více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 05. 10. 2018 v 12:30

Komunální a senátní volby - on-line reportáž

Komunální a senátní volby v Česku - 5.-6. října 2018.

Komunální a senátní volby - on-line reportáž
 
05.10. 20:16

Ve volební místnosti v Hrádku (okr. Frýdek-Místek) si nešlo nevšimnout skleněné dózy s bonbony. „To máme pro voliče, kteří budou volit poprvé v životě. Ale vy si vezměte klidně také,“ nabídla redaktorovi Deníku sladkou odměnu jedna z členek volební komise. V nedaleké Dolní Lomné se poprvé volilo v nově opravené zasedací místnosti obecního úřadu. Mezi prvními voliči byla i starostka Renata Pavlinová (na snímku), která zároveň měla plno práce s přípravou sobotního tradičního podzimního jarmarku s trhem domácích zvířat.

9226668
05.10. 20:41

Ve středních Čechách se účast v prvních hodinách většinou pohybovala mezi devíti a 12 procenty. Vyšší byla v Benešově a Kolíně, Nymburk s Mladou Boleslaví a Rakovníkem hlásily zhruba 11 procent, Beroun deset, Kladno 9,5 procenta a Příbram necelých devět procent.

05.10. 20:52

Hasičská zbrojnice, hvězdárna či zámek. To všechno už tu bylo. Novinkou ve Vsetíně je neobvyklá volební místnost, kterou zřídili v modlitebně na Jasence. Toto rozhodnutí rozjitřilo na popud jedné z volebních stran vášně na sociálních sítích. Lidé kritizovali vybrané místo s myšlenkou, že do politiky víra nepatří. Ukázalo se, že to byla jen bouře ve sklenici vody. Více ZDE.

05.10. 20:52

Při prvním dnu komunálních a senátních voleb v Praze byl klid. Přesto se objevily nejméně dva problémy. Jméno voličky měla komise v Praze 1 napsané dvakrát. V jednom z okrsků ve čtvrté městské části dokonce dostala mladá žena předvyplněný volební lístek. Lidé si v pátek na složité hlasování a rozměrné „plachty“ hodně stěžovali. Více ZDE.

05.10. 21:17

"K volbám zatím přišlo kolem 30 procent občanů. Žádné komplikace, trable, průšvihy nebo nedorozumění jsme nezaznamenali," uvedla krátce po půl deváté večer mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. Volební okrsky na severu Moravy a Slezska monitorují dvě kontrolní skupiny zaměstnanců krajského úřadu - více zde.

05.10. 21:18

V posledním týdnu bylo na Liberecku téměř nemožné vyhnout se kontaktním kampaním jednotlivých stran. Kvůli uzavřenému Benešovu náměstí, kde probíhaly úklidové práce po hollywoodském natáčení, se kandidáti se svými stánky koncentrovali především v dolním centru města. Na Soukenném náměstí se během uplynulého týdne sešly několikrát naráz hned tři různé strany. Některé strany se vydaly i do okrajových částí města, jiné naopak na kontaktní kampaň rezignovaly úplně.

05.10. 21:19

O tom, že předvolební boj může mít i svou odvrácenou stranu, se přesvědčil starosta Bělče u Mladé Vožice Stanislav Šmejkal. V noci ze čtvrtka na pátek mu totiž neznámý vandal vyzdobil vrata šibenicí a velkým nápisem UDH. Více ZDE.

05.10. 21:50

K zajímavé situaci došlo při sestavování kandidátky v Bítovanech. Vedení obce tam z různých osobních i profesních důvodů už nechtělo v práci pokračovat a dlouho se zde nedařilo najít možné nástupce. Místní sdružení nezávislých kandidátů nakonec sestavilo kandidátku s šesti ženami a jediným mužem. „Většina chlapů se zřejmě spokojí s kritizováním věcí v hospodě,“ glosuje situaci končící starosta Jaromír Pražan. Více z Pardubického kraje ZDE.

05.10. 21:51

Pravděpodobně poslední volič dnes vhodil svůj hlas do urny ve volební místnosti v osadě Víska ve Višňové. Podle komise je dnešní účast zatím nevalná, nepřišla ani polovina zapsaných voličů. Ve Višňové letos kandiduje šest politických subjektů: KSČM, Pro sport a kulturu, Společně a narovinu, Pro naši obec, Devítka a Hasiči. Obecní zastupitelstvo má 15 členů a pozici starosty obhajuje Tomáš Cýrus jako lídr kandidátky pro naši obec.

05.10. 21:54

Kriminalisté na Teplicku prověřují dvě oznámení na podezření z manipulace s volbami. Bez bližších podrobností to potvrdil policejní mluvčí Daniel Vítek. Zástupci dvou hnutí v Bílině Radiožurnálu potvrdili, že podali trestní oznámení kvůli podezření na kupčení s hlasy. Podle jejich informací neznámí lidé nabízejí pět set až osm set korun za hlas a odvoz k volební místnosti.

05.10. 22:00

Volební místnosti se uzavřely. Volit se může i zítra od 8 do 14 hodin.

05.10. 22:03

K volbám přišla v jejich první den nejčastěji pětina až třetina voličů. V některých menších obcích svůj hlas odevzdala i polovina oprávněných lidí. Zjistila to ČTK. Průběh voleb je podle volebních komisařů a mluvčích samospráv klidný, bez mimořádných událostí. Voliči vybírají obecní zastupitele a třetinu senátorů, hlasovat mohou ještě v sobotu mezi 08:00 a 14:00.

05.10. 22:11

Volební místnosti se uzavřou v sobotu ve 14 hodin a volební komisaři začnou sčítat hlasy. Výsledky budou k dispozici na volebním webu.

05.10. 22:19

Účast v Královéhradeckém kraji je dnes nižší než na konci prvního dne voleb před čtyřmi lety, zjistila ČTK u okrskových komisí. Například okrsek v Novém Bydžově s volební místností na radnici měl hodinu před uzavřením dnešního hlasování účast asi 14 procent. Účast přibližně 19 procent hlásil okrsek v centru Broumova a účast asi 25 procent měl okrsek ve Dvoře Králové nad Labem s volební místností v muzeu.

05.10. 22:27

Podle volebních komisařů v Chebu, Karlových Varech a Sokolově přišla své hlasy do dnešního večera odevzdat většinou zhruba pětina až čtvrtina voličů. Nižší účast byla v karlovarských Tašovicích, kde zatím hlasovalo jen 17 procent lidí. Třeba v zadlužených Pramenech na Chebsku naproti tomu hlasovalo už 48 z celkového počtu 96 voličů, tedy polovina, řekl ČTK volební komisař z jediné volební místnosti v obci.

05.10. 22:40

V Jihomoravském kraji se účast hodinu před uzavřením volebních místností pohybovala nad 35 procenty. Největší účast zaznamenala volební komise v obci Běleč na Brněnsku, kam přišlo 68,3 procenta lidí. Naopak nejméně voličů, jen 14,7 procenta, zavítalo k volební urně v Jevišovce na Břeclavsku. Brno hlásilo přibližně třicetiprocentní účast.

05.10. 22:58

Asi třetina lidí se zatím vydala k volbám i v kraji Vysočina. Největší účast je podle Ivany Schimmerové z krajského úřadu v menších obcích na Pelhřimovsku, kde přišlo už k 19:00 volit 35 procent voličů. Ve větších městech je zájem zatím nižší, v Jihlavě volila podle volebních komisařů ke 20:30 jen čtvrtina. Na Třebíčsku, kde vybírají také senátora, byla ve stejnou dobu účast třicetiprocentní.

05.10. 23:00

Děkujeme za pozornost při sledování prvního dne voleb a našeho on-line přenosu a zítra se opět těšíme na viděnou.

06.10. 08:00

Volební místnosti se po noční přestávce znovu otevřely. Poslední voliči budou mít šanci ovlivnit složení obecního zastupitelstva či Senátu ve 14:00. Ke komunálním volbám chodí obvykle necelá polovina voličů, senátní lákají méně. Vyluštění tajenky, jak lidé letos rozhodovali, nabídne od odpoledních hodin volební web.

06.10. 08:06

Rekordmanem Klatovska ohledně zájmu o veřejné dění je Chudenín se zhruba šesti sty obyvateli. Do jedenáctičlenného zastupitelstva tam totiž na sedmi kandidátkách místních sdružení kandiduje celkem 73 lidí. Což je o dvě kandidátní listiny a dvanáct kandidátů více než v sousedním Nýrsku s cca 4900 obyvateli. V chudenínském okrsku č. 2 ve Skelné Huti byl podle předsedkyně volební komise Hany Králové o volby zájem. „Lidé chodí postupně, jak se vracejí z práce, z minulých voleb už máme zkušenost, že se budou trousit do večera a chodit budou i v neděli. Obecně tady zájem o volby je,“ řekla Deníku Králová, odhadnout konečnou účast si však netroufla.

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE