Objekt ateliéru ve dvoře domů v ulici Újezd, kde 50 let žila a tvořila slavná sochařka, obývala a udržovala až do roku 2010 sochařčina rodina.

Akademie výtvarných umění.
Akademie výtvarných umění otevře své ateliéry veřejnosti

Ateliér bude provozovat galerie 

Domek se zahradou je ve vlastnictví hlavního města, spravuje ho ale městská část Praha 1. Ta před několika měsíci rozhodla, že chce majetek prodat. Za záchranu památky se však postavila jak rodina Hany Wichterlové, tak řada známých uměleckých osobností. „Žádáme, aby místo prodeje byl ateliér svěřen Galerii hlavního města Prahy, která má zájem zachovat ho a provozovat jako muzeum,“ stojí ve výzvě, pod kterou se podepsalo více než 1500 osobností.

Po několikaměsíčním boji nakonec kulturní výbor magistrátu schválil záměr, aby ateliér provozovala právě Galerie hlavního města Prahy. „Začínáme věřit, že ateliér bude citlivě zrekonstruován, zpřístupněn veřejnosti a tím pro budoucí generace zachován,“ okomentovala posun v případu příbuzná sochařky Marie Wichterlová.

Umělecké centrum Pragovka.
Výtvarníci v pražské Pragovce otevřou ateliéry návštěvníkům

Městská část: Požadujeme náhradu 

Spor ale, zdá se, nekončí. Než bude možné budovu opravit a zřídit v ní minigalerii, musí hlavní město Praze 1 majetek tzv. „odsvěřit“, aby s ním mohlo disponovat. Jenže městská část požaduje za objekt se zahradou náhradu.

„Pozemek má určitou hodnotu, městská část ho chtěla prodat, a proto požaduje protihodnotu,“ vysvětlil radní Prahy 1 pro majetek Tomáš Macháček (TOP 09) s tím, že se jedná už o třetí obdobný případ v řadě, kdy se vyjednává o kompenzaci. Podle radního hlavního města pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO 2011) však není možné požadavek Prahy 1 splnit.

Třetí ročník otevřených ateliérů proběhl 9. dubna v pražském areálu Pragovka
Lidé navštívili ateliéry ve vysočanské Pragovce

Praha: Kompenzaci si neumíme představit 

„Majetek svěřený městské části nadále zůstává majetkem hlavního města, nedovedu si představit, že by při odsvěření měla přijít kompenzace,“ uvedl radní. Rozepře se tak přesunula mezi hlavní město a první městskou část. K jaké dohodě dospějí, tak ukážou další týdny.

„Věříme, že se městská část s hlavním městem domluví a Praha se brzy bude moci pyšnit tímto magickým místem,“ okomentovala situaci Marie Wichterlová. Praha plánuje prostřednictvím Galerie hlavního města do zahrady a opravy objektu investovat přibližně 10 milionů korun. Roční provoz ateliéru by měl vyjít na 400 tisíc korun.

Týden otevřených dveří v Atelieru kroužek na Praze 3.
OBRAZEM: Prostor pro umělecky založené Pražany nabízí ateliér Kroužek

Výstavy v prostorách zahrady 

„Vedle uchovaných děl může sloužit ke komorním doprovodným výstavám z díla jejích souputníků, k tematickým přednáškám spojeným s historií meziválečné avantgardy, workshopům a sympoziím na téma odkazu Hany Wichterlové v prostoru zahrady,“ uvedla k záměru projektu ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.

Budoucí galerie by se také podle ní mohla propojit s blízkým ateliérem fotografa Josefa Sudka a stát se tak součástí společných projektů.

Fotograf Josef Sudek.
V Sudkově ateliéru si budou pamětníci pouštět jeho gramodesky

Hana WichterlováŽila v letech 1903 až 1990
Patřila mezi nejvýznamnější české sochaře meziválečné avantgardy
V ateliéru na Malé Straně žila od roku 1935 až do své smrti
Okolní zahrada je známá pod pojmenováním Zahrádka paní sochařové, jak ji nazval fotograf Josef Sudek