Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostatní

včera 10:32

Je zázrak, když si přečtou scénář, říká režisér Marhoul

Český Krumlov/ROZHOVOR/ – Režisér Václav Marhoul si vybral do hlavní role svého nového filmu Nabarvené ptáče podle stejnojmenné knižní předlohy malého Krumlováka Petra Kotlára.

včera 05:00

Slovenský talent Jozef Karika láká do temných hvozdů

Po Strachu přichází Trhlina. Nakladatelství Argo pokračuje ve vydávání knih mimořádného slovenského talentu Jozefa Kariky a po loňském hororu Strach servíruje další šílenstvím prodchnuté dobrodružství ze slovenských hor. Na Strach navíc kniha přímo navazuje. Nikoli však tak, jak by si mohl čtenář myslet.  

20.11.2017

Poe je diagnóza doby, říká majitel unikátní sbírky

Loket – V Městské knihovně Loket právě probíhá unikátní výstava soukromé sbírky prvních vydání knih Edgara Allana Poea v českém jazyce. Vladimír Kalný pořídil rozhovor s majitelem sbírky a kurátorem výstavy Martinem Jirouškem.

20.11.2017

Aukce českých umělců podpoří Amnesty International

Aukce děl současných českých výtvarníků, jejíž výtěžek připadne organizaci Amnesty International, se koná dnes večer v prostoru SmetanaQ na Smetanově nábřeží. Dražit se budou díla třeba Krištofa Kintery, Petra Nikla, Pasty Onera, Jiřího Černického, Jaromíra 99 nebo Tomáše Císařovského.

19.11.2017

Obraz Štyrského byl vydražen za 24,3 milionů korun. Jde o autorský rekord

Obraz Jindřicha Štyrského s názvem Utonulá se dnes v Obecním domě vydražil za 24,3 milionu korun, což je autorský rekord. Vyvolávací cena byla 13 milionů. Instalace LacrimAu od Federika Díaze se pak stala nejdražším dílem českého žijícího umělce v historii aukcí, když se prodala za 6,5 milionu korun. Z vyvolávací ceny 12,5 milionu Kč se na konečných 21,8 milionu vyšplhala cena za zlomové dílo Toyen s názvem Voda samoty.

19.11.2017

Předčasně uzavřená tvorby Ivy Němcové

Figarova svatba, Hamlet, Morgiana, Gottland i Salome. Všechny tituly spojuje jedno jméno: Iva Němcová. Výjimečná česká scénografka a designérka, jež zemřela před dvěma lety v pouhých 35 letech, zanechala na domácí scéně výraznou stopu. Díky výstavě Českých center a Divadelnímu institutu teď můžeme nahlédnout do její předčasně uzavřené tvorby.

19.11.2017

V Praze dnes začne divadelní festival německého jazyka

Dvě divadelní představení dnes zahájí v Praze divadelní festival německého jazyka. První z nich, inscenaci režiséra Kaye Vogese "Jas. Okamžik" mohou diváci vpodvečer zhlédnout ve Foru Karlín. Druhé představení s názvem Světlo v krabici podle textu Elfriedy Jelinekové uvede od 20:00 Nová scéna Národního divadla. Přehlídka vyvrcholí 1. prosince a do té doby nabídne celkem osm inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska a Česka.

18.11.2017

Vinohradské divadlo otevřelo výstavu scénografa Josefa Čapka

Ke 110. výročí existence otevřelo v sobotu pražské Divadlo na Vinohradech v rámci Noci divadel na prvním balkoně výstavu představující malíře, ilustrátora a grafika Josefa Čapka jako kostýmního výtvarníka a scénografa. Dokládá jeho spolupráci s touto scénou v letech 1921 až 1930.

17.11.2017

Nová kniha představí statečné ženy

V pražské Galerii Lucerna v pátek za účasti Marty Kubišové, Dany Němcové, Kamily Bendové a dalších představili knihu Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent. Publikace vydaná nakladatelstvím Academia ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR představuje 21 žen, jež se v 70. a 80. letech nebály postavit normalizační moci.

15.11.2017

Bude Tonda Blaník prezidentem?

/VIDEO/ Nejen známí politici chtějí na hrad. Přidal se k nim i oblíbený Tonda Blaník z populární série televize stream.cz. V celovečerním filmu Prezident Blaník uvidíme, jak si lobbista Antonín Blaník vede.

15.11.2017

Kocour Mikeš i Bubáci a hastrmani. Tančící dům zve na Josefa Ladu

Letos uplyne 130 let od narození malíře Josefa Lady. V Tančícím domě dnes začíná výstava, která potrvá až do 1. dubna.

15.11.2017

Dnes končí 27. ročník Festivalu spisovatelů Praha

Promítání dokumentu o americkém spisovateli a bojovníkovi za lidská práva Jamesi Baldwinovi dnes večer zakončí Festival spisovatelů Praha. Od 10. listopadu nabídl milovníkům literatury sérii autorských čtení, diskusí i filmových představení. Hostem letošního 27. ročník festivalu byl mimo jiné laureát Německé knižní ceny Robert Menasse.

14.11.2017

Manžel Salmy Hayek vydělal za jediný den miliardu dolarů

Mexická herečka Salma Hayek sice patří mezi nejlépe vydělávající herečky Hollywoodu, ale pokud jde o příjmy, zdaleka nemůže konkurovat svému manželovi. Tím je miliardář Francois-Henri Pinault.

13.11.2017

Jakub Kohák: Dělám, co mě baví, ať si štěká, kdo chce, co chce

/ROZHOVOR/ Názory ostatních lidí Jakuba Koháka netrápí, řídí se totiž svým vkusem a přesvědčením. Že po něm za čas neštěkne ani pes ho vůbec netrápí. Kdyby se stal hlavou státu, tak by nedělal nic, jinak ale skoro nemá čas odpočívat.

12.11.2017

Nového Švejka namluví Kaiser. Audioknihu doplní rozhlasové nahrávky

Kompletní Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války vycházejí jako audiokniha na čtyřech CD. Rozhlasové nahrávky v podání Oldřicha Kaisera vznikaly od roku 2012, letos se natočil třetí i nedokončený čtvrtý díl.

12.11.2017

Ceny Senior Prix dostali umělci nad 70 let, Srstka, Drahokoupilová nebo Čočková

Cenami Senior Prix za celoživotní mistrovství odměnila dnes v Praze nadace Život umělce pět desítek umělců starších sedmdesáti let. Byli mezi nimi operní pěvkyně Libuše Márová a Jana Jonášová, herec a kaskadér Zdeněk Srstka, dirigent Petr Vronský, herečky Zdena Hadrbolcová, Marie Drahokoupilová, Jana Gýrová, Helga Čočková a jejich kolegové František Němec, Viktor Vrabec a Ladislav Frej.

12.11.2017

Slováci znají českou literaturu z originálu, Češi jen z překladů

Slovenští čtenáři mají k české literatuře stále silný vztah, jiný než k ostatním literaturám. Berou ji i téměř 25 let po rozdělení společného státu za svou. Také české překlady ze světové literatury mají pro slovenské čtenáře velký význam. Slovenští nakladatelé jejich vydání zohledňují a vyhýbají se v běžných případech duplicitním vydáním. U významných autorů umělecké literatury ale slovenské překlady vznikají bez ohledu na to, zda existuje aktuální český. A děje se to stále častěji, řekl médiím slovenský literární teoretik Peter Zajac.

11.11.2017

Na festivalu spisovatelů četl Menasse ze své knihy o EU

Prolog ze svého oceňovaného románu o Bruselu a jeho úřednících v sobotu na Festivalu spisovatelů Praha přečetl milovníkům literatury rakouský spisovatel Robert Menasse. Za knihu s názvem Hlavní město získal letos Německou knižní cenu. Sám sebe autor označil dnes za osvíceného Evropana a Evropskou unii za fascinující projekt.

7.11.2017

Trojice autorek osvěžuje českou prózu

Částečně shodou okolností, částečně díky vydavatelskému záměru se na podzimních pultech potkaly české autorky, jejichž počiny zaštítilo nakladatelství Host. Každá z nich má osobitý styl, jedno mají ale společné: zajímají je vztahy a životní dilemata, mají cit pro detail a silný příběh.

6.11.2017

Záchranu památek zdržuje nedostatek peněz, hlásí NKÚ

Kvůli nedostatku peněz v programu záchrany památek se jejich opravy protahují a prodražují. Za čtyři roky ministerstvo kultury na program vynaložilo 648 milionů korun, pro uspokojení všech žadatelů chybělo v rozpočtu dalších 1,8 miliardy korun. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle kontrolorů programu také chybí měřitelné cíle, aby ministerstvo mohlo vyhodnotit jeho přínos. 

4.11.2017

ORAZEM: Michal Viewegh besedoval v prachatické čajovně

Známý český spisovatel Michal Viewegh zavítal po čase do Prachatic. Pozvala ho Městská knihovna v Prachaticích do Čajovny U Hrušky, aby Prachatičákům přiblížil nejen to, kde bere náměty na své knihy, ale hlavně, aby o svých knihách povyprávěl.

4.11.2017

Liberecký fotograf Čestmír Krátký se dočkal po letech výstavy

Liberec - 20. září 2016, zemřel liberecký fotograf Čestmír Krátký. V Libereckém deníku jsme psali o tom, že by si tato významná osobnost zasloužila výstavu.

2.11.2017

Den trifidů, snílků i kavárníků: audioknižní čtvrtek je tu

Jedenáct minut oblíbeného brazilského spisovatele Paula Coelha předznamenává počet novinek, jež se dnes objevily na pultech knihkupectví. Jedenáct nahrávek atraktivních titulů je součástí Velkého audioknižního čtvrtku, který se koná už potřetí.

1.11.2017

Vyšel román, kvůli němuž přišel Kundera o občanství

Přes čtyři desítky let už Milan Kundera žije a tvoří ve Francii. Z rodné země odešel v roce 1975 poté, co se dostal do hledáčku komunistické tajné policie. O československé státní občanství přišel o čtyři roky později. Odebráno mu bylo za román Kniha smíchu a zapomnění, který se nyní dočkal prvního oficiálního vydání v češtině.

1.11.2017

Štáb britské BBC hledal v Boskovicích předky herečky

Boskovice – Zahrála si v Profesionálech, Červeném trpaslíkovi i dalších seriálech, v televizi zpovídala Pamelu Andersonovou i jiné známé tváře. Teď kvůli herečce a spisovatelce Ruby Waxové vyrazil televizní štáb britské BBC do Boskovic. Aby tam pátral po předcích čtyřiašedesátileté celebrity, která je v Anglii, kde bydlí, i rodných USA velmi populární. Zjistila totiž, že její prababička a prateta žily v židovské čtvrti v Boskovicích a Brně.

31.10.2017

Na Karlům most se vrátilo 2,5 tunové barokní sousoší. Po pěti letech

V úterý ráno se na Karlův most po dlouhých pěti letech vrátilo sousoší svatého Františka Borgiáše, věrně vyrobené podle originálu, který v roce 1710 vytvořil Ferdinand Maxmilián Brokoff. Socha váží asi 2,5 tuny a dostat ji na místo trvalo hodinu.

31.10.2017

Václavák oživí od listopadu výstava o minulosti a budoucnosti náměstí

Václavské náměstí na dva měsíce oživí výstava, která za pomoci historických i současných fotografií, kreseb a citací zavede diváka do blízké i vzdálené historie nejvýznamnějšího pražského náměstí. Na Václavském náměstí se objeví 15 panelů, které tu budou umístěny od 3. listopadu do 29. prosince.

30.10.2017

Na Karlův most se vrátí barokní sousoší, originál nahrazuje kopie

Kopii barokního sousoší sv. Františka Borgiáše od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa umístí v úterý brzy ráno na Karlův most zástupci Galerie hlavního města Prahy. Galerie je správcem veřejné plastiky v Praze. Sousoší se na most vrátí po pěti letech, originál je ale umístěn, jako je tomu i v případě dalších pískovcových historických plastik, v depozitáři.

29.10.2017

Spisovatelka Martina Bittnerová: Gamblerství je smrtelná nemoc

Hazard jí vzal muže. Teplická autorka vše popsala v knize. Autobiografické dílo Martiny Bittnerové překvapí svou otevřeností.

28.10.2017

Po mrtvici ochrnula na polovinu těla. Malováním překonává nepřízeň osudu

Květiny, andělé nebo mořský svět. To je jen zrnko z toho, co na svých obrazech znázorňuje malířka Lidmila Slámová. Několik jejích barevných obrazů je nyní k vidění v galerii Turistického informačního centra na Masarykově náměstí ve Vyškově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT