více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 05. 10. 2018 v 12:30

Komunální a senátní volby - on-line reportáž

Komunální a senátní volby v Česku - 5.-6. října 2018.

Komunální a senátní volby - on-line reportáž
 
06.10. 08:18

V objektu tenisu na Proseči také již odvolil kandidát do Senátu Pavel Žur. „Za úspěch bych považoval dostat se do druhého kola senátních voleb. Ale každý z kandidátů má co nabídnout. Bude záležet, co lidi zohlední. Zda mladou tvář, nebo toho, kdo něco ve svém oboru dokázal. Třetí varianta je, že se přikloní k tomu, kdo v Senátu již byl,“ řekl po vhození hlasů do urny ředitel jabloneckého divadla Pavel Žur. Hned po něm odvolila občanka Jablonce ve středních letech. „Chodím ke všem volbám, pravidelně. Je to důležité a myslím, že je dobře, že máme volební právo,“ uvedla s tím, že hlas od ní dostala ODS a Michaela Tejmlová.

9226760
06.10. 08:21

Voliči v Karlovarském kraji se v pátek zpočátku k volebním urnám zrovna nehrnuli. I tak ale už několik minut před otevřením volebních místností u nich postávali nedočkavci. Více ZDE.

06.10. 08:22

Volby zaměstnají na celý víkend nejen více než tisíc komisařů, ale i desítky dalších lidí především na radnicích, ale také na Českém statistickém úřadu. Například v Děčíně, kde v okrscích usedne 636 komisařů, se bude volbám  na magistrátu během víkendu věnovat téměř dvacet lidí, v předchozích týdnech na nich pracovalo devět lidí.

06.10. 08:26

Při komunálních volbách v roce 2014 mohlo hlasovat ve všech obcích na Vysočině přibližně 415 tisíc voličů. K volbám jich tehdy šlo 216 tisíc, volební účast v rámci celé Vysočiny byla 52 procent. Celkem vyráží do boje o hlasy 15191 kandidátů a kandidátek, kteří obsadí místa v zastupitelstvech a posléze na radnicích a v dalších orgánech samosprávy v 702 městech a obcích.

06.10. 08:27

Překvapivě nízká volební účast ve srovnání například s parlamentními či prezidentskými volbami provází první den hlasování v komunálních a senátních volbách ve Vsetíně. Více ZDE.

06.10. 08:40

Nejstarším kandidátem v komunálních volbách 2018 na Jablonecku je 84letý Miloslav Bečka z Jablonce. Patří mu 28. pozice na kandidátce Starostů  pro Liberecký kraj. Naopak nejmladších - osmnáctiletých - kandidátů je na Jablonecku sedm.  Hned tři kandidují ve Velkých Hamrech - Lukáš Möller, Jiří Šimůnek a Vojtěch Nosek za Hasiče Hamry, dva v Železném Brodě - Miloslav Kafka a Václav Vondra za Českou pirátskou stranu, Lucie Petrková za Sdružení pro Smržovku, Denisa Schusserová za Alternativu pro Novou Ves.

06.10. 08:50

Odvolit přišla včera krátce po čtvrté hodině v karlovarské čtvrti Bohatice také hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová(ANO). Do budovy bývalé školy chodí volit pravidelně a vynechat nechtěla ani komunální volby. Přiznala, že je velmi zvědavá, jak se situace v Karlových Varech bude vyvíjet a kdo ve volbách posbírá nejvíce hlasů. Do dvou volebních místností v tomto okrsku přicházelo od jejich otevření poměrně dost lidí. „Je to docela dobré, myslíme, že k večeru lidí ještě přibude,“ řekla členka volební komise.

9226450
06.10. 08:52

Výstavba logistického centra Penny Marketu u Velkého Beranova na Jihlavsku je tématem referenda, které se u příležitosti komunálních voleb v obci koná. Právě díky ožehavé otázce si mnozí místní našli cestu i k urnám komuálních voleb. Jak hlasování dopadne bude známé již brzy - v neděli by měly  být výsledky referenda na webu obce. Více ZDE.

06.10. 09:07

Sympatická studentka Obchodní akademie v Uherském Hradišti Kateřina Kňourková z Tupes dovršila v únoru 18 let. Jen o měsíc ji utekla možnost zúčastnit se voleb prezidenta republiky. Nyní již k volbám dorazila. Více ZDE.

06.10. 09:08

Do zastupitelstva zvolili Víta Vomáčku během prvních svobodných voleb v roce 1990. Půl roku na to, krátce po promoci a rezignaci svého předchůdce, už seděl v křesle starosty Kravař. Po dvaceti sedmi letech Vomáčka stále vede Kravaře a je tak zdaleka nejdéle sloužícím starostou na Českolipsku. Útulnou kancelář mu zdobí desítky fotografií se známými politiky, zpěváky nebo herci, na stole nechybí nezbytný popelník. Řízení obce podle vlastních slov každý krok důsledně promýšlí, ale dokáže se také spontánně nadchnout. Jako když před pár lety koupil do místní školy simulátor formule.

06.10. 09:09

Neverboval, nezpíval, přesto pobavil. Martin Hanuš ze Starovic na Břeclavsku v pátek volil oblečený v tradičním kroji. „Patří ke mně srdcem i duší. Proto jsem si ho vzal i na takovou událost,“ vysvětlil šestadvacetiletý muž.

9227340
06.10. 09:18

Komunální volby na Velehradě. V poutní obci volí i obyvatelé Vincentina. Více ZDE.

06.10. 09:27

Poměrně nízkou volební účast vykazují volební okrsky v městském obvodě Vratislavice nad Nisou. Podle zapisovatelky jedné z volebních komisí Jany Míkové se včera kolem 18. hodiny volební účast pohybovala od 10 do 20 %. Starostenské křeslo obhahuje Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj). V minulých komunálních volbách Starostové s přehledem vyhráli, za nimi jako druhá skončila Unie PRO sport a zdraví. Volební účast v roce 2014 byla 42,44 %. Nevalnému zájmu se těší i referendum. Podle komisařů jde k referendu hlasovat zhruba třetina těch, kteří přišli ke komunálním volbám.
 

06.10. 09:36

V Příšově na severním Plzeňsku přišlo v pátek po 16. hodině zatím volit jen 19 voličů z 260. Ve volební místnosti si komise užívá kávu a buchtu, kterou upekla členka komise Jarka S. "Každé volby jsme tady v hasičárně. Ty další, ale možná už budeme v novém obecním úřadě," svěřila se Jarka S. Přítomný byl i Václav Juchejch, který každé volby v Příšově dohlíží na jejich hladký průběh. Podle něj většina lidí chodí volit v pátek mezi 6 a 7 hodinou. "Oni odvolí a pak jdou do hospody," říká.

9226280
06.10. 09:37

Předseda KSČM Vojtěch Filip, který volil včera odpoledne v Českých Budějovicích obecní zastupitele i senátora, si přeje vysokou volební účast. Lidé by podle jeho slov neměli nechat rozhodovat o své budoucnosti někoho jiného. 

06.10. 09:44

Na Liberecku kandiduje nadprůměrný počet hasičů. Zatímco republikový podíl činí 0,7 procent hasičů, na Liberecku je tento podíl více než dvojnásobný: 1,81 procent.  Hasiči jednotlivci kandidují v řadě obcí za různé politické síly. Výjimečné ale nejsou ani celé „hasičské“ kandidátky. Ty tvoří z většiny členové dobrovolných hasičských sborů. Dobrovolní hasiči kandidují třeba ve Všelibicích, Žďárku, Višňové, v Soběslavicích, v Příšovicích, v Kunraticích, v Heřmanicích, v Dolní Řasnici nebo ve Frýdlantu.

06.10. 09:53

Mostečané u voleb nezabloudí. Volební novinkou v Mostě je internetová mapová aplikace. Po zadání adresy trvalého pobytu, volič zjistí adresu volební místnosti, číslo svého volebního okrsku a telefonní kontakt na okrskovou volební komisi. Podklad map lze měnit. Aplikace na webových stránkách města také obsahuje odkaz na podrobné informace o volbách. Více ZDE.

06.10. 10:07

V Liberci se k volbám se jako vždy vypravila i romská aktivistka Iveta Bílková. Podle ní se těchto voleb zúčastní i řada dalších romských spoluobčanů. „A je to dobře. Každý by se měl zajímat o město, ve kterém žije,“ dodala koordinátorka projektu Férové školy, která sama je na kandidátce Starostů.

06.10. 10:18

Volby v Praze sledujeme on-line ZDE.

06.10. 10:28

Například v Karviné k dnešní 10.00 hodině odvolilo v komunálních volbách 25% oprávněných voličů. Což je zhruba o 5 % více než v roce 2014. "Žádné incidenty z volebních místností hlášeny nemáme," komentoval v sobotu dopoledne volební dění mluvčí Karviné Lukáš Hudeček. V Karviné večer museli do některých volebních místností dodat další urny, jelikož se do nich už volební obálky s hlasovacími lístky nevlezly - více zde.

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE