„Výstava bude totálním průřezem dědečkovy tvorby. Vybrali jsme pro ni díla z naší soukromé sbírky, která je nejobsáhlejší na světě – to proto, že babička nikdy nic z toho, co dědeček vytvořil, nevyhodila,“ uvedl John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda Nadace Mucha.

Významná role Francie 

Význam expozice podle něj umocňuje fakt, že se Česká republika ujme předsednictví Evropské unie, které přebírá po Francii, jež sehrála v životě a tvorbě Alfonse Muchy významnou roli. „Chceme jí ukázat, že dědeček byl nejen všestranný umělec, který pevně věřil v to, že jedním ze základních úkolů umění je „ne bořit, ale stavět mosty’. Tedy něco, co v dnešní době potřebujeme možná více než kdy předtím,“ doplnil John Mucha.

Architektonického ztvárnění výstavy se zhostila slavná česká rodačka Eva Jiřičná a její studio AI Design. „Podobně jako Alfons Mucha má i Eva Jiříčná silné renomé po celém světě a jde tedy o velmi prestižní projení Pro mě osobně má navíc zajímavé kouzlo v tom, že ona je známá minimalistka, zatímco Mucha je pověstný bohatou dekorativností,“ shrnuje umělcův vnuk.

Vstupenky na výstavu, kterou spolupořádá Senát Parlamentu České republiky, bude možné koupit on-line na serveru goout.cz nebo přímo ve Valdštejnské jízdárně. Potrvá do 31. října.