Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volba prezidenta 2018 - online reportáž z 1. kola

Začátek v 12. 01. 2018 v 13:30

Prezidentské volby jsme pro vás sledovali celý volební víkend on-line.

 
13.01. 15:14

Podle Horáčka je důležité zejména to, aby bylo druhé kolo. "Nepřál bych si, aby zvítězil současný prezident," řekl Horáček. Rok a půl trvající kampaň ho prý obohatila jako člověka. Třiceti milionů, které na ni vydal, nelituje.

8444123
13.01. 15:19

V prezidentských volbách vedl po sečtení hlasů z poloviny okrsků Miloš Zeman s 42 procenty hlasů. Na dalším postupovém místě do druhého kola volby figuroval Jiří Drahoš s 25,04 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního serveru ČSÚ. Zisk dalších kandidátů Pavla Fischera, Michala Horáčka a Marka Hilšera se pohyboval těsně pod deseti procenty hlasů. Dělily je desetiny procentních bodů. Fischer měl 9,35 procenta, Horáček 8,72 procenta a Hilšer 8,69 procenta hlasů.

13.01. 15:23

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil vyzval na twitteru demokratické síly k součinnosti před druhým kolem prezidentských voleb. Je podle něj třeba podpořit Jiřího Drahoše, který se podle průběžných výsledků sčítání volby utká se současnou hlavou státu Milošem Zemanem. Na Drahošovu stranu se postavil také místopředseda lidovců Marian Jurečka a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

13.01. 15:24

V La Fabrice by mohl proběhnout sněm Akademie věd ČR. Je tu bývalý Drahošův předchůdce Václav Pačes, ktery se tváří optimisticky: "Vypadá to dobře, minimálně na druhé kolo." Další bývalá předsedkyně AV ČR Helena Illnerová si povídá s historikem Jaroslavem Šebkem, fyzik Jiří Grygar odpovídá na desítky novinářských dotazů. "Profesor Drahoš dokázal zachranít akademii věd, kterou chtěly vlády Mirka Topolánka a Jana Fischera zlikvidovat. On neúnavně bojoval, postavit ji na nohy, zajistil její mezinárodní přísné hodnocení a loni odcházel po dvou funkčních obdobích jako předseda silné, kvalitní instituce. Myslím, že podobně by vedl i republiku. A koneckonců, ještě jsme neměli prezidenta Slezana, tak je nejvyšší čas to napravit," řekl Deníku Grygar. 

13.01. 15:25

Mirek Topolánek dorazil zadním vchodem do svého volebního štábu. Proběhl kolem novinářů a šel poděkovat svým příznivcům. Řekl jim, že vítězství je i to, že probudil sám sebe z letargie s poděkoval jim za podporu. Zatím neřekl, zda plánuje pokračování politické kariéry. Za pár minut poskytne prohlášení tisku.

8444174
13.01. 15:25

A zpráva z doplňujících senátních voleb na Trutnovsku: Senátor Jiří Hlavatý (ANO) se zřejmě nestane senátorem. Zatím jej poráží kandidát STAN Jan Sobotka.

13.01. 15:31

Prezident Miloš Zeman po sečtení dvou třetin okrsků stále lehce oslabuje. Má něco málo přes 41 procenta hlasů. Drahoš posiluje k 26 procentům. Volební účast se pohybuje kolem 61 procent.

13.01. 15:36

Slavná operní pěvkyně a herečka Soňa Červená si velmi přeje, aby se na Hrad dostal Jiří Drahoš "Je ztělesněním slušnosti, moudrosti, noblesy a elegance. A také je to pěkný chlap, což se o všech kandidátech říct nedá," směje se mezinárodní hvězda, která ještě pamatuje T. G. Masaryka. 

13.01. 15:38

Před kamerou České televize se objevil Jiří Ovčáček, kdy uvedl, že prezident Miloš Zeman sleduje výsledky se svou ženou. Před média Zeman vystoupí zhruba za hodinu. "Udělám vše pro to, aby prezident Miloš Zeman zvítězil," podotkl Ovčáček. Komentovat druhého na pásce, Jiřího Drahoše, nechtěl. 

13.01. 15:39

TŘEBÍČSKO: Volby, to je v Přeckově na Třebíčsku pro místní občanská povinnost. Pokaždé vykazují výbornou účast. Ani teď to není výjimka. Nepřišli jen dva voliči, a tak do statistiky volební účasti zapsali cifru 96 %. A kdo zvítězil? Celkem 33,33 % bere první Pavel Fischer. Za ním se ziskem 22,16 % skončil Jiří Drahoš. Až třetí je současný prezident Miloš Zeman, který dostal 22,91 % hlasů. V Přeckově žije 67 obyvatel, z toho 50 je oprávněných voličů.

13.01. 15:42

Mirek Topolánek na krátkém tiskové konferenci uznal porážku v 1. kole prezidentských voleb a svým voličům doporučil, aby ve 2. kole dali svůj hlas Jiřímu Drahošovi. "Bude to dobrá volba," prohlásil Topolánek a s odkazem na některé proruské názory Miloše Zemana vzkázal, že "voliči by si hlavně neměli nechat vnutit cizí hlasy". Otázky novináři nemohli pokládat, po skončení tiskové konference expremiér zmizel v zákulisí.

13.01. 15:45

Do  volebního štábu přišel Michala Horáčka podpořit nejznámější český chirurg - profesor Pavel Pafko. Předběžné výsledky sleduje se znepokojením. "Je mi líto, že Michal Horáček nebude ve druhém kole. Moc jsem mu fandil. Michal Horáček šel za své. Nespoléhal na deset kamarádů v poslanecké sněmovně nebo v senátu, ale získal hlasy tisíce podporovatelů - to je hrozně důležitá věc. To stojí určité úsilí a peníze. Zajít do poslanecké sněmovny je snadné. Odpracoval si tu kampaň ze všech nejvíc, protože ji zahájil už v prosinci 2016. Objel 550 destinací, takže pracoval. On je dříč, který když se pro něco rozhodne, tak za tím jde. Je to také člověk s přesahem do kultury. Má talent pro počty, což  dokázal tím, že postavil Fortunu. A za co si ho obrovsky vážím: ve svých padesáti letech udělal doktorát. To je věk, kdy většina lidí myslí na důchod. To je pro člověka, který se klidně mohl položit na ostrov, který si klidně mohl i koupit, je obdivuhodné," řekl. Pokud bude druhé kolo, podpoří v něm Jiřího Drahoše.

8444120
13.01. 15:46

Po sečtení téměř 90 % hlasů má Miloš Zeman 39,91 % hlasů, Jiří Drahoš 25,97 % hlasů.

13.01. 15:51

Jiří Drahoš předstupuje za velkého potlesku před své příznivce. Po jeho boku stojí jeho žena Eva. 

13.01. 15:53

"Vypadá to nadějně. Nevím, jaké jsou aktuální výsledky. Pokud to takhle zůstane, a já doufám, že ano, pak bych rád konstatoval, že jsme postoupili ze skupiny do finále. A já bych rád při té příležitosti poděkoval všem voličům," poznamenal Jiří Drahoš. Poděkoval i dobrovolníkům a podporovatelům. Poděkoval i své ženě a manželce.

13.01. 15:54

Drahoš se domnívá, že v druhém kole bude soupeřit s pány Mynářem, Nejedlým a Ovčáčkem, nikoliv se samotnou hlavou státu. "Asi se lze nadít lecčeho," řekl Drahoš.

13.01. 15:55

Do štábu SPO začínají vpouštět novináře, se zpožděním přišel i bývalý Zemanův ministr dopravy Jaromír Schling.

13.01. 15:58

Českým prezidentem zůstane Miloš Zeman, nebo ho vystřídá bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. ČTK to propočetla z průběžných výsledků voleb.

13.01. 15:59

Jednoobálková metoda pro dvoje volby, senátní a prezidentské, aplikovaná nyní poprvé v historii, se ukazuje jako velké pochybení Ministerstva vnitra, které situaci viditelně podcenilo. Svědčí o tom pouze 70 procent platných hlasů při senátorské volbě, sedm tisíc hlasů bylo neplatných, a to je teprve sečtená polovina volebních míst.

13.01. 16:00

Jiří Drahoš vyzval občany, aby přišli volit i v druhém kole. On sám chce nyní změnit strategii a zaměřit se především na regiony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT