Akademie poskytuje vysokoškolské vzdělání v oborech jako jsou malířství, sochařství, grafika, nová média či restaurování uměleckých děl. Má zhruba 330 studentů a ročně ji opouští asi 50 absolventů.
Škola sídlí v několika historických budovách, které jsou umělecky zajímavé. Dnes se veřejnosti otevře její hlavní sídlo na Letné, v pátek zbylé čtyři budovy, mezi které patří Škola architektury na Letné, Moderní galerie na Výstavišti, Šalounův ateliér a ateliér v Zajícově ulici, kde je malířská a sochařská přípravka.

Uskuteční se výstava prací studentů 

Budova Šalounova ateliéru na Vinohradech je po rekonstrukci v roce 2007 využívána jako ateliér hostujícího pedagoga. Secesní stavba se symbolistními prvky podle Šalounova návrhu vznikala v letech 1908 až 1910.

V souvislosti se Dny otevřených dveří se uskuteční výstava prací studentů AVU v Collorado-Mansfeldském paláci. „Je to vlastně poprvé, kdy ateliér intermediální tvorby Dušana Zahoranského a Pavly Scerankové vystavuje takto mimo prostory svých budov. Všechny jejich letní klauzury, které jsou součástí Dne otevřených dveří, jsou vystaveny v Collorado-Mansfeldském paláci," řekla  mluvčí AVU Blanka Čermáková. Výstava potrvá do 10. září, vstup je zdarma.

„Jakmile skončí Dny otevřených dveří, následuje velká výstava ve Veletržním paláci," dodala Čermáková. Zahájena bude 23. června a AVU na ní do 30. července bude vystavovat práce svých diplomantů. Ani na tuto výstavu se nebude platit vstupné.