Publikací, filmů či dokumentů o Stevu Jobsovi existuje již celá řada, včetně autorizovaného životopisu. Proč jste se tedy rozhodli napsat vlastní knihu? Co vás k tomu vedlo a kdy k tomu nápadu došlo? Byli jste ovlivněni první filmem o Jobsovi v hlavní roli s Ashtonem Kutcherem a chtěli uvést věci na pravou míru?

Rick Tetzeli (RT): Prvním filmem o Jobsovi jsme se vůbec neinspirovali; byl tak strašný, že ho nikdo nebral vážně. Důvod, proč jsme chtěli napsat knihu o Jobsovi, byla ta rozšířená zjednodušená představa, která vůbec neodpovídala skutečnosti o muži, jehož Brent celé ty roky znal. Ten zažitý stereotyp – že je napůl génius, napůl hajzl nutící lidi plnit své rozkazy neustálým peskováním – vůbec nevysvětluje, jak mohl Jobs v Applu za posledních patnáct let dosáhnout takového úspěchu. Pokud by se nezměnil, pokud by zůstal tak nevyzrálý, jako když vedl Apple poprvé, jak by svou společnost mohl zachránit? Jak by si mohl tolik let udržet stálý tým tak vynikajících vedoucích osobností? Jak se mu povedlo tak úspěšně zakormidlovat s Applem do telekomunikačního a hudebního odvětví? To vše byly činy vyzrálého podnikatele a zažitá představa o Jobsovi jim neodpovídá. Chtěli jsme na své otázky najít odpovědi.

Brent Schlender znal Jobse více než 25 let, což je hrozně dlouhá doba. Jak na Steva vzpomínáte? Je nějaká vzpomínka či společný zážitek, při které se vám Steve vybaví?

Brent Schlender (BS): Mám na Steva tolik vzpomínek, že se mi teď jedna konkrétní nevybavuje. Ale zkusím vtipnou historku. Občas mi zavolal domů. Kdykoliv to zvedla moje žena, řekl: „Ahoj, tady Steve. Mohl bych mluvit s Brentem?" A i když měl velmi charakteristický hlas, takže jí bylo naprosto jasné, o koho jde, vždycky se zeptala: „Který Steve?" Byl to takový její způsob, jak mu připomenout, že je stále jenom člověk.

Vaše kniha se zaměřuje především na Jobsovo období, kdy poprvé odešel z Applu a založil NeXT a koupil Pixar. Kdy podle vás přišel ten klíčový okamžik, že se Steve změnil? Do té doby byl spíše zaměřen sám na sebe a na své spolupracovníky příliš nehleděl…

RT: Těch klíčových okamžiků bylo několik, ale dva jsou propojené a často přehlížené. V letech 1991 až 1995 Steve setrval v NeXTu i v Pixaru, i když v nich jen přicházel o peníze. Obě společnosti selhaly při naplňování jeho původního podnikatelského záměru: Odbyt počítačů NeXT byl tak žalostný, že Steva přinutil zrušit celé oddělení vyvíjející a vyrábějící hardware, a Pixar, který měl prodávat grafický počítač jménem Pixar Image Computer, to také nezvládl. Steve se však přesto nevzdal. Vyzkoušel všechno možné, aby obě firmy postavil na nohy. Právě v této době se naučil trpělivosti, která Applu posléze neuvěřitelně pomohla. Ten se totiž před jeho návratem ocitl už v tak hrozném stavu, že náprava zákonitě zabrala celá dlouhá léta.

V knize Jobse vykreslujete jako spontánního a upřímného člověka, který byl velmi otevřený a laskavý, tedy ukazujete zcela opačnou stránku než mnoho jiných autorů. Skutečně byl Jobs takový? Do této doby jsem si myslel, že byl spíše narcista se sklonem k agresivnímu a impulzivnímu chování…

Steve Jobs: Zrození vizionáře. BS: V knize je vykreslen jeho úplný, co nejkomplexnější portrét – tak, jak to odpovídá našemu současnému umu a znalostem. Možná se o něm v následujících letech dozvíme něco víc a svět na něj změní názor. Steve však byl především lidská bytost a jeho osobnost neměla jen jednu stránku. Ano, občas býval dětinský a sebestředný, toužil po pozornosti okolí. Uměl však projevit i svůj soucit, starostlivost a humor. V mládí se odmítl přiznat k otcovství své dcery Lisy, to bylo vážně hnusné – ale s postupem času se do své rodiny zamiloval. A vezměte v potaz i tohle: Jak by s tím vaším „narcistou se sklonem k agresivnímu a impulzivnímu chování" mohlo takových let vydržet tolik neuvěřitelně nadaných lidí? Proč by Tim Cook, současný generální ředitel Applu, poznámka redakce, někomu takovému nabídl kus vlastních jater k transplantaci? Proč mělo při našich rozhovorech tolik lidí (z nichž mnohé Jobs dokonce vyhodil) slzy v očích, když se na život v jeho blízkosti rozpomínali?

Myslíte si, že Steve byl takzvaně na peníze? Není žádným tajemstvím, že nepřispíval na charitu nebo na výzkum nemocí, jelikož jak uvádí zdroje, to neshledával za potřebné na rozdíl od Billa Gatese a dalších.

RT: Nejsem si jistý, proč Steve veřejně nepřispíval na dobročinnost. Trochu té charitativní činnosti prováděl nenápadně, v zákulisí, a jeho vdova se dobročinnosti věnuje z plných sil. Peníze však nikdy nebyly to, co Steva hnalo vpřed. Nezapomeňte, že i když mu ze všeho nejvíc záleželo na Applu, nejvíc zbohatl na prodeji Pixaru Disneymu.

Jak se Steve vůbec vypořádával s neúspěchem? Například takový PowerMac G4 Cube, Steve jej prezentoval jako nejlepší počítač své doby, ale jak všichni víme, byl to propadák (přehříval se, praskaly plasty a další). Tedy jaké to mělo následky uvnitř Applu? Jak to Steve řešil?

RT: V Applu všichni věděli, že občas prostě selžou. Když k tomu došlo, Steve se skutečně mohl rozzuřit a shazovat vinu na nejrůznější lidi – a leckdy za ten nezdar dokonce rozdávat padáky. Základem uvažování celé společnosti však je rychle zapomínat na minulost a pohybovat se vstříc budoucnosti. Jony Ive prohlásil, že během vývoje každého výrobku stvoří dvě věci: 1) samotný produkt a 2) všechno, co se během jeho tvorby naučí. V Applu neustále využívají všechno, co zjistili ze svých selhání i úspěchů, a uplatňují to při dalších projektech.

V této souvislosti mě zaujala vaše kapitola Alláhova zahrada, která skvěle vystihla Steva v první polovině jeho života. Vzpomenete si ještě na nějaké další podobné příběhy?

RT: Jistě, o Jobsovi koluje spousta osobních historek, které jsou nám známy. Ale právě tahle skutečně perfektně vystihuje mnoho různých tváří mladého Steva Jobse, a proto jsme ji použili v úvodu knihy.

Přelom Applu bez diskuzí nastal představením iPodu a iPhonu. Proč podle vás lidé milují svůj iPhone? Myslíte si, že je to pouze Stevovou zásluhou?

BS: Ne, nestojí za tím jen Steve. Důvodem je především fakt, že to byly tak skvělé výrobky a že přišly právě v době, kdy se poprvé objevily technologie schopné s nimi spolupracovat. Některé produkty předběhnou svou dobu; můžeme tvrdit, že jedním takovým byl například Apple Newton. iPod nakráčel na scénu po uvedení formátu MP3, který neuvěřitelně ulehčil přenos zvukových souborů z počítače do kapesních přehrávacích zařízení, a nikdo jiný tehdy nedokázal vytvořit přístroj tohoto typu s tak jednoduchým ovládáním. iPhone zase nastoupil v době, kdy se čipy zmenšily a zvýšily svůj výkon natolik, že se lidem konečně vešel superpočítač do dlaně. V roce 2007, když byl zahájen jeho prodej, navíc už existovaly i jiné, neúspěšné smartphony, takže lidé chápali, o co jde, a připojení na Internet v USA i jinde ve světě dosáhlo dostatečné kvality, aby zvládalo podporovat všechny ty úžasné věci, kterých je iPhone schopen. K zajištění úspěchu svého výrobku zkrátka potřebujete souhru mnoha různých faktorů.

V posledních letech trávil Steve mnoho času s dvorním Apple designérem Jonathanem Ivem. Jaký byl jejich vztah? Měl jste někdy možnost navštívit uzavřené designové studio?

BS: Ano, studio jsem navštívil. Je to vážně něco. Jony a Steve měli úžasný vztah. Oba se do designu zamilovali natolik, že spolu občas vedli hovory, jimž nikdo kolem nedokázal porozumět. Jejich konverzace měla hloubku, kterou se od všech ostatních odlišovala. Steve miloval nadané lidi. Rád se setkával a pracoval s každým, kdo ve svém oboru předčil všechny ostatní. Jony je nebývale talentovaný a citlivý designér a Steve dobře věděl, jak v něm probudit to nejlepší.

Není žádným tajemstvím, že Steve Jobs si k sobě domů nikoho moc nepouštěl. Podle knihy jste měl párkrát možnost být u něj doma. Je možné něco prozradit z jeho soukromého života?

BS: Všechno, co jsem z jeho soukromého života chtěl odhalit, už najdete v naší knize.

Myslíte si, že by se vaše kniha Stevovi líbila?

BS: Těžko říct. Myslím, že by mi to asi neřekl přímo. Nejspíš by utrousil: „Jo, celkem to ujde, no." Nebo tak nějak.

Jak by podle vás Steve reagoval na současné výrobky Applu (Apple Watch, nové MacBooky, včetně mnohem otevřenějšího ekosystému a operačních systémů)?

RT: Některé současné výrobky Applu se hodně odlišují od toho, co firma vyráběla, dokud byl Steve naživu. Lidé však zapomínají, jak nesmírně byl přizpůsobivý. Vždycky šel tam, kam ho vedla technologie. To přesně se stalo v případě iPodu – naskytl se přirozený způsob, jak by se Apple mohl rozšířit do hudebního odvětví, a tak to provedl. Takže i když mnohé současné výrobky Applu vykročily do jiných směrů, Steve by to asi bral. Spíš by ho zklamaly některé chyby, které se objevily v applovském softwaru. Ano, vyladit software v době kompletního bezdrátového připojení je samozřejmě složitější, ale on by se na všechny ty problémy neúnavně vrhal, dokud by je nevymítil. A Apple Music by nejspíš také byl uživatelsky příjemnější, kdyby Steve ještě žil.

Myslíte si, že Apple jde správným směrem? Může v budoucnosti lidem nabídnout opět nějaké převratné výrobky? V poslední době se neustále mluví o vlastním Apple automobilu. Jaký na to máte názor?

RT: Jak už jsem říkal, Apple podle mě stále jde po čichu – míří do oblastí, v nichž mu technologie poskytují možnost růst. Můžeme o tom přemýšlet třeba takto: Jobs svou značku rád porovnával s BMW. Dokáže se Apple stát BMW v odvětví samořiditelných aut? Možná. Může Apple získat status BMW ve světě módy a módních technologických doplňků? Možná. Zvládne být Apple BMW oboru komunikačního softwaru? Možná. Apple už vzrostl natolik, a stal se tak vlivnou společností, že by mohl vstoupit do mnoha a mnoha odvětví a všude uspět. Samozřejmě to musí provést s onou někdejší bezchybnou genialitou – a my stále nevíme, jestli Apple zvládne být geniální současně s expanzí na tolika nových frontách. Uvidíme, jak se to vyvrbí.

Jak se Vám spolupracovalo s nejvyššími manažery Applu?

BS: Na začátku s námi vůbec spolupracovat nechtěli. Už přispěli ke vzniku knihy Waltera Isaacsona a měli pocit, že ohlížení za minulostí bylo dost. Později však změnili názor. Dobře mě znali a věřili mi. A nelíbila se jim ta představa o Stevovi, která po něm mezi lidmi zůstala. Myslím, že usoudili, že my ho vylíčíme jinak.

Máte v plánu vydat ještě nějaké další knihy nebo vzpomínky na Steva Jobse?

BS a RT: Ne, ani ne.

Poslední otázka, která by mě zajímala, je více osobní, a budu respektovat, pokud na ni nebudete chtít odpovědět: Jaká je vaše poslední vzpomínka na Steva, tedy kdy naposledy jste ho viděl, než umřel. Řekl vám nějaká poslední slova?

BS: Můj poslední rozhovor s ním byl telefonický. Na počátku léta roku 2011 mi Steve zavolal a pozval mě, abych ho navštívil u něj doma. Neuvědomil jsem si to, ale byla to pozvánka k poslední společné procházce, k poslednímu poklábosení… než zemře. Vůbec mi to nedošlo, a tak jsem to pustil z hlavy a nedomluvil se na termínu. Toho budu už navždy litovat.