více >>
Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTAŽ Začátek v 29. 09. 2016 v 10:48

Velká předvolební debata Deníku

Předsedové největších parlamentních stran v České republice, které jsou zároveň zastoupeny v krajských zastupitelstvech, diskutují o tom, co se za poslední čtyři roky v krajích povedlo, co nikoli a co chtějí občanům nabídnout v dalších letech.

 
Aktualizuj
12:16

Podle Kalouska nikdy nebude dost peněz na všechno. "Když v krajích nebudeme dělat Rathoviny, stavět rozhledny v údolích, bude dost peněz na rozvoj infrastruktury. Podle Gazdíka by kraje měly rozvoj infrastruktury chápat jako svoji prioritu.

12:14

Podle Fialy dává tato vláda na investice málo. Navíc je kraje ani nedokážou čerpat. Podle Bělobrádka je třeba opravit silnice druhé a třetí třídy a zajistit, aby se neobjížděly páteřní komunikace.

12:10

Andrej Babiš se podivil, že všechno nebylo postaveno už před vstupem do EU. "My jsme zdědili 560 kilometrů naplánovaných komunikací, které nebyly za předchozích vlád a nyní se za ně musíme lobbovat v Bruselu."

12:08

Na otázku, co je potřeba udělat s dopravou, Pavel Bělobrádek uvedl, že je třeba postavit d35, aby se ulevilo D1. Podle Babiše kraje dostaly 2016 tři miliardy korun na dopravu. "Otázka je, proč se silnice neopravovaly za předchozích vlád. Nechť kraje šetří a ušetřené peníze mohou dát třeba na opravu silnic," řekl Babiš. Podle Petra Fialy je třeba zlepšit zákony, aby se mohlo lépe stavět. 

12:05

Vojtěch Filip: "Je třeba zaplatit dluhy, které tu způsobily předchozí vlády ODS a TOP 09. Stát by neměl být škrcen."

12:04

"Musíme utrácet jenom na ty nezbytné položky a šetřit na horší časy," řekl Miroslav Kalousek.

12:03

Podle Petra Fialy jsou úvahy o bezplatném cestování špatnou cestou. Stát podle něj tahá lidem z jedné kapsy peníze, aby je pak některým vrátil. Podle Fialy je lepší, aby peníze lidem zůstaly. Od Babiše padlo, že peníze na dopravu by mohl přinést EET, podle Gazdíka je to ale není dobrý nápad: "EET ohrožuje menší živnostníky. Krajské rozpočty doplňovat za tuto cenu je nebezpečné."

12:00

Podle Fialy nic zdarma neexistuje. "Je třeba zlepšit dopravní dostupnost v krajích. Existuje povinnost kraje zajistit dopravu dětí do škol. Slev máme dost." Sobotka k tomu řekll, že ČSSD chce tímto způsobem podporovat rodiny s dětmi. Podpora dopravy zdarma by mohla podpořit sociální kontakty seniorů, řekl Sobotka s tím, že tyto slevy by měly pomoci v sociálních kontaktech. "Z krajských rozpočtů jsme schopni to uhradit." Podle Kalouska ale můžeme mít bohatého důchodce i bohatého padesátiletého. "Umím si představit slevu pro školáky, ale ne dopravu zdarma podle věku, to mi přijde zvrácené." 

11:55

Polemiku vyvolala otázka, zda by politici byli pro dopravu zadarmo pro děti a seniory. Bělobrádek by šel cestou slev. "To co je zadarmo, toho si lidé neváží." Nicméně dopravu je podle něj třeba dotovat. Babiš by s dopravou zdarma neměl problém, pokud si na to kraje ušetří. 

11:52

Petr Fiala: "Na ministerstvech jsou desítky nových úředníků. Tohle je prostě špatná politika."

11:51

Na námitku Gazdíka, že narostl počet státních zaměstnanců, Sobotka uvedl, žeb není možné kritizovat vládu za nárůst byrokracie a přitom považovat bezpečnost za důležité téma.

11:50

Bohuslav Sobotka slíbil dopravu zdarma pro mladší 15 let. To samé by podle něj mělo platit u seniorů. Zároveň je potřeba zvýšit příjmy řidičů.

11:49

Miroslav Kalousek podotkl, že z politické diskuse se stává politický marketing. "TOP 09 nabízí do diskuse kompetenci."

11:48

Petr Gazdík: "Chceme snížit počet úředníků." Cílem STAN je podle něj rušit zákony a omezit byrokracii.

11:47

Vojtěch Filip zdůraznil, že kraje mohou navrhovat změny zákoníku práce. "I kraj může zřizovat chybějící služby."

11:45

Předseda ODS Fiala: "Zrušení EET je slib voličům. Je třeba zastavit vládu levice."

11:43

Podle Babiše je zásadní tématem krajských voleb doprava, transparentní hospodaření. Podle něj je ale tématem i migrace: "Chceme aby si firmy vybírali sami mezi migranty."

11:42

"Chceme, aby kraje hospodařily transparentně," řekl předseda ANO Andrej Babiš, s tím, že v krajích často byla korupce. Odmítl také privatizaci nemocnic.

11:37

Podle předsedy ODS je třeba zjednodušit podmínky pro podnikání. "Vytvořme podmínky, aby se tu lépe žilo," uvedl Petr Fiala.

11:33

V úvodu debaty premiér Sobotka mimo jiné uvedl, že je třeba zkvalitnit střední školství.