Na louce u Horského areálu Lesná se nabízí prazvláštní pohled. Přestože je začátek srpna, stojí tam jako v čase adventu postavy betléma, navíc v životní velikosti. Vytvořili je umělci na sochařském sympoziu, které se uskutečnilo minulý týden, a kdo je chce vidět za zajímavých okolností, neměl by si nechat ujít speciální noční akci 13. srpna.

Sochařská sympózia pořádají na Lesné už pět let, až poslední tři mají ale umělci jasné zadání: vytvořit Krušnohorský betlém. „Každý rok sochaři vytvořili několik soch, a tak je po skončení letošního ročníku betlém dokončený," oznámila Linda Škodová, zaměstnankyně Nadačního fondu Obnova Krušnohoří, který akci uspořádal ve spolupráci s německou obcí Deutschneudorf.

Na letošním sympoziu se ve venkovních ateliérech ohánělo s náčiním sedm umělců. Jitka Kůsová vtiskla dubovému dřevu podobu babičky s vnučkou, které nesou jablko Ježíškovi, David Fiala vyřezal krušnohorskou vědmu, Pavel Vítek muzikanta, Slávek Jiran oslíka, Jiří Lain krávu a Hans Lichtenberger krušnohorského taviče. Vedle toho vytvořil Josef Šporgy lva, který se řadí k zatím pěti sochám astrologických znamení.

Výletníci mohou Krušnohorský betlém obdivovat ještě několik příštích dní. „Naposledy to bude při speciální srpnové akci 13. 8., kdy si budou moci udělat noční výlet do hor a prohlédnout betlém ve světle loučí," láká Linda Škodová. Podívaná potrvá od 22 hodin do půlnoci. Poté pracovníci fondu betlém uschovají.

I poté ale bude k vidění ovšem až v adventní čas. „Poputuje několika městy. K vidění bude v Deustchneudorfu při akci ,roztáčení pyramid´ u dolu Fortuna, pak v Seiffenu a Olbernhau a poslední adventní neděli se vrátí zase na Lesnou," upřesnila Škodová.

Pátý ročník sochařského sympózia na Lesné byl podpořen z Fondu malých projektů.