více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 05. 10. 2018 v 12:30

Komunální a senátní volby - on-line reportáž

Komunální a senátní volby v Česku - 5.-6. října 2018.

Komunální a senátní volby - on-line reportáž
 
06.10. 10:38

Čtyři roky utekly jako voda a komunání volby jsou opět zde. Budou je provázet skandály a aféry, jako ty minulé, či proběhnou v klidu? Sledujte s námi průběh voleb minutu po minutě - on-line z Ústeckého kraje ZDE.

9227627
06.10. 10:39

V Opavě se účast podle posledních údajů přehoupla přes dvacet procent. „V městských částech je o něco vyšší a pohybuje se okolo třiceti procent,“ komentoval vedoucí odboru vnitřních věcí opavského magistrátu Petr Sordyl. Sobotní dopoledne by ovšem čísla mohlo pozvednout. Očekává se, že v jeho průběhu řada lidí využije slunečné počasí a zamíří do volebních místností. Volby v Opavě a okolí zatím probíhají bez jakýchkoliv problémů - více o volbách v Opavě zde.

06.10. 10:40

Po 18. hodině v pátek se vydal k volbám v městské části Doubí také karlovarský primátor Petr Kulhánek. Doufá, že volební účast snad bude slušná a přiblíží se alespoň padesáti procentům. Kolem 16. hodiny byla volební účast v Karlových Varech mezi pěti až deseti procenty, k 18. hodině se přehoupla přes 15 procent.

9227619
06.10. 10:54

Hokejista Jakub Petružálek (33 let) je čtyřkou na litvínovské kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů -  Evropští demokraté (SNK – ED). V první den voleb bojoval nejen o přízeň spoluobčanů v komunálních volbách, ale také o mistrovské extraligové body na ledě v utkání 7. kola naší nejvyšší soutěže. Navíc ještě proti svému loňskému chlebodárci, týmu Oceláři Třinec. Na ledě ale nevyhrál. Litvínov svému soupeři podlehl 0:2 a poprvé v ročníku okusil hořkost porážky.

9228117
06.10. 11:04

Pacienti v jablonecké nemocnici, kteří splňovali zákonem stanovené podmínky, odevzdali 6. října svůj hlas ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky. Odvolilo 15 pacientů. 

9228963
06.10. 11:05

Dosavadní velmi klidný průběh voleb v Moravskoslezském kraji potvrdila v sobotu krátce po jedenácté mluvčí kraje Mirka Chlebounová. "Kontrolní skupiny zaměstnanců krajského úřadu odhadují, že k volbám zatím přišlo okolo 40 procent voličů," doplnila Chlebounová - volební dění na severu Moravy a Slezska sledujeme zde.

06.10. 11:27

V pátek hlasoval v plzeňských Černicích známý motoristický závodník a několikanásobný mistr republiky v rallye Václav Pech. Lístek vhodil do urny ve volební místnosti zřízené v motorkářském klubu. "Jdu volit, protože tu žiju a není mi lhostejné, co se tu děje," řekl Deníku jezdec známý pod přezdívkou Ášín, který přišel k urně i se svým stejnojmenným otcem.

9228991
06.10. 11:27

Poprvé v roce 1946 zasedl Jiří Jäger ve volební komisi. Po pádu komunismu se do ní zase vrátil a už jí zůstal věrný. Více ZDE.

06.10. 11:50

Brigádníci, kteří lákají v Liberci k účasti v referendu, vzbuzují kontroverze. Podle některých se setkávají s rýpavými narážkami, ocitli se i v hledáčku policie. „Policisté přijeli, vyfotili si ceduli, ale nic nelegálního nedělám," uvedla brigádnice stojící s poutačem před jednou z volebních místností v centru města. Kritici upozorňují na to, že je volební agitace zakázaná, poutače ovšem obsahují pouze informace o referendu.

06.10. 11:50

Vysokou volební účastí se mohou tradičně chlubit v Horské Kvildě, kde má v nynějších komunálních volbách tamních šedesát tři voličů na výběr ze dvou kandidátních listin. V sobotu jen několik minut po otevření volební místnosti v 8 hodin spočítala volební komise dosavadní účast na 76 procent s tím, že celkovou odhadla na 92 procent. Při minulých komunálních volbách v roce 2014 měli v Horské Kvildě volební účast téměř 84 procent. Volební místnost na obecním úřadě v Horské Kvildě leží v nadmořské výšce téměř 1050 metrů a je společně s volební místností v krkonošské Malé Úpě nejvýše položenou volební místností v celé České republice.

9229058
06.10. 12:01

Čtveřice žen opanovala o prvním říjnovém víkendu volební komisi v nejmenší obci Zlínského kraje v Hostějově na jižním úpatí Chřibů. Vesničku se 43 obyvateli tak na 24 hodin absolutně ovládla ženská ruka. Kvarteto komisařek se totiž od 14. páteční do 14. sobotní hodiny stalo hned po starostce Antonii Vaculíkové, dalším klíčovým rozhodovacím prvkem v obci. Více ZDE.

06.10. 12:02

Do volebního okrsku číslo 30 v Jablonci nad Nisou dorazila v doprovodu své rodiny také kandidátka na senátorku Michaela Tejmlová. Jedna ze sedmi kandidátů na senátorské křeslo za Jablonecko a Semilsko. To je dosud obsazeno senátorem za ODS Jaroslavem Zemanem. Michaela Tejmlová by nebyla první ženou, která by zájmy obyvatel Podhůří hájila v horní komoře Parlamentu ČR. Před Jaroslavem Zemanem si lidé zvolili hned ve dvou funkčních období za sebou rovněž nezávislou senátorku Soňu Paukrtovou.

9228996
06.10. 12:07

V liberecké ZŠ Vrchlického už hodilo svůj hlas do urny 23 % voličů. „Lidé chodí průběžně. Nejvíce najednou jich tu bylo včera po druhé odpolední,“ řekl předseda místní volební komise Michal Šedek. Hlasování o referendu se zde těší o něco menší účasti. Lístek odevzdalo 10 – 15 % voličů. „Dnes přišlo větší množství lidí, protože včera většina z nich byla v práci,“ uvedla členka komise Dana Slutyová. Ta čeká další vlnu voličů po poledních hodinách.

06.10. 12:30

Volební účast v Česku se dnes před polednem pohybovala v průměru kolem 30 až 40 procent. Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů. Na některých místech je podle odhadů krajských úřadů a volebních komisařů účast nižší než při předchozích prezidentských a komunálních volbách. Voliči vybírají obecní zastupitele a třetinu senátorů, hlasovat mohou ještě do dnešních 14:00.

06.10. 12:40

V olomouckém okrsku na Tererově náměstí zatím odvolila asi třetina občanů. "Lidí zatím chodí málo. Při minulých komunálních volbách do zastupitelstva jsme skončili kolem 40 procent. Myslím, že se možná na tuto úroveň ještě dostaneme," řekl ČTK člen volební komise.

06.10. 12:42

Téměř naprostý klid vládne během poledne na českolipském Gymnáziu, kde je pět volebních místností pro část největšího sídliště ve městě. Voličů sem už příliš neproudí, a tak mají komise klid na oběd.

06.10. 12:43

V některých obcích Teplicka nepřinesou volby příliš velké překvapení a politickou změnu. Například v Lukově kandiduje jediná strana, Za krásnější Lukov a Štěpánov. V jejím čele stála doposavad Olga Hrabáková. Do letošních voleb ale už nešla. „Mám za sebou 16 let v úřadě. Je čas místo přenechat mladším,“ komentuje své rozhodnutí odejít z politiky 67letá dosluhující starostka obce s nejmenším počtem obyvatel na Teplicku. Kdo z jejích kolegů bude dál zastávat funkci čelního představitele obce nekonkretizovala.

06.10. 12:44

Ve středních a jižních Čechách se účast pohybuje zatím mezi 30 a 40 procenty. Větší zájem o volby je například v Benešově a Berouně, kde přišlo k urnám 39 procent voličů, naopak v Kladně a Mělníku kolem 30 procent. "Je to možná nepatrně méně než při minulých komunálních volbách," řekl ČTK vedoucí mělnického odboru vnitřních věcí David Kučera.

06.10. 12:56

Odvoleno už má také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který si na pomoc do volební místnosti vzal svoji vnučku.

9227570
06.10. 13:15

Poměrně nízkou volební účast hlásí některé volební okrsky v Jablonci nad Nisou. Podle zběžných odhadů se některé včera večer nedostaly přes hranici 30 procent registrovaných voličů. „Je to poměrně překvapivé,“ říká jedna z členek volební komise. „Čekali jsme že přijde mnohem víc mladých voličů,“ podivují se v jedné z volebních místností v Gymnáziu Dr. Randy. Jablonec přitom čelí množství problémů, před kterými současné vedení radnice přivírá oči. Jedním z nich je například malá bezpečnost v centru města, kde se bez omezení prodávají byty obchodníkům se sociálním bydlením. 

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE