vysočině se letošní komunální volby týkat nebudou. Volit své zastupitele nebudou ve Stříteži na Žďársku a ve Ždírci na Havlíčkobrodsku. Nepodařilo se tam zaregistrovat potřebný počet kandidátů.

05.10. 19:38

Historické postavy a nespočet vystavených artefaktů a zajímavých exponátů si mohou už tradičně prohlédnout voliči, jejichž volební místnost se nachází v Muzeu Náchodska v Náchodě. Více ZDE.

05.10. 19:54

Zhruba deset procent voličů přišlo odevzdat svůj hlas kandidátům do obecního zastupitelstva v krajské i celorepublikové Vesnici roku 2018 v Dolním Němčí v pátek 5. října, necelé dvě hodiny po otevření volebních místností. Více ZDE.

05.10. 19:54

Prvními voliči byli v Novém Boru, ve volebním okrsku č. 2, pánové René Horský a Milan Rejzek. Získat výsadu odvolit jako první nebylo složité. „Čekáme tu chvíli. Přišli jsme před minutou a půl,” říká Rejzek. Volbu prý pečlivě zvážili. “Přemýšleli jsme a rozhodli,”’směje se Horský.

05.10. 19:55

Komunální volby se v Karlových Varech rozjížděly jen zvolna. Na příčině se v dotázaných volebních komisích jejich členové shodli: Venku se udělalo krásně a lidé dávali přednost procházkám a užívali si podzimního slunce. "K večeru se to určitě zlepší, počítáme s větší účastí," uvedl člen jedné z komisí. A měl pravdu. S tím, jak slunce zacházelo za obzor, zvyšoval se počet lidí mířících v krajském městě do volebních místností.

05.10. 20:07

V Litošicích volí ve volební místnosti, která je provoněná kouřem. Ve čtvrtek zde totiž vypukl požár ve sklepě kulturního zařízení, kde se volby konají. Ve stejném objektu je i místní hospoda a hasičská zbrojnice. Volby de facto hospodu a zbrojnici uchránily. Kdyby se totiž majitel objektu nepustil do volebních příprav, malér mohl být na světě. Více čtěte v našem článku ZDE

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE