O obraz nazvaný Trůnící Panna Marie s dítětem měla zájem i česká Národní galerie, nakonec jej ale nezískala, uvedla mluvčí českého ministerstva kultury Michaela Lagronová. Novým majitelem je podle agentury AFP Metropolitní muzeum v New Yorku.

O nově objevenou cennou malbu ze 14. století se během dražby strhnul velký souboj a cena se rychle zvyšovala. Nakonec licitátor poklepal kladívkem ve chvíli, kdy částka dosáhla pěti milionů eur. Nový majitel ovšem zaplatí za obraz po započtení 24procentní aukční přirážky ještě o 1,2 milionu eur více.

Jedinečná Elisabeth míří v české premiéře na jeviště plzeňského Nového divadla.
Muzikálový hit Elisabeth vstupuje na české jeviště

Novým vlastníkem obrazu se stalo Metropolitní muzeum v New Yorku, pro nějž malbu vydražila galerie Benappi Fine Art, uvedla agentura AFP. "Mluvil jsem se zástupkyní Metropolitního muzea a řekla, že byli připraveni jít v případě potřeby ještě výše," řekl zpravodaj České televize Jan Šmíd, který aukci sledoval na místě. České instituce v aukci neuspěly. "Je nám to líto… cena ale podle ministerstva neodpovídá reálné hodnotě," uvedla Lagronová.

Obraz malovaný temperou na dřevě byl dlouhá léta v domě dijonské rodiny, která neměla tušení, že se mezi nimi po generace dědí dílo jednoho z nejvýznamnějších českých představitelů vrcholné gotiky.

Obraz považovali za dekoraci

"Majitelé obraz považovali za obyčejný dekorativní panel a chtěli ho prodat společně s nepříliš hodnotnými stříbrnými předměty a koupelnovým nábytkem," popsal šťastný objev znalec Hugues Cortot z aukční síně, která dražbu hostila.

"Jsme hrdí a šťastní, že jsme ukázali, že díla takové hodnoty se mohou v regionu prodávat mezinárodním muzeím, což v zahraničí zvyšuje vliv francouzského trhu s uměním," citovala po aukci Cortota agentura AFP.

"Trvalo nám čtyři měsíce, než jsme s jistotou dokázali určit autora. Pro francouzský trh i pro nás je určitým posvěcením našich snah to, že do srdce Burgundska přijelo nakoupit Metropolitní muzeum," dodal odborník na staré mistry Eric Turquin.

Jiří Trnka: V zahradách imaginace.
Výročí úmrtí: Jiří Trnka v kině, knize i páternosteru

Fakt, že dražená malba je dílem anonymního českého malíře vrcholné gotiky Mistra vyšebrodského oltáře potvrdili i čeští experti, včetně pracovníků Národní galerie a Ústavu dějin umění Akademie věd. Anonymní malíř byl pojmenován podle svého nejvýznamnějšího díla - devíti deskových maleb na hlavním oltáři v klášterním kostele cisterciáků ve Vyšším Brodě.

Dnes prodaná malba zobrazuje Pannu Marii oděnou v modrém šatu a zlatém plášti, která na rukou drží Krista. Ten se jednou ručkou chytá za nohu a druhou tiskne palec madony. Podle odborníků je podobné přirozené gesto na obrazech z poloviny 14. století výjimečné.