více >>
Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTAŽ Začátek v 07. 10. 2016 v 14:00

Krajské a senátní volby v Moravskoslezském kraji, říjen 2016. První volební den

Sledujeme on-line krajské a senátní volby v Moravskoslezském kraji.

Krajské a senátní volby v Moravskoslezském kraji, říjen 2016. První volební den
 
14:00

Volební místnosti se otevřely. Lidé volí své nové krajské představitele a třetinu senátorů. Dnes mohou k urnám přijít do 22 hodin.

14:15

Jako první ve volební místnosti v Klubu důchodců v Heřmanické ulici ve Slezské Ostravě odvolil 67letý Jaroslav Stochor. Komu dal svůj hlas Deníku neprozradil. Uvedl pouze to, že rád poslouchá pana prezidenta Miloše Zemana.
Zdrženliví byli i ostatní voliči. "Ty nejlepší," odpověděla na otázku Deníku, koho volila, například 62letá paní Ema.

14:21

Také v centru Ostravy ve volební místnosti na Nádražní ulici odvolily hned po druhé hodině první desítky lidí. "Chodím volit pravidelně," řekla Deníku paní Miroslava Orálková (68 let): "Krajské volby považuji za důležité, protože se nás více týkají a jsou o tom, co potřebujeme. Koho volit jsem se rozhodla již dříve, politické zprávy sleduji pravidelně a podle toho jsem se také rozhodovala."

14:40

Ve volebním obvodu 70 ve Slezské Ostravě odvolilo během prvních 15 minut 20 lidí. Mezi nimi byla i 30letá Hana Ratajová. „Docela mě ovlivnila pondělní televizní debata s krajskými volebními lídry. Někteří mě docela naštvali, další naopak překvapili příjemně. Takže jsem svůj původní záměr, koho budu volit, změnila," vysvětlila Hana Ratajová.

14:45

Na Základní škole T. G. Masaryka v Opavě odvolila dost možná úplně první volička z celého Opavska. Adéla Dušková (na snímku níže) totiž přišla do volební místnosti s předstihem a musela několik minut čekat. Navíc přitom doufala, že od komise dostane náhradní volební lístky, které už doma vyhodila. 

7275444
14:49

V Opavě se volí na stadionu
Opavský volební okrsek číslo 9 se měl původně nacházet v útrobách budovy Středního odborného učiliště stavebního v ulici Boženy Němcové. Z úsporných důvodů ovšem bylo rozhodnuto o jeho přemístění. Od 18 hodin totiž přebírá dozor nad objektem bezpečnostní agentura. „Tato skutečnost by se prodražila, proto jsme hledali jiné místo. Nakonec padla volba na nedalekou klubovnu atletického Tyršova stadionu," vysvětloval vedoucí odboru vnitřních věcí opavského magistrátu Petr Sordyl. 

14:55

Nový Jičín: Na první voličku čekali šest minut
Nekonečně dlouhých se zdálo šest minut, než se ve dveřích volebního okrsku číslo 6 v Novém Jičíně objevil první volič, přesněji volička. Volební okresek je letos ve zdravotnické sekci Mendelovy střední školy Nový Jičín a podle jedné z členek komise je tomu tak teprve podruhé. Předtím chodili naproti do budovy městského úřadu.

ČEKÁNÍ V PÍŠTI
Snímek volební místnosti v Píšti, kde krátce po 14. hodině očekávali i příchod voličky, které je 102 let. K volbám chodí pravidelně.

7275445
15:15

Frýdek-Místek: Někteří voliči si pospíšili
Úderem čtrnácté hodiny se otevřely volební místnosti i v 6. základ­ní škole ve Frýdku-Místku. „Jít k volbám je povinnost. Chodím k nim pravidelně," řekl redakci 72letý Jiří, který odvolil v okrsku 49. Naznačil, že neočekává vysokou volební účast, sám však svůj hlas odevzdat chtěl. „Od počátku, co chodím k volbám, volím tu stejnou stranu," uvedl.

Ve stejném okrsku a ve stejnou dobu odvolil také 51letý Karel. Na chodbě školy postával už pět minut před čtrnáctou hodinou. „Je jedno, kdy člověk odvolí. Akorát dnes mi to vyšlo tak, že jsem přišel hned na začátek," poznamenal volič. Myslí si, že letošní krajské volby jsou trochu jiné, protože do nich vstupuje například téma migrace. „Je možné, že výsledky budou zajímavější než v minulosti," pravil padesátník s tím, že se rozhodl volit jiný politický subjekt, než tomu bývalo v několika předešlých volbách. „Letos jsem se rozhodl jinak," konstatoval.

Vůbec prvním voličem byl v pátek v sousedním okrsku 50 důchodce Karel. „Chodíme ke každým volbám, a to léta letoucí. Poslední roky volíme s manželkou jednu a tu samou stranu. Držíme se pořád jedné kandidátky," shrnul. „My bychom si jen přáli, aby všichni splnili to, co nám slibují," dodal 68letý muž z Místku.

15:29

Člen komise tipuje nízkou účast

Ve volební komisi devětačtyřicátého okrsku ve Frýdku-Místku zasedá i Rudolf Vlček. Pokud jde o organizaci voleb, třiasedmdesátiletý důchodce už něco pamatuje. „Od roku 1980 jsem ve volební komisi prakticky každé volby. A co mě k tomu motivuje? Politika ne. Jsem důchodce s poměrně s nízkým důchodem, takže odměna je vítaná," řekl Rudolf Vlček, který zažil i neobvyklé situace.

„Před čtyřmi roky nám tady přišel bezdomovec, který nestačil projít vanou, byl cítit už od dveří," smál se člen komise. Volit sám chodí, členství v komisi mu ale velké komplikace nedělá. Svůj volební okrsek má pouze pár kroků daleko, a to na druhém konci chodby 6. základní školy. Muž odhaduje, že ke krajským volbám přijde necelá čtvrtina voličů. „Dal jsem si tip 23 procent," řekl Rudolf Vlček.

15:45

Na Karvinsku se chtěl krajských voleb zúčastnit jen jeden volič hospitalizovaný nemocnici. V pátek odpoledne jím byl Štefan Langer, shodou okolností člen zastupitelstva a městské rady, hospitalizovaný v havířovské nemocnici.

I kvůli jednomu voliči se v pátek odpoledne do nemocnice vypravila dvojice členek volební komise příslušného okrsku, pod který nemocnice spadá.  - více zde.

7275927


Perličky z krajských voleb aneb Co také obsahují hlasovací lístky

Pročítání sady hlasovacích lístků pro Moravskoslezský kraj může - nemá-li volič svého předem daného jasného favorita - přinést zajímavé poznatky. Například, že na kandidátce KSČM je jmenovec antikomunistického disidenta a prvního postkomunistického prezidenta republiky Václav Havel, sedmdesátiletý zedník z Ostravy

Kraj hledá i čtyři nové senátory
Bruntál, Frýdek-Místek, Nový Jičín a Ostrava. To jsou místa, kde se v našem regionu o víkendu uskuteční kromě krajských voleb také první kolo voleb do Senátu. Kdo chce vaše hlasy? Odpověď na tuto otázku najdete zde.

17:01

V doprovodu své ženy Petry si volby nenechal ujít ani nevidomý David Šachteli (na snímku níže) z Litultovic na Opavsku. Volební okrsek se nachází v prostorách místního zámku, který zároveň slouží jako úřad městysu. Členové litultovické volební komise nám okolo čtvrté hodiny odpolední prozradili, že účast zatím nebyla příliš valná. Na voliče prý po práci nejspíš bylo ještě příliš brzo. 

7276206


Perličky z krajských voleb aneb Co také obsahují hlasovací lístky

Pročítání sady hlasovacích lístků pro Moravskoslezský kraj může - nemá-li volič svého předem daného jasného favorita - přinést zajímavé poznatky. Například, že nejmladšími lidmi ucházejícími se o zvolení do zastupitelstva kraje jsou osmnáctiletý gymnazista z Kravař Petr Vilášek (člen TOP 09) a devatenáctiletá studentka z Ostravy Veronika Oškerová (členka Pirátů). Nejstaršími moravskoslezskými kandidáty jsou pětaosmdesátiletý architekt a fotograf z Krnova Gustav Aulehla (č. 2 u Moravanů, bez politické příslušnosti) a dvaaosmdesátiletá důchodkyně z Bohumína Jarmila Mlčochová (SPR RSČMS, bez politické příslušnosti).

17:42

Tak, a co nám to teď dá? Hlavně, ať se máme lépe a jsme zdraví! Paní Zofia Wawrzyczková (na snímku níže) má 92 let a žije ve stonavském Domě s pečovatelskou službou. Právě odvolila a výše psanými slovy "po našymu" okomentovala svou volební účast. Patří mezi stonavské obyvatele, kteří požádali, aby volební komise přišla 
k nim domů.

7276362
17:53

PODEZŘENÍ NA KUPČENÍ S HLASY

V Havířově-Šumbarku, v sociálně slabé oblasti, policie prověřuje podezření na kupčení s hlasy. Hovoří se o stokoruně za odevzdání předem vyplněné obálky. Zatím není známo, kdo by měl tento úplatek nabízet. Podrobnosti na místě zjišťuje redaktor Deníku.

18:01

Podezření na to, že v Havířově někdo za úplatu rozdává mezi voliče vyplněné lístky, potvrdili Deníku i členové okrskové volební komise v ZŠ Jarošova.

18:35

„Zatím nám tady přišlo asi 50 voličů a pět z nich bylo zjevně takových, kteří byli zřejmě volit poprvé a měli připravenou obálku," shodli se členové komise v ZŠ Jarošova v Havířově-Šumbarku.

Policisté z místního obvodního oddělení kontaktovali několik osob v okolí i uvnitř restaurace Bivoj v Jarošově ulici. Zjišťovali informace o obchodování hlasovacích lístků. Deník se rovněž ptal několika lidí, kteří se v ulici sdružovali v hloučcích. „My nic nevíme, nám nikdo nic nedal," říkali jedni. Další však přiznávali, že se vyplněné lístky nabízely. „V modré obálce jsme je nesli tam nahoru do školy," potvrdil jeden z nich.

Která politická strana či hnutí by mohly mít z takových hlasů prospěch, se zatím zjistit nepodařilo.

18:42


Volební účast? Zhruba 10 procent!

V obou dnech voleb monitorují průběh hlasování v Moravskoslezském kraji dvě kontrolní skupiny úředníků krajského úřadu. Jedna skupina se dnes pohybuje v oblasti Bruntálska, druhá v oblasti Beskyd.

"Volební účast se zde odhadem pohybuje kolem 10 procent, obecně se dá říci, že je menší zájem o senátní volby. Žádné problémy v průběhu voleb jsme nezaznamenali," uvedla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

  • 1 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT