Od pravěku k Marlene

O adeptech na vítěze sedmého ročníku cen Audiokniha roku rozhoduje odborná porota, která tentokrát vybírala ze 112 přihlášených titulů od 19 vydavatelů. Mezi nimi opět nacházíme osvědčené značky OneHotBook, Radioservis, Tympanum či Audiotéka. Dvojnásobnou nominaci získala herečka a dabérka Jitka Ježková v kategoriích Jednohlasá četba (Teorie podivnosti) a Nejlepší interpretka (Naslouchač).

Navázala tak na loňský úspěch Petra Čtvrtníčka. Nejlépe se vedlo fantasy příběhu Tobiáš Lolness z pera Francouze Timothéa de Fombelle, který posbíral tři nominace. Uspět může také drama-tizace Havlovy Žebrácké opery, Stín Jiřího Křižana a Moje matka Marlene Dietrichová od Marii Rivy ve výtečném podání Vilmy Cibulkové a Jany Strykové.

Ivan Martin Jirous
O cenu Magnesia Litera soutěží Komenský s Magorem

Ta už byla ke slyšení na vlnách Českého rozhlasu. Zvláštní Cenu za mimo-řádný přínos v oblasti mluveného slova si převezme herec Jiří Dvořák. Mezi adepty na ce-nu za jednohlasou četbu jsou Vladislav Beneš za Pagnolův román Jak voní tymián, Otakar Brousek ml. za interpretaci Houellebecqova Serotoninu či Jitka Ježková za Teorii podivnosti od Pavly Horákové.

Z dětské literatury mohou vyhrát Klub divných dětí Petry Soukupové nebo další díl Matochovy Prašiny Černý merkuri. Na ceny za nejlepší design aspirují přebaly ke Körnerově Adelheid a Simenonovu Maigretovi na dovolené. Ze sekce Mimo kategorie stojí za pozornost Zemanova Cesta do pravěku a Reinhard Heydrich Kat, který miloval hudbu od Roberta Rytiny.

I knihkupectví v Hradci Králové začala nabízet poslední díl ságy o Harry Potterovi
Nejslavnější knižní sága. Harry Potter už v Česku kouzlí 20 let

Těžko odhadovat, na jak dlouho se odložené kulturní akce protáhnou. Zatím je slav-nostní vyhlášení vítězů plánováno na 23. dubna v pražském kině Atlas. Akci bude stejně jako loni moderovat Jan Kovařík. Totéž se týká besedy s laureáty, která je zařazena do programu Světa knihy na 15. května ve Velkém sále Průmyslového paláce.

Češi poslouchají

Jak asociace potvrzuje, zájem Čechů o audioknihy několik let roste. Vloni se prodalo přes 300 000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Ještě vyšší byl poprvé v historii prodej digitální, který převýšil fyzické nosiče téměř o 9 procent. Vyšlo 418 nových titulů, skoro o polovinu více než předloni.

Dokumentarista Vít Klusák
S predátory v síti. Natáčení nás všechny doběhlo, říká Vít Klusák