více >>
Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTAŽ Začátek v 12. 01. 2018 v 13:30

Volba prezidenta 2018 - online reportáž z 1. kola

Prezidentské volby jsme pro vás sledovali celý volební víkend on-line.

Volba prezidenta 2018 - online reportáž z 1. kola
 
13.01. 09:41

KUTNOHORSKO: Pořádek při volbách v Chlístovicích na Kutnohorsku přišla zkontrolovat Policie ČR. Paní z volební komise si neváhala udělat legraci, jestli by jim mohli také sehnat nějakého polonahého muže, který by na ně skočil. Ale jen mladého a pěkného. Policisté to vzali s humorem a kontrovali, že nějakého tedy prolustrují a pošlou…

13.01. 09:43

DOMAŽLICKO: Během první hodiny odvolily ve volební místnosti v budově Městkého úřadu ve Kdyni na Domažlicku zhruba dvě desítky voličů. "Za včerejší den jsme napočítali 30,6 procenta celkové učasti voličů, dnes očekáváme zhruba 15 procent volební účasti voličů," sdělila předsedkyně volební komise 1. volebního okrsku ve Kdyni Vlasta Lišková. Volební komise zde oplývá úsměvy a srší dobrou náladou. Jak v průběhu včerejšího dne, tak i dnes v této volební místnosti všechno proběhlo bez jakýchkoliv zvláštností.

13.01. 09:57

Drtivá většina výsledků, které budou k dispozici na volebním webu, by mohla být podle odhadu statistiků známa do dnešního večera.

13.01. 10:26

Volební účast v Moravskoslezském kraji se v sobotu dopoledne vyšplhala na 45 procent. Podle mluvčí krajského úřadu Nikoly Birklenové nejsou hlášeny žádné problémy. Pouze v jednom okrsku v Ostravě byla volební místnost otevřena zhruba o 15 minut později. Jeden z členů zdejší komise se cestou zdržel, protože se stal svědkem nehody. Na místě poskytoval první pomoc a čekal na příjezd záchranné služby. „Toto zdržení nezmění čas ukončení hlasování v tomto volebním okrsku, volební místnost bude uzavřena stejně jako jinde, ve 14 hodin,“ dodala Birklenová.

13.01. 10:56

ŠUMAVA: Největší zájem na Šumavě byl z řad voličů na Modravě. Do sobotních 10:30 hodin tady odvolilo 162 lidí s voličským průkazem. "Ze 65 stálých voličů má odvoleno 42 lidí," informovala zapisovatelka Pavlína Čadová s tím, že komise zde očekávala velký zájem. "Připravili jsme se na to a měli dostatek volebních lístků," dodala. Nejvíce lidí přišlo v pátek, kdy turisté přijížděli nebo se vraceli z běžkařských tratí. Velký nápor čekali také na Srní, kde ale momentálně není dostatek sněhu a tak sem tolik turistů nedorazilo.

13.01. 10:57

V Jihomoravském kraji k dnešní desáté hodině stihla odvolit už skoro polovina voličů. V Brně byla ve stejnou dobu volební účast 51,23 %.

13.01. 11:04

Několikaminutové rozptýlení zažili například členové komise v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. „V pátek za námi dorazil muž s kloboukem, na kterém měl odznak s motivem SPD. Ptal se, jestli může odvolit bez občanského průkazu. To samozřejmě nejde. Slíbil, že přijde v sobotu,“ uvedl předseda tamní komise Christian Georgiu. To také volič splnil. Odevzdat svůj hlas dorazil před půl desátou. „Volil jsem Miloše Zemana. Má stále názory,“ okomentoval Pavel Knotek.

8443181
13.01. 11:11

V době, kdy jsou otevřeny volební místnosti, musí být nepřetržitě na příjmu Alena Karvánková z odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu Jihočeského kraje. Je průběžně v kontaktu se šesti zaměstnanci kraje, kteří navštěvují volební místnosti a kontrolují, zda jsou vybaveny podle zákona. Tedy například jestli v nich nechybí plenta, za níž voliči vkládají vybraný hlasovací lístek do obálky. Více ZDE.

13.01. 11:17

KUTNOHORSKO: Na Základní škole Sadová v Čáslavi na Kutnohorsku v pátek odvolilo 370 lidí. V sobotu zatím kolem padesáti a stále chodí. Z redaktorky Kutnohorského deníku si dělali voliči legraci kvůli páteční prezidentské aféře. Prý proč se jim tam také nesvleče.

13.01. 11:30

Svůj názor k útoku aktivistky sdělil na Twitteru i politický komentátor Jiří Pehe. 

13.01. 11:35

Koho si v pátek a v sobotu zvolíme za prezidenta? „Bude to člověk známý a oblíbený. Má charisma a je vysoce inteligentní. Občany nezklame, má vynikající morální kodex a je tu šance na to, že pro naši zem dojedná něco výhodného,“ prohlásila věštkyně, spisovatelka, scénáristka a jak sama říká, lektorka zdravého životního stylu Ivana Regina Kupcová Sádlová. Více ZDE.

13.01. 11:36

CHODSKO: Jaký mají jednotliví kandidáti vztah k Chodsku? To si můžete přečíst ZDE.

13.01. 11:38

Zkontrolovat urnu, dokumenty a další písemnosti přišel do volební místnosti číslo 17 tajemník města Chebu Václav Sýkora. Žádné pochybení však neshledal. Volební komise ho informovala o tom, že k žádnému incidentu nedošlo. Předsedkyni volební komise dal podepsat protokol o kontrole a vyrazil zkontrolovat další volební místnost.

8443315
13.01. 12:06

Volební účast v prvním kole prezidentských voleb se zatím nejčastěji pohybuje mezi 50 a 55 procenty. Některé volební komise ale očekávají nápor lidí ještě po obědě, zjistila ČTK. Na horách účast zvyšují lyžaři s voličskými průkazy. Volební místnosti se uzavírají ve 14:00. Při první přímé volbě hlavy státu v Česku před pěti lety účast v prvním kole přesáhla 61 procent.

13.01. 12:11

DOMAŽLICKO: Volební místnost v budově Městské knihovny ve Kdyni v průběhu včerejšího dne odvolila s 30% volební účastí. „Těžko říct, s jakým procentem volební účasti se zde setkáme v průběhu dnešních voleb,“ informovala zdejší předsedkyně volební komise. Účast voličů v této volební místnosti je vyšší, než v budově MÚ. I zde se v průběhu voleb nesetkali s žádnými komplikacemi, tudíž i zdejší komise rozdává úsměvy na přicházející voliče.

8443374
13.01. 12:12

PLZEŇSKO: Obrovský zájem voličů zaznamenali v Železné Rudě. Dvě hodiny před koncem voleb tam mělo odvoleno zhruba 50% tamních voličů. S volebními průkazy tam vhodilo svůj lístek do urny cca 340 zejména lyžařů. Největší nápor tam komise měla v pátek. Vše se obešlo bez problémů, volebních lístků měli dostatek. Na nápor byli připraveni. 

13.01. 12:24

V Ústeckém kraji využilo do dnešních 10:00 možnost volit prezidenta už asi 45 procent lidí. S odkazem na údaje od komisí to řekla mluvčí kraje Lucie Dosedělová. Více lidí chodí volit prezidenta na venkově. "Některé obce už teď hlásí účast přes 60 procent," doplnila mluvčí.

13.01. 12:25

TÁBORSKO: Dobrá nálada panuje ve volební místnosti deštenského okrsku, který sídlí v hasičské zbrojnici. Je tomu tak i díky vůni, která se line z talířů plných koláčků, které pro tuto příležitost pravidelně peče jedna z členek volební komise Jaroslava Divišová. Více ZDE.

8443490
13.01. 13:06

Na Vysočině se volební účast do dnešních 11:00 v oslovených okrscích pohybovala nejčastěji nad 50 procenty. V Jihlavě přišlo do volební místnosti v Havlíčkově ulici zhruba 55 procent voličů. "Dneska je zatím lidí o hodně méně než včera (v pátek), ale čekáme jich víc ještě okolo oběda," řekla členka volební komise. V Havlíčkově Brodě uváděly oslovené volební komise účast mezi 40 a 51 procenty. V Novém Veselí na Žďársku, kam jezdí na chalupu prezident Miloš Zeman, přišlo zatím k volbám 68 procent voličů.

13.01. 13:07

Komentář Martina Kratochvíla k volbám si můžete přečíst ZDE.