více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 05. 10. 2018 v 12:30

Komunální a senátní volby - on-line reportáž

Komunální a senátní volby v Česku - 5.-6. října 2018.

Komunální a senátní volby - on-line reportáž
 
06.10. 14:10

V sobotu krátce před polednem dorazila k volební urně v Čižově, částí Horního Břečkova Markéta Chudová. Volit přišla v bílých svatebních šatech těsně předtím, než společně s osmdesáti svatebčany odjela do kostela v Horním Břečkově, aby řekla „ano“ svému budoucímu muži. Pro vesničku na Vranovsku to byl výjimečný okamžik. „Nepamatuji si, že by u nás volila nevěsta. Pokud vím, Markéta Chudová si chtěla svůj velký den ozvláštnit. K volbám ji tedy doprovázelo asi patnáct aut se svatebčany. Členky volební komise dostaly pro zpříjemnění své práce cukroví a dorty. A církevní obřad v našem kostele je také zvláštností, velmi dlouho u nás nebyl,“ sdělila starostka Horního Břečkova Petra Formanová. Společně s Markétou Chudovou volil i její bratr Tomáš Chodo, který šel své sestře za svědka. K volební urně přišla také babička nevěsty Markéta Švestková.

9229536
06.10. 14:11

Průměrná volební účast v Ústeckém kraji je 37 procent. Například v Roudnici na Labem, kde se konají také senátní volby, je to 40 procent, ve Varnsdorfu na Děčínsku 38 procent a v Mostě 25 procent. Větší zájem o hlasování oproti jiným okresům je na Lounsku. Například ve Zbrašíně přišlo 58 procent oprávněných voličů. ČTK to řekla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

06.10. 14:12

Volební účast v Jihočeském kraji se pohybovala od 30 do 45 procent. V jednom píseckém okrsku, kde volí lidé s trvalým pobytem na radnici, byla těsně přes 20 procent, naopak v hasičské zbrojnici v Pořešíně na Českokrumlovsku byla přes 50 procent. Ve větších středočeských městech účast nepřesahuje 50 procent. Alespoň přes 40 procent se dostala v Benešově, Berouně, Nymburce a v Kolíně. Mladá Boleslav, Mělník a Rakovník hlásí shodně 37 procent a v Kladně přišlo odevzdat hlas 34 procent voličů.

06.10. 14:12

Ve dvě hodiny odpoledne se na jižní Moravě uzavřely volební místnosti. Do sobotní jedné hodiny odpoledne přišlo na jižní Moravě k volbám 51,66 % oprávněných voličů. Vyplývá to z informací z jihomoravského krajského úřadu. Nejvíce lidí volilo v Osikách na Tišnovsku, tam přišlo k urnám 92 ze 106 oprávněných voličů, tedy 86,8 %. Nejméně lidí naopak zamířilo k urnám v obci Višňové na Znojemsku, jen 24,4 % oprávněných voličů.

06.10. 14:14

„V rámci kampaně mě překvapilo, jak lidé zmiňují problematiku sucha a jak je to velmi trápí,“ řekl Deníku někdejší ministr kultury a nyní kandidát na senátora v Chrudimi Daniel Herman (KDU-ČSL). „Lidi to trápí a jsou dokonce ochotni pomoci tím, že nabídnou své pozemky, kde kdysi byly vodní nádrže a mohly by opět sloužit k zadržení vody v krajině,“ popisuje Herman. Kromě sucha si východočeští voliči nejvíce stěžovali na chybějící dopravní infrastrukturu a zdravotnictví. Proti Hermanovi na Chrudimsku kandidují třeba někdejší hokejista Vladimír Martinec (SNK-ED) či starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (za ODS).

06.10. 14:15

Před čtyřmi lety se na první kompletní výsledky z Českolipska čekalo necelou hodinu. První sečtenou obcí byl před 15. hodinou Velký Valtinov, kde kandidovalo jen jedno hnutí, a komise musela sečíst 54 volebních lístků. Prvním sečteným městem byl kolem čtvrt na šest Žandov, kde k urnám dorazilo necelých 43 % voličů. Nejdéle se v roce 2014 v rámci Českolipska čekalo na kompletní výsledky z Doks, všech šest okrsků bylo spočítáno až po půl desáté večer. Nejrychlejší výsledky se letos dají očekávat z obcí, kde voliči mohli podpořit jen jednu kandidátku. Na Českolipsku jich bylo 17 z celkových 57 měst a obcí.

06.10. 14:16

Volby v Moravskoslezském kraji se obešly bez vážnějších komplikací. V sobotu krátce před uzavřením volebních místností to potvrdila mluvčí kraje Mirka Chlebounová a doplnila odhady účasti s tím, že jsou patrné rozdíly v jednotlivých lokalitách. "Volební účast se pohybuje okolo 40 procent. Zatímco například na Frýdecko-Místecku přišla volit odhadem skoro polovina voličů, na Novojičínsku je to 35 procent."

06.10. 14:16

Někteří voliči měli potíže zcela správně pochopit systém, podle kterého v komunálních volbách hlasuje. „Setkali jsme se i s případem, kdy si volička vystřihla kandidátku, které chtěla dát hlas, a chtěla ji do obálky vložit samostatně. Včas se nás ale zeptala, vydali jsme ji nový hlasovací lístek, který si už upravila správně a bez problému odhlasovala,“ řekla Hana Bílková, předsedkyně jedné z komisí v centru Znojma. Na správné hlasování se ptali voliči i v jiných okrscích. „V jednotlivých případech se nás voliči ptali, jak lístek správě upravit, těm jsem vysvětlil, jaké možnosti mají. Většinou ale hlasovali bez problémů,“ řekl předseda další okrskové komise Emanuel Macoun.

06.10. 14:19

35. volební obvod - tedy Jablonecko - rozhodoval i v doplňujících volbách do Senátu. V prvním kole vybírali voliči mezi sedmi kandidáty. Dle abecedy: Jindřich Berounský (ČSSD), Josef Chuchlík (ANO), Šárka Kalvová (KSČM), Michal Švarc (SPD), Michaela Tejmlová (SEN 21), Jaroslav Zeman (ODS), Pavel Žur (NBPLK). Případné druhé kolo proběhne o týden později, tedy 12. a 13. října a postupují do něj dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. Druhé kolo proběhne pouze v případě, pokud v prvním kole žádný z kandidátů nezíská více než 50 procent odevzdaných hlasů.

06.10. 14:21

Šéf Pirátů Ivan Bartoš dorazil společně s poslankyní Olgou Richterovou a kandidátem do Senátu Lukášem Wagenknechtem do volebního štábu na lodi. Svůj štáb mají Piráti na Smíchovském nábřeží v lodi Cargo Gallery. „Těším se, že to bude velká zábava,“ řekla novinářům Richterová s ročním synem Melicharem v náručí.

06.10. 14:25

Ve dvou městech na Břeclavsku letos přesunuli některé volební místnosti kvůli souběžným slavnostem vína a burčáku. Některým lidem v Hustopečích stejný termín voleb a komerční akce vadí. Vedení radnice přijalo opatření, aby případní opilci nenarušili průběh voleb. Více si přečtěte zde.

9229779
06.10. 14:30

Ve štábu ANO je zatím převaha novinářů, z kandidátních špiček je tu Patrik Nacher, dvojka hnutí ANO. Marně byste tu hledali primátorku Adrianu Krnáčovou, která upadla v nemilost a mandát neobhajuje. Petr Stuchlík má dorazit až později odpoledne, Andrej Babiš večer. 

06.10. 14:33

Strany v Liberci už připravují své volební štáby. Rozmístěné je mají především v centru města. Soudě dle lokace si nejvíce věří Starostové, volební výsledky budou sledovat v primátorském salonku Radničního sklípku. Hnutí ANO se usídlilo v dolním centru, v obchodním centru OC LBC na Fügnerově ulici. Další strany zvolily pro sledování výsledků především své kanceláře, případně jiné podniky v centru města. Deník navštíví postupně většinu štábů a přinese reakce kandidátů na volební výsledky, které se začnou rýsovat během dnešního odpoledne a podvečera.

06.10. 14:34

Piráti vstoupili do voleb sebevědomě. „Máme ambice výrazně uspět v Praze. Chceme obhájit výsledky z minulých komunálních voleb v Mariánských Lázních a dobře si podle posledních průzkumů vedeme v Brně nebo Ostravě," uvedl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Za Piráty kandidují tři tisíce kandidátů ve 160 obcích a městech.

06.10. 14:34

V Liberci je již sečten první z 87 okrsků referenda, a to ten v základní umělecké škole. Na čtyři z pěti otázek zde většina lidí odpověděla ANO, u MHD zdarma pro děti a seniory převážila odpověď NE. Hlasování se tu však zúčastnilo pouze 9 voličů, tedy 8,6 procent. Pro platnost referenda je ovšem potřeba 35 % voličů. Také výsledky referenda bude Deník sledovat.

06.10. 14:35

Půl hodiny po uzavření volebních místností jako první z představitelů ODS mezi novináře předstoupila první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. Neskrývala naději, že brzy uslyší už jen samé dobré zprávy. "Já doufám, že se k nám voliči vrátili a že to bude vidět na tom výsledku," prohlásila. "Lidi byli skvělí a opravdu nám vyjadřovali podporu, tak doufám, že dorazili k volbám," podotkla na adresu předchozí volební kampaně. Na otázku, zda očekává lepší výsledky ve velkých městech nebo na venkově, odpověděla rezolutně: "My si věříme všude."

06.10. 14:38

Volební štáb Pirátů sídlí v lodi Cargo Gallery na smíchovské náplavce. V pozadí je Vyšehrad.

9229813
06.10. 14:43

Rozhoduje se o budoucnosti Prahy. Čižinský by se nebránil koalici s ANO a ODS. Více ZDE.

06.10. 14:44

První výsledky komunálních voleb byly letos známy v obcích Přepychy na Pardubicku, Olší na Jihlavsku a Litohošť na Pelhřimovsku.

06.10. 14:45

Máme tu první odhady pro výsledky voleb v Brně. Podle exit pollu, který v Brně dělali studenti Masarykovy univerzity, vyhraje volby ODS. Získala více než dvacet procent hlasů. Druhé skončilo hnutí ANO s dvaceti procenty. Asi 14 procent získali lidovci. Piráti a sociální demokraté by získali asi 7 procent. Podle autorů však výsledky neodráží křížkování napříč stranami. Odhad je založen na datech od 1850 respondentů.

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE