Knihy i audioknihy, o nichž bude řeč, dobře znáte. Také přízeň čtenářů a posluchačů ze severu Čech jim totiž dala šanci bojovat o důležitá ocenění, která některé z nich už brzo získají.

Čtvrtek bude papírově knižní

Ceny nakladatelé i autoři nejprodávanějších knižních novinek roku 2013 dostanou ve čtvrtek 15. května od 15.30 ve Velkém sále Průmyslového paláce.

„O hlavní cenu Český bestseller, sošku Olbrama Zoubka, se utkají spisovatelé Barbara Nesvadbová, Halina Pawlowská, Zdeněk Svěrák i Vlastimil Vondruška. Ceny jsou udělovány v deseti kategoriích, v každé má nominaci pět nejprodávanějších knižních novinek předchozího roku," řekla Radka Potměšilová, spolupracovnice pořadatelů. A fakt, že jeden ze čtyř, konkrétně skvělý Vondruška, je náš, severočeský, je jedna velká radost.

Jedna z kategorií: Cena i za hudbu

Zve ale také na předávání cen Audiokniha roku 2013 na veletrh Svět knihy v pátek 16. května od 13.00 do Velkého sálu ve střední hale Průmyslového paláce v Praze.

„V sedmi kategoriích budou oceněni interpreti, tvůrci, autoři hudby i obalu, svoji kategorii bude mít i audiokniha pro děti a mládež. Udílení ceny Audiokniha roku 2013 je první počin nově ustavené Asociace vydavatelů audioknih (AVA), kterou založilo devět nejvýznamnějších subjektů na trhu s audioknihami v ČR. AudioStory, Radioservis, Supraphon, OneHotBook, Tympanum, Popron Music, Audioberg, Audiotéka.cz i agentura Kristián," dodala ještě Potměšilová.

Čtyřicet mini kapitol (bez jedné)

Audiokniha Zdeňka Svěráka „Po strništi bos“ Vím, audiokniha Zdeňka Svěráka „Po strništi bos" (Supraphon) vyšla až letos, je „dítětem roku 2014". Ale je pěkná, opravdu!

Takže: Jak dostat 39 kapitol na CD, či 102 kapitol na 3CD? Inu, nesmí to být „velké fláky". Sám jsem dosud nepřečetl loni nejúspěšnější knihu českého interpreta „Po strništi bos", přiznávám. Ale věřím panu Svěrákovi, že podobně, jako zdařilou audioknihu, pojal i knihu podle ní. Proč by ji jinak četl do mini kapitolek?

Řekl bych, že autor je v této audioknize asi nejnostalgičtější, co ho znám. Ale nebojte, neslzí tu, ani když to k pláči být má. Dětská duše svět okolo sebe vylepší, vidí ho radostněji, dobrodružněji, nebo třeba šibalštěji, ač už je pro dospělé docela zle. Tak to je, kloubí-li se fantazie se vzpomínkami. A pěkné na tom je, že nepoznáte, kde je ta hranice. Že to tak zkrátka Zdeněk umí napsat

Jak Eda kradl řepu…

Na „Nových povídkách" mě baví Svěrákova dikce, i to posvátné až svaté nadšení. Objevování světa očima kluka v pár povídkách, ale třeba i pohled na partnerský vztah na sklonku života. V tom je skvělá povídka ač je „Strniště" spíš fikce. Krásná literatura, jak uvádí.

Ale, je to tu zas! Ta fascinace, radost, očekávání… Světem Edy je i cukrovar, který ožívá jednou v roce, při kampani. Autor píše, jak se Eda bál, když kradl řepu a ještě větší strach měl, když bral hotový cukr, aby bylo čím v zimě přikrmovat včely. Potraviny byly za války na příděl. „Na kradení cukru musíte mít odvahu a pumpky," uvádí. Prý v cukrovaru je příjemný vůňosmrad. Říkáte si „Hele, vůně," ale po druhém čuchu byste to prý radši nedýchali.

…hnedle měl v kalhotách

Když nakrade dvě kila cukru, je vyhráno, ač se při tom po*ral. Neřekli mu totiž doma, že vrátný vůbec není nebezpečný.

Nad albem fotek vzpomíná rodina na své živé a Eda na mrtvého brášku. „Stránky z pohřbu nemám rád, protože maminka vždycky sáhne pro kapesník," říká. „Líbí se mi ale svatební fotografie, na kterých má tatínek ještě vlasy a maminka je krásná jako z filmu," je malý kluk u vytržení.

Knížka je také chválou lidské práce. Třeba když Eda původem z Prahy zjišťuje, jak vznikají peřiny, jak se dere husí peří. Či když pomáhá panu Kličkovi orat. „Koníčkové," šeptá jim, a unavení koně na něj vyfukují z nozder páru. Pan Klička si zády k němu rozepíná poklopec a přitom si přerušovaně pohvizduje. „To je ale proud," říká si Eda, když slyší jeho mocný cákot, jako když pustíte vodovodní kohoutek naplno…

Husa je chytřejší než slepice

A je zima, napadne moc sněhu, který je na venkově lepší, než v Praze. A je jaro a zjara Eda pase husy. „Kdo si myslí, že je husa hloupá, ten se mýlí. Je mnohem chytřejší, než slepice," tvrdí husopas.

A takových fajn postřehů tu na 3CD, které končí až po konci druhé světové války, tedy osvobozením, je…

Zdeněk Svěrák je přitom kouzelníkem! Vždyť i ty, kteří to nepamatují, anžto pro svůj věku ani nemohou, svými písmenky i hlasem donutí, těšit se na konec války. Na mír. Však také názvy kapitol jeho knihy ke konci už mluví samy za sebe: Obrněný vlak, Padlí, Žehlení, Vyvěšování státní vlajky, Podivní Němci, Uniforma, Dunění, Vysavač, Hledání pachatele, Vlkův pohřeb, Návrat. Čtete také v těch slovech radostnou naději?

Tak tedy pěkný poslech! A držme audioknize „Po strništi bos" už za rok palce. Ale také si přejme, ať má v tom klání mocné soupeře. Takové, s nimiž bude radost i čest poprat se.