více >>
Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTAŽ Začátek v 12. 01. 2018 v 13:30

Volba prezidenta 2018 - online reportáž z 1. kola

Prezidentské volby jsme pro vás sledovali celý volební víkend on-line.

Volba prezidenta 2018 - online reportáž z 1. kola
 
13.01. 16:03

Předseda ODS Petr Fiala gratuloval Jiřímu Drahošovi k postupu do druhého kola prezidentských voleb. Vyjádřil přesvědčení, že voliči za dva týdny "ukončí toto nepříliš šťastné období". ODS před volbami žádného kandidáta oficiálně nepodpořila, dávala ale najevo, že si nepřeje pokračování Miloše Zemana v čele státu.

13.01. 16:10

TŘEBÍČSKO: Účast přes 91 % voličů a vítězství Jiřího Drahoše na celé čáře - se ziskem 34,53 % hlasů. Takový je výsledek prvního kola prezidentské volby v Lesním Jakubově na Třebíčsku. Spolu s několika desítkami místních obyvatel se tam velmi aktivně k volbám postavili vězni z nedaleké rapotické věznice, která spadá do zdejšího katastru. Odsouzených hlasovalo více než 500. Druhý tu skončil Michal Horáček se 23,50 % hlasů. Až třetí pak Miloš Zeman, získal pouhých 18,98 % hlasů. To je mimochodem po prvním kole této volby velmi podobný výsledek jako před pěti lety, když se Zeman poprvé ucházel o Hrad. I tehdy v Lesním Jakubově získal v prvním kole pouhých necelých 19 % hlasů.

13.01. 16:11

Mirek Topolánek v prezidentských volbách propadl. I přesto, jak píše, nepropadá beznaději.

13.01. 16:12

KLADENSKO: Mimořádná návštěva v podobě amerického velvyslance Stephena B. Kinga na Slánsku zaujala i voliče. Vzhledem k tomu, že kromě slánského starosty navštívil ambasador i úspěšnou firmu Linet v Želevčicích, voliči, kteří přicházeli do sousední místnosti, měli možnost ho vidět na vlastní oči. Někteří si ho na památku zvěčnili. Více ZDE.

8444004
13.01. 16:15

"Mám z toho obrovskou radost. Mám radost z podpory, mám radost z nadšení, které jsem cítil a cítím z celé společnosti a budu si muset ještě rozmyslet, co to znamená. Protože to vypovídá o tom, že tu je určité očekávání a je to vlastně závazek," řekl kandidát Pavel Fischer ČTK. Pokud by nyní ve volbě neuspěl, bude zvažovat, jakým způsobem by mohl očekávání, která do něj voliči vložili, naplnit i jinde než ve funkci prezidenta. Koho případně podpoří ve druhém kole, zatím Fischer komentovat nechtěl.

13.01. 16:25

Mirek Topolánek nedosahuje zatím ani pěti procent hlasů. V druhém kole podpořil Jiřího Drahoše.

13.01. 16:29

"Jsem šťastný, že mám tuto životní zkušenost. Když jsem projížděl naši zemi, viděl jsem spoustu talentu a pracujících lidí. Naše země je dobrá a půjde dopředu," řekl Michal Horáček.

13.01. 16:31

Prezident Miloš Zeman úvodem tiskové konference předal květinu a polibek své ženě Ivaně. "Před pěti lety jsem v prvním kole 24 % hlasů a v druhém kole 54 %, tak letos jsem již v prvním kole obdržel téměř 40 procent hlasů," zmínil Zeman a pogratuloval Jiřímu Drahošovi ke druhému místu.

13.01. 16:32

Finalistu Jiřího Drahoše vítaly ovace jeho příznivců. "Děkuji všem, kdo mi dali hlasy, vypadá to, že jsme se dostali do finále," je to dobré," řekl dojatý Drahoš. Soustředí se teď na druhé kolo a doufá, že Miloš Zeman změní názor a půjde s ním do debat. S jeho mluvčím Kvčáčkem by se neutkal. Myslí si, že může oslovit voliče všech neúspěšných kandidátů a bude vděčný, když mu jeho soupeři vyjádří podporu, avšak žádat je o ni osobně nebude. Na dotaz Deníku sdělil, že druhé kolo se bude točit jak kolem domácích témat, tedy bezpečnosti a moderního státu, tak ukotvení České republiky v euroatlantickém prostoru, jeho pevné  pozice v rámci EU.Drahoš potvrdil, že ho inspirovalo, jak Andrej Kiska, člověk zvenčí a bez politických zkušeností, vyhrál volby. "Věřím, že to s vaší podporou dokážeme, tedy pokud všichni přijdou k volbám, jinak to bude marné," zakončil druhý postupující finalista Jiří Drahoš. 

13.01. 16:37

To, že Michal Horáček nepostoupil do druhého kola, podle něj neznamená konec. V práci bude pokračovat. "Udělám vše pro to, aby se na Hrad znovu nedostal Miloš Zeman," řekl. Zopakoval, že aktivně podpoří tým Zemanova protikandidáta tím, že mu nabídne možonst dělat kampaň na billboardech, které si koupil pro sebe. Poděkoval profesoru Pafkovi, který ho podpořil, za moudré rady. Poděkoval i Magdě Vášáryové, která ho podpořila a přišla i do volebního štábu v Mánesu.

 

13.01. 16:40

"Mám dobrou zprávu - někde jsme přece jen vyhráli, a to v Arménii. Alespoň vím, kam se mám případně uchýlit," řekl Michal Horáček. "Pan Horáček dnes získal bramborovou medaili. Věřím, že ta brambora bude dál růst a přinese ještě spoustu užitku," řekl profesor Pafko, který vystoupil na tiskové konferenci po boku Michala Horáčka.

13.01. 16:42

Prezident Miloš Zeman obrátil. Je připraven jít do debaty s profesorem Jiřím Drahošem. Reakci Jiřího Drahoše na postup do druhého kola najdete ZDE.

13.01. 16:56

"Speciálně bych chtěl pochválit profesora Drahoše, že nesbíral podpisy v parlamentu, ale že šel za lidmi a získal jejich podporu," řekl Michal Horáček. Na Hradě by si v budoucnu přál hlavně prezidenta, který má odvahu. Miloš Zeman to podle něj není. "Musíme se vrátit tam, kde už jsme jednou byli - mezi deset nejbohatších zemí světa," řekl Horáček.

13.01. 16:58

"Prosím všechny své voliče, aby dali v druhém kole hlas Jiřímu Drahošovi," podotkl Michal Horáček.

13.01. 17:00

Jiřího Drahoše podpoří ve druhém kole Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer a Mirek Topolánek. Petr Hannig vyzval k volbě prezidenta Miloše Zemana.

13.01. 17:02

Ve štábu Jiřího Drahoše velmi zarezonovalo oznámení Miloše Zemana, že půjde do debat s Jiřím Drahošem, a to do veřejnoprávní i soukromých televizí. "Změnil názor, bojí se, že prohraje a přímý duel mu pomůže, ale to se mýlí," znělo tady v La Fabrice. "Pevně věřím, že to dopadne dobře," věří egyptolog Miroslav Bárta. Je třeba připomenout, že ještě počátkem ledna hradní mluvčí Jiří Ovčáček Deníku potvrdil, že se prezident žádných TV diskusí účastnit nebude, ani před druhým kolem. "Pokud jde o debaty, názor je neměnný," sdělil tehdy.

13.01. 17:06

Z hlediska rychlosti zpracování volebních výsledků v krajích byla Vysočina druhým krajem v rámci celé České republiky, rychleji byly výsledky zpracovány pouze ve Zlínském kraji.

13.01. 17:11

Ve štábu Mirka Topolánka vzdor porážce panuje dobrá nálada. Stará se o ní i výborné 11° nefiltrované pivo z místního minipivovaru Národní. Mirek Topolánek už porážku symbolicky zapil panákem hruškovice a v děkování nevynechal ani obsluhu pivovaru. Z podporovatelů zůstávají na místě třeba ekonom Prof. Jiří Schwarz, fotograf Jadran Šetlík či expremiérův syn Tomáš Topolánek.     

13.01. 17:20

Vydavatel a producent Petr Hannig (Rozumní) před druhým kolem prezidentských voleb doporučil svým voličům hlasovat pro Miloše Zemana. ČTK řekl, že oceňuje korektní debaty s dalšími sedmi Zemanovými protikandidáty. Je rád, že splnil svůj cíl, aby s minimálními náklady na kampaň byl alespoň předposlední. Po sečtení téměř 100 procent hlasů za sebou nechal se ziskem přes 0,5 procenta Vratislava Kulhánka.

13.01. 17:25

Nenechte si ujít komentář Stanislava Šulce ZDE.