„Tvůrčí krize už měly na plátně mnoho podob. Nikdo ale pravděpodobně nezašel tak daleko jako Alain Guiraudie. Stát pevně je film, který intuitivně spojuje šok, zhnusení a úžas, ohledává zvíře v nás i mimo nás," uvedl dramaturg přehlídky Vít Schmarc.

Čtěte také: Letošní ročník festivalu Prague Proms zahájí skladatel Danny Elfman

Záměrem režiséra bylo nabořit společenské klišé

Weird Europe se letos uskuteční od 5. do 10. dubna v pražském Bio Oko a v brněnském kině Art od 10. do 12. dubna. Snímek Stát pevně patří k nejkontroverznějším filmům uvedeným na loňském festivalu v Cannes.

Podle filmových publicistů Guiraudie natočil film na hranici perverzního pastorále, psychologického dramatu a symbolického portrétu muže, který nedokáže být otcem, milencem ani tvůrcem. „Na příběhu dvou lidí ukazuji, že i když dva žijí spolu, mohou být vlastně sami. Mým záměrem bylo také nabořit společenské klišé, které říká, že ženy mají mateřský instinkt a schopnost vychovávat děti," sdělil režisér.

Mezi nejznámější jeho filmy patří Neznámý od jezera 

Francouz Alain Guiraudie je jedním z nejvýznačnějších představitelů současného LGBT filmu. Otevřeně se hlásí ke své homosexuální orientaci. Mezi jeho největší kariérní úspěchy patří snímek Neznámý od jezera, za nějž v roce 2013 dostal v Cannes cenu za režii. Společnost Film Europe pořádá také festival Be2Can, přehlídku nejlepších filmů z významných festivalů Berlinale, Benátky a Cannes.