Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká předvolební debata Deníku

Začátek v 29.09.2016 v 10:48

Předsedové největších parlamentních stran v České republice, které jsou zároveň zastoupeny v krajských zastupitelstvech, diskutují o tom, co se za poslední čtyři roky v krajích povedlo, co nikoli a co chtějí občanům nabídnout v dalších letech.

 
13:02

Velká předvolební debata Deníku skončila, děkujeme vám za pozornost.

12:59

Odpovědi na některé otázky

Měl by se zredukovat počet krajů – ano: 6, ne: 1
Povinná účast při volbách - ne: 6, ano: 1
Povolit alkohol u cyklistů - ne: 5, ano: 2

12:57

Politici zvedají červené a zelené kartičky na otázky. Symbolizují odpovědi ano a ne. V průběhu někteří politici zvedají obě karty, protože některé odpovědi nelze říci jednoznačně.

12:54

Filip: "Jsem pro průhledný systém, aby ekonomika fungovala bez šedé zóny. Za současný stav nesou odpovědnost předchozí vlády."

12:53

Kalousek: "Vláda už stačila schválit desítky šikanózních zákonů. TOP 09 nabízí lidem, aby společně tyto zákony zrušili."

12:52

Podle Gazdíka se EET mělo zkusit na největších podnicích a až se osvědčí, aplikovat jen na venkovské hospodské. Jinak je to zase příspěvek k vylidňování venkova, protože ubyde služeb. Podle Fialy je už dávno neplatí, že v každé vesnici je hospoda. "Je to skoro charitativní činnost. Mluvte s hostinskými, co to pro ně EET znamená," podotkl.

12:48

Řekli k vylidňování venkova:
Kalousek: Celá Evropa se to snaží řešit dotační politikou. Měli bychom podporovat ty malé.
Sobotka: Je to otázka spolupráce obcí a krajů. Je třeba udržet infrastrukturu a podporovat zemědělství.
Gazdík: Je potřeba, aby obce a kraje spolupracovaly. Byrokratická nařízení tento problém prohlubují.
Fiala: Lidem chybí perspektiva, zatímco by měli podnikat a vytvářet nová pracovní místa. Nechme jim volné ruce.
Babiš – Ve státu chybí koncepce na řešení této problematiky.
Bělobrádek – Problém je v tom, že vysokoškoláci se nevracejí do svých regionů. 

12:44

Šéfredaktor Děníků Vysočina Marcel Moržol klade politikům otázku, jak chtějí zabránit vylidňování venkova. Problém podle něj není v porodnosti, ale ve stěhování do větších měst.

12:42

Podle Babiše máme nejnižší nezaměstnanost. "Třetina lidí pracuje na černo a potřebujeme vyřešit tento problém, a to by mohlo vyřešit EET. To vzápětí označil Kalousek za lež. Podle Fialy nelze regulovat platy v soukromých firmách, ale stát by měl motivovat firmy k tomu, aby stanovovaly lepší mzdy. "Konkurence v krajích je jedním z motorů trhu," uvedl Fiala.

12:40

Bohuslav Sobotka: "200 tisíc míst se vytvořilo v Praze i v regionech. To, co potřebujeme, jsou dobré vzdělávací možnosti."

12:38

V debatě zazněla i otázka od čtenářky Deníku, co chtějí politici dělat s nerovností platů mezi kraji. Podle Kalouska jde věc trhu práce, který funguje v každém kraji jinak. Podle Gazdíka kraj může pomoci zvýšení mezd například zlepšení dopravní dostupnosti. 

12:36

Podle Vojtěcha Filipa je důležitá dostupnost nemocnic. "Zachování sítě krajských nemocnic je zásadní."

12:35

Podel Fialy je důležité dívat se na soukromá a státní zařízení jako na jeden celek, sjednotit podmínky pro jejich fungování a definovat, co je standard a nadstandard. "Do zdravotnictví se přidávají neustále peníze, ale mají pacienti pocit, že je zdravotnictví lepší?"  

12:33

Babiš: "Koncepci zdravotnictví nelze dělat od krajů, protože každý kraj to řeší jinak. Chybí ucelený koncept zdravotnictví."

12:32

Pavel Bělobrádek upozornil, že ANO má v programu, že chce v Královéhradeckém kraji zachovat nemocnice. "Ale tam žádná krajská nemocnice není. Většina nemocnic je soukromých." Podotkl také, že zdravotní sestra má o 5 tisíc méně, když dělá ve zdravotnictví, než v sociálních službách. Podle Gazdíka musí každý kraj uplatnit logické řízení nemocnic a koncentrovat náročnou péči do jedné či dvou, kde ji budou dělat kvalitně.

12:28

"Sjednocoval bych zdravotní pojišťovny, což by zdravotnictví přineslo více peněz," uvedl Vojtěch Filip a pochvaloval si, že jsou zrušené doplatky za péči, které jsou podle něj protiústavní. Naopak Pavel Bělobrádek řekl, že poplatky v nemocnicích měly svou logiku a KDU-ČSL lituje, že se nechala svými koaličními partnery přinutit k jejich zrušení. Dále Bělobrádek řekl, že potřebujeme posílit primární prevenci a lékařské fakulty.

12:24

Podle Babiše máme komplikované vzdělávání lékařů a chybí koncepce vzdělávání. "Problém zdravotnictví je, že kraje dotují nemocnice, protože neumí hospodařit," uvedl také. Podle Fialy je dobře, že se řeší vzdělávání sester. "Toto je cest, jak této situaci pomoci," uvedl a dodal, že lékaři si stěžují na komplikovaná pravidla. Petr Gazdík řekl, že kraje musí plnit koordinační úlohu mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami. "Řešením je, aby kraje najali lepší manažery."

12:20

Další diskuse se týká zdravotnictví. Šéfredaktor Českobudejovického deníku Martin Troster se ptá, co politici chtějí dělat s tím, že lékaři a sestry odcházejí do zahraničí. 

12:18

Politici dostali otázku, kolik stojí třicetiminutový lístek na MHD v Praze. Téměř všichni se strefili, že je to 24 korun, jedna odpověd zněla 25 korun.

12:17

Debatu moderují Eva Hanáková a Roman Gallo.

7257488

Diskuse

Radim Polášek: Dobrý den, chystáte nějak upravovat personální politiku firem? Jako dlouhodobě nezaměstnaný VŠ ve věku 50+ s technickým vzděláním a praxí projektanta, technologa a technika se tady na Severní Moravě marně snažím získat práci, zatímco manažeři a majitelé firem soustavně lžou o údajném nedostatku lidí s technickým vzděláním. Tento problém je podle mých zkušeností systémový, takových lidí jako já je podle mně na ÚP desítky tisíc. Stát tak každý rok ztrácí nucenou nezaměstnaností minimálně 10 - 20 miliard Kč.
29.09.2016,13:03

Jirka Sirka: Dobrý den, kdy skončí zneužívání soc.dávek a kdy dojde k ukončení nepřizpůsobivých lidi mezi slušné a pracující.
29.09.2016,12:58

Miroslav Zajíc: Dobrý den. Rád bych se zeptal jakým způsobem budete řešit vzrůstající počet ghet v Ústeckém kraji? Neustále se snažíme podporovat lidi, kteří pracovat nechtějí a naopak lidé, kteří celý život pracovali mívají důchod kolem 5500Kč. Motivace chybí a dávky na život postačí. Tito jsou právně nedostižitelní, když nám způsobí škodu, máme smůlu, protože nic nemají.
29.09.2016,12:01

Trčka Jiří: Dobrý den chci se zeptat proč 30 starostu zaplatilo lidem kanalizační přípojky na veřejném prostranství a Hradec Králové to neplatí.Děkuji za odpověd.
29.09.2016,11:34

V diskusi je celkem 4 příspěvky, poslední byl vložen 07.02.2018,15:39 vstup do diskuse

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT