více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 05. 10. 2018 v 12:30

Komunální a senátní volby - on-line reportáž

Komunální a senátní volby v Česku - 5.-6. října 2018.

Komunální a senátní volby - on-line reportáž
 
06.10. 13:19

V Karlovarském kraji byla volební účast před polednem kolem 20 procent. Například volební okrsky v Karlových Varech měly mezi 15 a 25 procenty, v Sokolově to bylo těsně nad 20 procent. V Pardubicích v jedné z volebních místností na sídlišti Závodu míru se účast dnes pohybovala kolem 25 procent. Ve stotisícovém Hradci Králové má účast podle mluvčího radnice Petra Vinkláře poměrně velký rozptyl, dnes dopoledne se pohybovala od 30 do 40 procent.

06.10. 13:20

Volební štáb sociální demokracie v pražském Lidovém domě otevřel své dveře už v půl jedné. Pro novináře je zde vyhrazena speciální místnost. Vyhlídky ČSSD nejsou v těchto - zvláště komunálních - volbách příliš dobré, některé průzkumy hlásily katastrofální výsledky.

9229470
06.10. 13:22

Letošní nervozita v pražských centrálách politických stran je mnohem větší než před čtyřmi lety. Především ve štábu hnutí ANO v OD Kotva se vznášejí otazníky, zda sázka na byznysmena Petra Stuchlíka a obří reklamní kampaň vyjde. “Praha je nejvýznamnější, chceme tady vyhrát,” zdůraznil včera šéf ANO a premiér Andrej Babiš, který se v hlavním městě osobně zapojil do přesvědčování voličů.

06.10. 13:28

Na vítězství v Praze ale pomýšlí i ODS, která vsadila na bývalého primátora Bohuslava Svobodu. “ODS je spojená s pražskými kmotry typu Janouška, ale to už je pryč, panu Svobodovi důvěřuji, volil jsem ho,” řekl Deníku zhruba čtyřicetiletý muž nedaleko sídla ODS v Truhlářské ulici.

06.10. 13:29

Hodně si v Praze věřil i Jan Čižinský s hnutím PRAHA sobě. Kdyby mu odevzdalo hlasy všech 97 tisíc signatářů jeho registrační listiny, mohl by pomýšlet na primátorské křeslo. Jak Deník zjistil, nebránil by se přitom ani koalici s ANO a ODS. Jeho plus spočívá v širokém volebním potenciálu, neboť do party by ho též vzali Piráti a Spojené síly pro Prahu Jiřího Pospíšila a Hany Marvanové. I TOP 09 si dělá zálusk na zlatý stupínek, v čemž se neliší od Hřibových Pirátů. Jinak řečeno, souboj o pražského primátora je letos napínavý a dramatický. “Hlavně aby se pak domluvili a v Praze se zase konečně dalo jezdit a stavěly se byty. Taky by se mi líbilo, kdyby tu vyrostla koncertní síň nebo knihovna, na kterou by se jezdil dívat celý svět,” vyslovil své přání Matěj Poláček, který právě  odvolil v Praze 1.

06.10. 13:30

Půlhodinu před zavřením volebních místností hlásí předseda jedné z komisí na největším libereckém sídlišti Rochlice účast zhruba 35-40 %. U referenda je zhruba poloviční. Na základní škole Dobiášova některé voliče překvapilo jiné rozmístění místností, než na které byli dosud zvyklí, jinak zde volby probíhají bez komplikací.

06.10. 13:32

Děti ze Základní školy v Olešné si opět vyzkoušely roli voličů. V pátek dopoledne tak žáci společně se svými učitelkami vyrazili do nedalekého obecního úřadu, kde už byla připravená volební místnost. Více ZDE.

06.10. 13:36

„Moc lidí tentokrát nechodí,“ hodnotila v pátek odpoledne zájem voličů okrsková komise v základní škole ve Stráži pod Ralskem, ve které je jedna ze tří volebních místností ve městě. Před čtyřmi lety se volební účast zastavila těsně pod 34 procenty.

06.10. 13:48

Policie v Ústeckém kraji přijala několik podnětů kvůli podezření z pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Policisté zasahovali v Ústí či Bílině.

06.10. 13:49

Svůj volební štáb pro novináře už otevřeli i členové KDU- ČSL. Silní jsou především v nejmenších obcích, kde i letos postavili skoro 14 tisíc kandidátů. Novináři pracují v malém sále pod palácem Charitas v Praze na Karlově náměstí. Před malou chvílí dorazil předseda strany Pavel Bělobrádek, který sám kandiduje do Senátu v Náchodě. Předvolební preference mu dávaly velkou šanci na postup do druhého kola.   

06.10. 13:56

Kromě Jablonecka volí svého senátora také část Turnovska. Šestnáct obcí Libereckého kraje totiž spadá do senátního obvodu číslo 38 – Mladá Boleslav. O senátorské křeslo tu bojuje sedm uchazečů: primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS), písničkář Josef Nos (SPD), ekonomové Josef Jermář (KSČM) a Jiří Müller (ANO), lékař Ladislav Horák (ČSSD), majitel firmy UNISPO Bezno Miroslav Plch (TOP 09) a OSVČ Daniela Weissová (Piráti). 

06.10. 13:57

Ve 14 hodin by měl dorazit do volebního štábu předseda strany Jan Hamáček.

06.10. 13:57

Volební účast v Plzni je vyšší v porovnání s minulými komunálními volbámi. Deníku to v sobotu před 14. hodinou sdělil vedoucí odboru správních činností Magistrátu města Plzně Roman Matoušek. "V průměru bychom se měli pohybovat pod 40 procenty," nastínil Matoušek. 

06.10. 14:00

Je rozhodnuto. Volby skončily. Začíná sčítání volebních výsledků.

06.10. 14:00

Obecními zastupiteli chtělo být zhruba 216 000 zájemců. S ohledem na zhruba 62 000 míst v zastupitelstvech obcí, měst nebo městských částí uspěl v průměru jen každý třetí až čtvrtý z nich. O senátorský post usiluje 236 kandidátů, což je v průměru téměř devět uchazečů na jedno z 27 obsazovaných míst. Pokud v prvním kole žádný z adeptů nebyl zvolen, do finále, které bude za týden, postoupili dva uchazeči z každého obvodu, tedy 52 nejúspěšnějších.

06.10. 14:04

Vítězem komunálních voleb v roce 2014 bylo vládní hnutí ANO, které získalo 14,6 procenta hlasů hlavně díky úspěchu ve velkých městech. Druhá ČSSD 12,7 procenta a třetí byla ze stran ODS s devíti procenty hlasů. Nejvíce křesel v zastupitelstvech ale obsadili tradičně nezávislí kandidáti a jejich sdružení vzhledem k tomu, že kandidují i v malých obcích, kde strany kandidáty nemají. Před čtyřmi lety bylo takto zvoleno 41.560 zastupitelů.

06.10. 14:05

Volební účast v Česku se dnes ve 13:00, tedy hodinu před uzavřením volebních místností, pohybovala kolem 40 procent. Podle členů některých komisí ji táhnou dolů hlavně velká města. Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale účast liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů. Na některých místech je podle odhadů krajských úřadů a volebních komisařů účast nižší než při předchozích prezidentských a komunálních volbách. Voliči vybírají obecní zastupitele a třetinu senátorů.

06.10. 14:06

Podle předsedy strany Jana Hamáčka se odpoledne sejde politické grémium ČSSD, aby sledovalo výsledky voleb. "Udělali jsme maximum, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku," řekl při příchodu do Lidového domu. Není podle něj realistické, že by se v senátních volbách opakovalo takzvané oranžové cunami. V komunálních volbách očekává lepší výsledky na Moravě, kde je sociální demokracie tradičně silnější. Prahu nedokázal odhadnout.

06.10. 14:08

Nulový zájem volit registrovala znojemská věznice. Podle mluvčí Ludmily Lenikusové se prý nikoho z odsouzených volby netýkaly.

06.10. 14:09

V sídle ODS v centru Prahy zatím panuje poklidná atmosféra. Představitelé občanských demokratů ještě nedorazili, pracovníci sekretariátu očekávají příchod pražského volebního lídra Bohuslava Svobody či místopředsedy strany Martina Kupky. Na cestě z Brna je i šéf ODS Petr Fiala. Na snímku Alexandra Udženija.

9229780
Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE