Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volba prezidenta 2018 - online reportáž z 1. kola

Začátek v 12. 01. 2018 v 13:30

Prezidentské volby jsme pro vás sledovali celý volební víkend on-line.

 
13.01. 14:24

V Galerii Mánes, kde na výsledky čeká Michal Horáček, je už spousta novinářů. Další lidé nakukují dovnitř z ulice. Horáček se má dostavit o půl třetí.

13.01. 14:25

V další obci, tentokrát v Ústeckém kraji, zvítězil velmi výrazně Jiří Drahoš. V Plzeňském kraji, v obci Čilá, mají stoprocentní účast - a opět zvítězil Jiří Drahoš s osmi hlasy. Druhý byl Pavel Fischer. 

13.01. 14:26

Volit hlavu státu mohli i Češi žijící v zahraničí. Například lékař zdravotnické záchranné služby Miroslav Havlík působí v německém Hesensku. Jak prozradil, volit do Česka by, s ohledem na časté služby nejel, protože je to daleko. Ani prezidentské volby u nás nepovažuje za tak důležité, aby se o účast na nich nějak aktivně zajímal. 

13.01. 14:27

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš si pro sledování volebních výsledků pronajal La Fabriku v pražských Holešovicích. Pro novináře se otevřela již před 13:00, celkem se jich akreditovalo kolem 150, řekla ČTK Drahošova mluvčí Kateřina Procházková. Z toho 30 je ze zahraničí, zájem projevila třeba i BBC. V La Fabrice zatím panuje spíše mírný optimismus.

13.01. 14:33

Michal Horáček dorazil do štábu v Galerii Mánes, sklidil obrovský potlesk. "Děkuji své paní Michaele," řekl úvodem Horáček. Poděkoval i svým poradcům. Horáček je po sečtení necelých čtyř procent okrsků na těsném čtvrtém místě. 

13.01. 14:41

Po sečtení téměř 10 procent okrsků vede Miloš Zeman, druhý je Jiří Drahoš, třetí Marek Hilšer. Náskok prvních dvou je velký - Zeman má 44 procent, Drahoš 24 procent.

13.01. 14:41

Kolem poledne se v restauraci v budově bývalého Federálního shromáždění v Praze začali scházet příznivci prezidentského kandidáta Pavla Fischera. Někdejší diplomat Fischer dorazil po druhé hodině. Sčítání výsledků na plátně sleduje několik desítek členů štábu, příznivců a novinářů. Atmosféra je zatím uvolněná.

13.01. 14:44

Po sečtení 14 procent okrsků se na třetí místo posunul Pavel Fischer. Mirek Topolánek v současné době figuruje až na zadních pozicich. Čtvrtý je Marek Hilšer, pátý Michal Horáček.

13.01. 14:45

V divadle La Fabrika, kde sídlí štáb Jiřího Drahoše, je živo, útulno a třpytivo. Lesk a atmosfru slavnostní události dodávají podporovatelé Jiřího Drahoše, režisérka Olga Sommerová, frontman skupiny Olympik Petr Janda, herec Ondřej Pavelka či fyzik Jiří Grygar. "Z některých lidí celý život nedostanete jasný názor, aby si to nerozházeli z fanoušky, ani to, jestli fandí Spartě nebo Slavii. To považuji za srabáctví. Přijde okamžik, kdy musíte říct, jestli jste muž, nebo žena, vpravo, nebo vlevo, pro Zemana, nebo pro Drahoše. A já fandím panu profesoru Drahošovi, ktetého si nesmírně vážím, osm let stál v čele elity národa, je to člověk, na něhož můžeme být hrdí," řekl Deníku Petr Janda. 

8444088
13.01. 14:47

Po sečtení téměř 20 procent okrsků vede Miloš Zeman, druhý je Jiří Drahoš, třetí Pavel Fischer. Náskok prvních dvou je velký - Zeman má 43 procent, Drahoš 24 procent. Propadl Mirek Toplánek.

13.01. 14:51

"Kampaň byla klidná. Lidé na Mirka Topolánka reagovali dobře a nestalo se, že by mu nikdo nadával. Pokud lidé měli výtky, tak je většinou dokázal přesvědčit," řekl Deníku šéf volební kampaně bývalého premiéra Edvard Kožušník. Jak ale podotýká, bylo poměrně málo času na to, objet celou republiku. Bývalý premiér zatím do štábu nedorazil, je očekáván mezi 15.30 až 16.30. Po první hodině sčítání hlasů  - především z meších měst - mu výsledky  přisuzovaly zisk přibližně pěti procent.  

13.01. 14:51

Prezidentský kandidát Marek Hilšer je zklamaný volební účastí, doufal, že dosáhne 70 procent. Mandát zvoleného prezidenta však bude i tak plnohodnotný, řekl dnes novinářům po příchodu do svého volebního štábu v Impact Hubu na pražském Smíchově.

13.01. 14:58

Po sečtení téměř 33 procent okrsků vede Miloš Zeman, druhý je Jiří Drahoš, třetí Pavel Fischer. Náskok prvních dvou je velký - Zeman má necelých 43 procent, Drahoš téměř 25 procent. Pavel Fischer má 9,01 %, Michal Horáček 8,67 %, Marek Hilšer je v těsném závěsu s 8,64 %.

13.01. 14:59

Před sídlem SPO stále jen postává pár mrznoucích novinářů. Ze dveří na pár chvil vyšel hradní kancléř Vratislav Mynář, aby přivítal a přivedl do štábu svou manželku, televizní moderátku Alexandru Mynářovou.

13.01. 14:59

Michal Horáček poděkoval v týmu své paní Michaele, svým poradcům, svému nejužšímu týmu, 600 lidem z volebních komisí. "Byla to nádherná doba," řekl. Verdikt voleb prý očekává s pokorou. Atmosféra v Mánesu je však ponurá. Michal Horáček se po svém úvodním děkovném proslovu uchýlil do zázemí, mimo dosah novinářů. Více ZDE.

13.01. 15:01

Jiří Drahoš vítězí v Praze, ve všech ostatních krajských městech zatím vítězí Miloš Zeman.

13.01. 15:02

Ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, nejmenší obci v České republice, přišlo k volbám 13 z 15 zapsaných voličů plus jeden s voličským průkazem. „Jednalo se o zdejšího chalupáře, tentokrát k nám nezavítal žádný volební turista,“ poznamenal předseda okrskové volební komise František Plášil, který rychle spočítal, že volební účast místních ve Vysoké Lhotě byla při prvním kole letošních prezidentských voleb 86,6 procenta. Pět hlasů získal ve Vysoké Lhotě Jiří Drahoš, čtyři Mirek Topolánek, tři Miloš Zeman a dva hlasy Marek Hilšer.

13.01. 15:04

Michal Horáček se vrátil do štábu mezi novináře, aby poděkoval za to, že jsou zde demokratické volby. Průběžně je čtvrtý.

13.01. 15:06

Prezidentský kandidát Marek Hilšer doufá, že prezidentská volba bude mít i druhé kolo. Před druhým kolem hlasování by se angažoval ve prospěch jednoho z kandidátů, řekl České televizi. Dodal, že by tím kandidátem nebyl současný prezident Miloš Zeman. Hilšer má po sečtení víc než třetiny hlasů zhruba 8,6 procenta hlasů a soupeří o čtvrté místo s Michalem Horáčkem. Více ZDE.

13.01. 15:13

"Na těchto volbách bylo dobré to, že se povedlo zvednout laťku při debatách. Byly klidné, pozitivní a kultivované," řekl Michal Horáček. Pokud se nedostane do druhého kola, je připraven podpořit kteréhokoliv protikandidáta současného prezidenta Miloše Zemana. Tomuto kandidátovi také nabídne místo na billboardech, které si pro kampaň koupil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT