Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptejte se generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří České republiky

Chcete koupit byt? Máte vhodný byt koupit již nyní, nebo je výhodnější ještě několik měsíců či déle počkat s tím, že ceny bytů budou ještě klesat? A kdo vlastně platí provizi realitní kanceláři? Kupující nebo prodávající? Na tyto i další otázky se můžete zeptat Jana Borůvky, generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří České republiky.

Ptejte se generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří České republiky

Jan Borůvka.

VLOŽIT DOTAZ
DOTAZ: Dobrý den.
Vyplatí se podle vás koupě bytu v Praze 1 za několik milionů korun s tím, že seženete nájemníka za 25 tisíc měsíčně, takže investice se vám určitě nevrátí, ale údajně je to dobrá investice? Peníze jsem zdědila a potřebuji poradit, kam je uložit s největší mírou jistoty. Děkuji.
ODPOVĚĎ:Uložení finančních prostředků do nemovitosti je nepochbně dobré rozhodnutí. Přesto, že je již pryč doba, kdy se např.výše hypotéční splátky rovnala měsíčnímu nájmu (což je však situace velmi neobvyklá), je možné považovat koupi nemovitosti za spolehlivou dlouhodobou investici.
Nelze však odpovědět na váš dotaz, pokud nevím, o jakou nemovitost se jedná, co znamená "několik" milionů a jeli snadné, či dokonce v dnešní době možné, do takového bytu sehnat rychle nájemníka za za 25.000,--Kč měsíčně. Doporučuji vám, abyste si informace o kterých píšete ověřila u seriozní realitní kanceláře, která na trhu působí delší domu a získáte na ni dobré reference.
DOTAZ: Kupuji dům na kterém je exekuce. Smlpouvy jsme podepisovali v červenci a stále realitní kancelář nevyřídila převod. Vymlouvají se ,že to dlouho trvá. Děkuji za odpověd Kročilová
ODPOVĚĎ:V průběhu exekučního řízení v principu nesmí majitel (tzv. „povinný“) prodávat (se svým majetkem „nakládat“). Může však napomoci při zpeněžování svého majetku, což bude patrně případ, o který s ve Vašem případě jedná. To nemusí být zcela jednoduchá situace a její vyřešení může trvat déle.
DOTAZ: Dobrý den, jak poznám seriózní realitní kancelář, kde mne neokradou.
ODPOVĚĎ:Několik rad, jak nato:
1) Vyhledávejte služby zavedených RK. Vyhýbejte se jednotlivcům, slibujícím fantastické nemovitosti a služby. Vodítkem pro výběr může být i to, zda je kancelář členem profesního sdružení - Asociace realitních kanceláří ČR.
2) Ve vámi vybrané RK si všímejte jednání jejích pracovníků, vybavení kanceláří, celkové atmosféry. Řekne vám to víc než jakákoli reklama.
3) Vyžadujte komplexní informace o způsobu práce kanceláře, kterou jste si vybrali.
4) Neuzavírejte smlouvu s kanceláří dříve, než vše pečlivě zvážíte. Žádná solidní RK vás nebude nutit k okamžitému rozhodnutí (zvláště nepodepisujte žádné směnky).
5) Prodáváte-li, uzavírejte jen takovou smlouvu, ve které se zavazujete akceptovat pouze kupujícího, který splňuje veškeré podmínky prodeje specifikované ve zprostředkovatelské smlouvě.
6) Dbejte na úplnost zprostředkovatelské smlouvy, vyžadujte přesné znění ve všech jejích ustanoveních, zvláště pak v termínech a provizi. Pokud máte pochybnosti, vyžádejte si před podpisem konzultaci právníka.
7)V případě sepisu kupní smlouvy preferujte spolupráci s notářem či advokátní kanceláří.
8) Kupujete-li nemovitost přes RK, vyžádejte si doklad o tom, že může tuto nemovitost nabízet. Ušetříte si čas, peníze a zklamání.
9) Kupovanou nemovitost si důkladně prohlédněte, máte-li pochybnosti, konzultujte je s odborníkem. Vyžádejte si doklady k nemovitosti, jakož i veškeré dostupné další informace. Teprve po zvážení všech faktů se rozhodujte.
10) Jednejte seriózně, protože na základě shora uvedených faktů jste si určitě vybrali seriózní kancelář. Pouze za vzájemné důvěry se může podařit dobrý obchod.
DOTAZ: Stavebnictví na tom není v poslední době příliš dobře. Jak se budou vyvíjet ceny bytů? Budou zlevňovat?
ODPOVĚĎ:Podle údajů Českého statistického úřadu se stále snižuje počet kolaudovaných bytů. Obdobně také informuje Český úřad zememěřický a katastrální o sníženém počtu evidovaných transakcí na Katastrálních úřadech. Taková situace nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít v nejbližších měsících k výraznému růstu cen nemovitostí. Pokud se podíváte do nabídky některých developerů, tak ceny bytů v některých projektech poměrně výrazně klesly (nikoli plošně). Přesto si je nutné uvědomit, že vystavba pod hranicí nákladů možná nebude a zvažovat koupi právě v dnešní situaci se proto vyplatí.
DOTAZ: Vážený pane inženýre, souhlasil byste se statistickými údaji a prognózou uvedenou v tomto článku: http://zpravy.kurzy.cz/336552-mm-reality-ceny-nemovitosti-maji-opet-rustovou-tendenci-lepsi-cas-pro-koupi-uz-nebude/


Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Byl bych rád, pojud by bylo možné říci ano. Uvedená prognoza zní optimisticky, ale obávám se, že si na popsanou situaci bude náš trh muset ještě chvíli počkat. Současné statistické informace z českého trhu jsou poněkud střízlivější.
DOTAZ: Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat na byty v Pardubicích.
Mám vyhrazeno 1 200 000,- na byt.
Dá se sehnat nějaký byt s balkonem v centru Pardubic? Stačí 1 + KK
Vyplatí se třeba ještě počkat a doufat, že ceny klesnou?


Předem děkuji za odpověď

S pozdravem
Vladimír Hajník
ODPOVĚĎ:Vážený pane Hajníku,
domnívám se, že není důvod čekat. Doba je pro nákup nemovitosti příhodná, zejména, máte-li zajištěné financování. Za uvedenou částku v Pardubicích malý byt seženete. Pokud si chcete ušetřit čas s hledáním příhodné nemovitosti podle vašich parametrů, pak svůj požadavek sdělte v realitní kanceláři. Pokud nebudou mít byt přímo v nabídce, zcela jistě ho pro Vás vyhledají. Zdravím Vás, Jan Borůvka
DOTAZ: Dobrý den,
mám třípokojový byt v osobním vlastnictví na Jižním Městě hned u metra. Nabízeli mi za něj 1,6 milionu korun. Je to rozumná cena?
Děkuji. Radana
ODPOVĚĎ:Bez toho, abych byt osobně navštívil, nelze jednoznačně odpovědět. Pokud je u Metra, pak je "na dobrém místě"... Dále je důležitý stav bytu, stav domu, skladba nájemníků resp. vlastníků bytů v domě apod. Doporučuji Vám, abyste se obrátila na kteréhokoli člena Asociace realitních kanceláří České republiky. (seznam členů je na www.arkcr.cz). Váš problém se stanovením ceny Vám pomohou vyřešit.
DOTAZ: jaké typy domů a bytů má cenu nyní kupovat? Chtěl bych investovat, ale nerad bych, aby se mi v budoucnu nevrátilo, co do toho dám.
ODPOVĚĎ:Poměrně jednoduchá otázka - velmi složitá odpověď. Investovat do nemovitostí se vyplatí zejména tehdy, pokud nepočítám s rychlou návratností své investice. (Ty tam jsou doby "spekulací", kdy kupující koupil a téměř obratem prodejem vydělal 50% apod. ) Důležité je nakupovat s rozvahou, dobře vybrat nemovitost , do ketré se rozhodnu investovat. Poraďte se s realitní kanceláří v místě Vašeho zájmu. Zcela jistě Vám se správným výběrem pomůže.
DOTAZ: Dobrý den.
Za kolik lze momentálně prodat byt 3+1 ve vnitřní Praze? ZDědil jsem ho a chci se ho zbavit. Je teď vhodná doba? Bednář
ODPOVĚĎ:Prodeje nemovitostí ve vnitřní Praze se řeší poměrně dobře. Jejich cena neklesla stejně, jako tomu bylo v částech okrajových, mimo centrum města. Cenu Vám pomůže stanovit každý člen ARK ČR na kterého se obrátíte. (www.arkcr.cz) Je totiž nutné nemovitost osobně vidět. Pokud Vám někdo "od stolu" stanoví cenu, pak mu příliš nedůvěřujte...
DOTAZ: Marně se snažím prodat velký dům ve vesnici u Čáslavi. Zdá se mi, že zbavit se domu na venkově bude čím dál těžší, pokud nejde o "chalupářskou oblast". Ukazuje to i vaše zkušenost, nebo je to jen dojem.
ODPOVĚĎ:Již se zřejmě budu trochu opakovat (za to se omlouvám), ale ceny nemovitostí souvisejí s hospodářskou situací v regionu. Pokud se jedná o oblast, kde není zcela snadné vydělávat dostatek peněz, pak ceny nemovitosti s klesající poptávkou klesají. Většina majitelů logicky nechce jít "pod cenu", neboli často prodávat za cenu, která je v daném čase a místě reálnou, nižší, než je vlastníkova představa. V dnešní době je proto opravdu v některých případech složité nemovitosti prodávat. Je nutné si uvědomit, že nejčastějšími kupci bývají osoby z daného regionu. Místní realitní kancelář je potom ideální volbou. Pokud se pak ještě navíc jedná o členy asociace, kteří jsou dnes nově propojeni v komunikační síti (ARKMLS) , kde si sdílejí informace o svých nabídkách, pak je volba ideální.
DOTAZ: Dobrý den, pane Borůvko. Pocítily v poslední době realitní kanceláře, potažmo jejich zástupci, nárůst popularity inzertních serverů typu bezrealitky.cz, spechato.cz a jim podobných?
ODPOVĚĎ:Neřekl bych, že se jedná o zásadní problém pro realitní kanceláře. Problém spíše evidujeme, například na naší asociaci, v nárůstu dotazů uživatelů těchto "služeb", kterým se nepodařilo tímto způsobem realizovat svůj záměr s koupí či prodejem nemovitosti. Služba kvalitní realitní kanceláře nespočívá zdaleka jen v "pouhé inzerci" nemovitosti. Služby poskytované například členy ARK ČR jsou rozsáhlé, tyto kanceláře jsou pojištěné, průběžně se vzdělávají apod. Případná nedorozumění pak řeší dozorčí rada asociace a její členi se jejímrozhodnutím musejí podřídit. Zájem spotřebitele musí být na prvním místě.
DOTAZ: Ceny byty spíše klesají. Jsou nějaké, u kterých porostou? A které to budou: luxusní, nebo spíše malé?
ODPOVĚĎ:Nejdříve bychom si měli něco říci k pojmu "luxusní"... Je často chápán různými lidmi odlišně. Já bych, jako to činím většinou, preferoval "luxusní lokalitu", pak "luxusní objekt", v němž se byt nachází a poté "luxusní byt" z hlediska vybavení, rozměrů apod. A protože známe pravidlo "Lokalita , lokalita, lokalita" , pak je možné i lépe chápat, že byty v luxusních lokalitách, zejména center měst, kde se již zřejmě stavět nikdy nebude a mají své kouzlo, drží cenu a je po nich setrvalá poptávka. (Nikoli výrazně převyšující nabídku, ale relativně stálá) Takové byty realizují lidé spíše jako investici. Malé byty, oproti tomu, se kupují hlavně z důvodů řešení momentální situace, potřeby bydlet (pokud nechce zájemce byt pronajmout).
Zpět k otázce, byty v cenrálních lokalitách jsou dobrou investicí a lze předpokládat, že jejich cena v budoucnu i poroste. Koupě malých bytů bude také zajímavá, pokud jsou tyto pořízeny za dobrou cenu s dobrým napojením na městskou infrastrukturu.. (a jsme opět u lokality...)
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě, které byty se prodávají lépe. Ty v osobním vlastnictví nebo družstevní? A mohla bych družstevní byt prodat levněji než osobní? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Jednodušeji se prodávají byty v osobním vlastnictví. Cenu bytu se však odvíjí zejména od lokality, ve které se nachází. Proto nelze takto zjedodušit odpověď. Také faktor času může být důležitý a není proto mnohdy taktické čekat, až se "vyřeší" změny ve věci vlastnictví. Družstevní bydlení se řeší v realitních kancelářích běžně.
DOTAZ: Dobrý večer,
je podle vás rozumnější si pronajmout byt 2+1 v Praze za 13 tisíc měsíčně,nebo si raději vzít hypotéku? Obecně radíte spíš nájemní bydlení nebo se uvázat k mnohaletému splácení dluhu za vlastní byt?
Děkuji. JM
ODPOVĚĎ:Předně je nutné říci, že cena 13tisíc měsíčně muže být v některých částech Prahy již moc, jinde je to zajímavý pronájem. Stejně to pak je i s koupí, tedy výší splátky případného úvěru. Proto není takto možné doporučit jedno nebo druhé, bez více informací o konkrétní nemovitosti, jejím vybavení, stavu apod. "Uvázat" se k mnohaletému placení může být i zajímavé, pokud koupíte za dobrou cenu a lze předpokládat, že by bylo v budoucnu možné nemovitost prodat a koupit jinou - podle rodinných potřeb.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT