„Odešel jsem zrovna z časopisu, kde jsem po sedmi letech vyhořel, a přemýšlel, co dál. V tu chvíli mi Marek (ředitel hospicu Cesta domů, pozn. red.) zavolal a nabídl mi, abych v hospicu pracoval jako pečovatel, získal si důvěru klientů a zpracovával jejich zkušenosti pro informační web Umirani.cz, který Cesta domů provozuje, " popsal své dojmy bývalý novinář Respektu.

Nenechte si ujít: Péče o umírající by se měla změnit

Nezbeda docházel přímo do rodin nemocných i jejich příbuzných, poznal problémy, se kterými se potýkají velmi zblízka. Na základě jeho pečovatelské a redaktorské činnosti vznikla již zmiňovaná kniha, která může nevyléčitelně nemocným i jejich příbuzným pomoci vyrovnat se s jejich těžkou životní situací či jim dát praktické rady, kde sehnat institucionální lékařskou, psychologickou či duchovní podporu. Snaží se odpovídat na otázky související s umíráním. Například, jak zajistit domácí péči o nemocného, jak funguje domácí hospic, jak lze léčit bolest či jak hovořit s umírajícím o jeho posledních přáních.

Kniha, která by se takto komplexně věnovala tomuto tématu, v České republice doposud chyběla. Autor se podle svých slov snažil těžké téma uchopit pozitivně. Nechtěl, aby to bylo depresivní a truchlivé čtení, ale aby styl šel ruku v ruce s filosofií Cesty domů - o bolestivých věcech pojednávat pozitivně, věcně a bez patosu, zároveň ale citlivě.

Přečtěte si: Průběh těžkých onkologických nemocí ovlivňuje psychika pacienta

Kniha je zatím posledním projektem hospice, který se dlouhodobě snaží změnit postoj české společnosti ke smrti – více o ní přemýšlet. Informuje veřejnost o možnosti paliativní péče, která je alternativou k umírání v nemocnicích. Ta kromě standardního lékařského ošetření zahrnuje také sociální, psychologickou či duchovní podporu pacientům, což má pozitivní dopad na jejich psychiku i zdravotní stav: „Podle výzkumů pacienti s paliativní péčí přežívají významně déle a kvalitněji než ti, kteří tuto péči nemají," řekla primářka Cesty domů Irena Závadová.

Hospic dříve spustil webovou kampaň mojesmrt.cz, která by měla vést k tomu, aby lidé o smrti nejen přemýšleli, ale aby si také řekli, jak své poslední věci uspořádat. Člověk se pak mnohem lépe vyrovnává s tím, že odchází.