více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 09. 10. 2019 v 15:45

Turecká armáda zahájila ofenzivu v Sýrii

Situaci v Sýrii jsme sledovali on-line.

Turecká armáda zahájila ofenzivu v Sýrii
 
09.10. 15:45

Turecko dnes zahájilo vojenskou ofenzivu na severu Sýrie. Oznámil to na twitteru turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda operaci odstartovala společně s protureckými povstalci, dodal prezident. Předem ohlašovaná ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát (IS).

09.10. 15:54

Turecký bezpečnostní zdroj agentuře Reuters sdělil, že operace začala leteckými údery a bude ji podporovat dělostřelectvo a ostřelování z houfnic.

09.10. 15:58

Podle Reuters dnes městem Rás al-Ajn na severovýchodě Sýrie a u hranice s Tureckem otřáslo několik velkých explozí právě v době, kdy Erdogan oznamoval začátek ofenzivy. Nad městem byl slyšet hluk z letadel a z budov stoupal dým.

09.10. 15:59

Podle arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) podnikají nálety turecké vojenské letouny a mezi lidmi je velká panika.

09.10. 16:02

Ofenzíva má být zaměřena na oddíly syrských Kurdů. Cílem je podle Ankary vytvoření bezpečnostní zóny na syrské straně syrsko-turecké hranice, která umožní návrat syrských uprchlíků.

09.10. 16:06

Turci kurdské milice označují za teroristickou organizaci a vyčítají jim spolupráci s tureckou separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK), s níž Ankara vede ozbrojený boj od roku 1984.

09.10. 16:31

Později agentura Reuters s odvoláním na turecký bezpečnostní zdroj uvedla, že střely z houfnic začaly dopadat na základny a muniční sklady YPG. Dalšími cíli jsou pozice ostřelovačů YPG. Údery jsou údajně vedeny na cíle vzdálené od obytných oblastí.

09.10. 16:51

SDF dnes vyzvaly Spojené státy a jejich spojence k vytvoření bezletové zóny, která by oblast před tureckými útoky ochránila. SDF uvedly, že měly důvěru v dohodu o bezpečnostním mechanismu mezi USA a Tureckem. Nyní jsou naši lidé bezbranní, uvedla koalice ve svém prohlášení.

09.10. 16:51

Turecko začalo v posledních dnech otevřeně hovořit o invazi do severovýchodní Sýrie poté, co se z oblasti začali stahovat američtí vojáci. Ankaru před ofenzivou varovaly západní mocnosti i Moskva. Například ruský prezident Vladimir Putin dnes podle Kremlu Erdogana v telefonickém rozhovoru nabádal, aby se v Sýrii vyhnul jakýmkoli krokům, které by mohly poškodit mírový proces, a vyzval ho, aby ofenzivu dobře zvážil.

09.10. 16:59
09.10. 17:10

Několik minut po zahájení přeshraniční operace televize CNN Turk oznámila, že turecké ministerstvo zahraničí v Ankaře si předvolalo velvyslance USA, aby ho informovalo o ofenzivě na severovýchodě Sýrie.

09.10. 17:28

Koalice Syrských demokratických sil, jejíž páteří jsou kurdské milice YPG, pomohla porazit IS, který od roku 2014 obsazoval sever Sýrie i sousedního Iráku. Dosud Kurdy chránila přítomnost amerických spojenců, kteří spolu s nimi pomáhali IS porazit.

09.10. 17:32

Letadla podle všeho útočí i na město Ain Issa. Turkové prý operují v hloubce 50 kilometrů od hranic, tvrdí Syrské demokratické síly.

09.10. 17:36

CNN: Ostřelování hlásí řada pohraničních měst a vesnic. Lidé prchají. Turecká armáda se soustředí na vojenské cíle.

09.10. 17:46

V pátek by se měla uskutečnit schůzka šéfa NATO Jense Stoltenberga s tureckým prezidentem Erdoganem. Stoltenberg vyzval Turecko, aby se vyhnulo takovým akcím, které by mohly destabilizovat region.

09.10. 17:59

Na neohlášeném cvičení v Íránu se začaly přeskupovat síly.

09.10. 18:36

Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) už hlásí první dvě oběti ofenzivy mezi civilisty. Koalice vyzvala spojenecké země, aby na sebe vzaly zodpovědnost a předešly bezprostředně hrozící humanitární katastrofě.

09.10. 18:45

Turecký prezident na svém oficiálním twitterovém účtu oznámil, že operace nazvaná Pramen míru začala a že jejím cílem je vymýtit "hrozbu teroru". "Naše ozbrojené síly společně se syrskou Národní armádou (hlavní protureckou povstaleckou silou v Sýrii) na severu Sýrie zahájily operaci Pramen míru proti teroristickým organizacím" s cílem zničit "teroristický koridor, který chtějí vytvořit na naší jižní hranici, a vnést do regionu mír a pokoj", napsal Erdogan.

09.10. 19:02

Na ofenzivě se podílejí povstalci ze syrské Národní armády. Ta dnes prohlásila, že s kurdskými bojovníky na severovýchodě Sýrie nebude mít slitování a že budou drceni "železnou pěstí".

09.10. 19:30

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes vyzval Ankaru k zastavení vojenské operace. Junckerovo prohlášení podpořil i český ministr obrany Metnar. "Doufáme, že tato vojenská akce bude co nejdříve zastavena," uvedl v pořadu Pressklub Frekvence 1. "Dlouhodobě zastáváme stanovisko, že by konflikty měly být řešeny diplomatickou a mírovou cestou," řekl.

  • 1 2
Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE