Dokonalé zápletky a dost informací, aby čtenář mohl vraha odhalit sám. Vraždy se nakonec překvapivě, leč logicky vyřeší zpravidla až v závěrečné scéně. To jsou typické znaky většiny Agathiných detektivek.

Tou nejprodávanější a zároveň také čtenářsky nejoblíbenější je kniha Deset malých černoušků, kterou spisovatelka napsala v roce 1939. Románu se na celém světě prodalo přes 100 milionů výtisků.

Narodila se v typické viktoriánské rodině 15. září 1890 jako Agatha May Clarissa Millerová. V roce 1906 odjela do Paříže studovat hudbu a učit se francouzsky, ale vrozená plachost ji vrátila domů. Dnes tak proslavené příjmení obdržela po svatbě se stíhacím pilotem Archibaldem Christiem před začátkem první světové války. Během ní pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice. V roce 1919 se jim narodila dcera Rosalinda.

Svou první knihu publikovala v roce 1920, nazvala ji Záhada na zámku Styles a vystupoval v ní ješitný a pedantský mužíček s knírem belgický detektiv Hercule Poirot. V některých románech zase řeší případy slečna Jane Marplová, která je starou dámou spoléhající především na vlastní intuici.

Ve svých detektivkách Agatha bohatě zužitkovala zkušenosti z lékárny. „Na regálech všude kolem mě stály jedy. A tak je snad celkem přirozené, že jsem sáhla po vraždě jedem," napsala jednou.

Zlom nastal v roce 1926. Po smrti své matky a rozchodu s manželem jednoduše nasedla do auta a odjela. Auto bylo nalezeno druhý den s kapotou zabořenou do křoví a napůl spadlé ze srázu. Po deseti dnech ji poznali ve městě Harrogate. O svém zmizení Agatha poté nikdy nemluvila.

Když její manželství po 14 letech dospělo ke konci, koupila si lístek do Orient Expresu a rozjela se na Blízký východ. Na cestách potkala svého druhého muže, o 15 let mladšího archeologa Maxe Mallowana. Příkladnou pevnost tohoto svazku sama komentovala slovy: „Mít za manžela archeologa má jednu obrovskou výhodu. Čím jste starší, tím jste pro něj zajímavější." Po druhé světové válce žili střídavě v Anglii a v Orientu.

V 50. letech též vznikly její slavné hry Past na myši a Svědek obžaloby. V tajných výletech do jiných žánrů napsala pár romantických románů a nepovedených básní. Zdařilejší bylo humorné vyprávění o archeologických cestách po Blízkém východě Pověz mi, jak žijete.

V roce 1971 ocenila Alžběta II. dílo královny detektivek titulem „Dáma britského impéria". Zemřela 12. ledna 1976 ve věku 85 let.