Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Básník Radek Fridrich: Mám sice cenu, ale vracím se do normálního života

Děčín, Praha /ROZHOVOR/ - Magnesia Litera! Prestižní cenu za knihu „Krooa krooa“, jejíž název byl inspirován nápisem ve skalách v Tisé, předala v Praze autorovi Dagmar Havlová. V Děčíně žijící Radek Fridrich, známý sudetský básník, překladatel a pedagog, získal ve čtvrtek prestižní literární cenu Magnesia Litera 2011. Za svou už jedenáctou sbírku. Na slavnostní ceremoniál, knihu i budoucnost jsme zeptali Radka Fridricha. „Mám z ceny velkou radost,“ shodl se s Ivanem Harákem, literárním pedagogem z Univerzity J. E. Purkyně z Ústí, svým bývalým kolegou. Dnes učí na zdravotnické škole v Děčíně, na UJEP zůstává externě.

11.4.2012
SDÍLEJ:

Básník Radek Fridrich.Foto: čtk

Při přebírání ceny jste přiznal, že se vám rozklepala kolena z paní Havlové. Opravdu?
Ano, vážně. Já s cenou nepočítal poté, co před 14 dny vyšel v Respektu článek od Simony Martínkové. Psala, že je moje knížka dobrá, ale jasným favoritem na cenu za poezii je mladý Kamil Bouška. Jeho sbírka Oheň po slavnosti je prý nová tendence české poezie, tak jsem si říkal, že se asi nechytám. Když cenu za objev dostal Štěpán Hulík za filmovou Kinematografii zapomnění, „vzdal“ jsem to. Prostě jsem si tam šel sednout, nic si nepřipravoval… Ale když padlo mé jméno a uviděl jsem paní Havlovou, řekl jsem si,: „To není žádná legrace!“ Fakt se mi rozklepaly kolena.

Řekl jste: „Zdravím své syny, Šimona a Kryštofa“. Byla to taková ta „předávací povinnost“?
Vůbec ne. Šimon a Kryštof, to jsou moji synové, ale i když jsem teď rozvedený, otcovství beru vážně. Jen se s nimi denně nevídám - proto ten vzkaz.

Také jste vzkázal otci, „zítra jdeme na dřevo“. To byl zašifrovaný básnický vzkaz?
(smích) Ale ne. Nám to čtvrteční dopoledne před předáváním cen přivezli domů dříví. Já chvíli sekal, než jsem odjel s přítelkyní do Prahy, a otec pokračoval dál sám. Takže budeme sekat ještě tři čtyři dny… Těmi slovy jsem to chtěl maličko „znevážit“. Říct, že jsem právě dostal jakousi cenu, ale hned druhý den se vrátím do normálního života, kde se štípe dříví, venčí psi a vaří guláše…

Název vaší nově oceněné knížky není úplně obvyklý. Když jste ho ve Stavovském divadle na ceremoniálu vyslovil, zaznělo to skoro jako krákání. Nebo ne?
No, ono to nevyznělo úplně nejlépe, já nedokázal lépe artikulovat. Když přijedete do Tisé, vidíte tam desku o pískovcových skalách a na ní je napsáno, že se nad skalami vznáší krkavec se šedomodrými křídly a že můžeme slyšet jeho krooa krooa. Je to tam přesně tak, a mě, když jsem to před asi osmi lety četl, to inspirovalo. Podle mě je to možná trošku ironický výkřik… Sám jsem se chtěl jako trošku ošklivej pták vznášet nad krajinou severních Čech a sdělit příběhy, které jsem ve skalách našel nebo i vytvářel.

Kolik je ve vaší knížce příběhů?
Dva hlavní. Je v ní příběh Vlašského Daniela, což je v podstatě příběh otcovský. Daniel byl prospektor ze 17. století, Vlach, který chodil po krajině zhruba od Doubice, od Kytlice až po Wintenberk, Bad Schandau, a hledal takzvaná kutiště - potenciální místa, kde by se nacházelo zlato nebo nějaká jiná ruda, v této krajině většinou stříbro. A já si našel vzkazy v děčínských vlastivědných zprávách, to byly záznamy z vlašských knih… Daniel, reálná postava, má partnerku Chrastavu, obě postavy jsou jakoby zvířecí, drsný. Další část je věnovaná smírčím křížům, ke kterým se vážou morytáty v krajině na bázi reálných příběhů, ale většinou je to vymyšleno. A pak je tam ještě další oddíl Klatzek, to je syn, který vznikl z Chrastavy a Vlašského Daniela, Je to takový hajzlík, syčák, který se vůči otci nějakým způsobem vymezuje a jde krajinou dál. Vzkazy od otce jsou adresovány částečně jemu a on dělá, jak to u synů bývá, vše možné, aby svého otce pokořil, dělá mu naschvály. Klaczek má partnerku Laňku, hodně romantickou bytost. Obě dějové linie končí špatně: Daniel umírá a Klaczek končí v jeskyni a čeká na Laňku. Ta ho ale opouští… Ale spíš než o příbězích se asi dá mluvit o epické poezii.

Pedagog UJEP i autor Ivo Harák si pochvaloval, že to je váš návrat k sudetské tematice…
Ale ono to tak úplně není. V roce 1999 a 2001 jsem napsal knihy Řeč mrtvejch a Erzherz a v nich jsem poprvé tematiku Sudet, jejich hrobů a příběhů pojmenoval. Pak jsem napsal knihu Žibřid, což byly absurdní příběhy, překládal pověsti z Děčínska a tu knihu nazval Modroret. Knihu Krooa krooa jsem psal sedm let. Krajina Sudet v ní je, ale není tam to čisté němectví, čistě německé příběhy. Já totiž vydal ještě jednu knihu Nebožky/Selige, která je víceméně návratem k česko-německé problematice. Byla nominovaná na cenu v Německu, takže jedu 8. září za Českou republiku do Drážďan bojovat o 5 tisíc euro. Nebožky tedy možná budou ještě úspěšnější než Krooa krooa, to se uvidí.

Ivo Harák také řekl, že si tu cenu zasloužíte. Předpokládám, že i vy máte z ceny Magnesia Litera radost, že?
No jasně, to bych tu dělal nějakýho nafrněnýho chlapíka… Když mluvil o tom, že si ji zasloužím, chtěl tím asi říct, že ji nedostávám za svou první knihu že už jsem jich napsal víc. Je to moje  jedenáctá básnická sbírka, některé knížky jsem psal česko-německy, mám překlad i v polštině a překlady i v Británii. To znamená, že ta má cesta už je delší a pozvolnější, je mi čtyřiačtyřicet a dostal jsem takové první významnější ocenění v Čechách. Tak to asi myslí. A nejspíš mluví i o tom, že v severních Čechách celou tu dobu působím, že jsem neměl tendenci odejít do velkoměsta, Prahy nebo Brna, kde mi knížky vycházejí v nakladatelství Host. A že jsem organizoval deset let literární akce na děčínském zámku, že dělám večery poezie, že jsem aktivní celkově - nedělám jen poezii. Že jsem nějaký literární život v severních Čechách inicioval. Ale nevím…

Prozradíte, na čem právě pracujete?
Loni se mi podařilo nějakým zázrakem a souběhem událostí vydat dvě knihy. Krooa krooa v červnu v Brně u nakladatelství Host a Nebožky v Opavě. Takže vydávám knížky na Moravě, ačkoli jsem z Děčína. Tím pádem jsem si jako by vyčistil stůl a teď se tam rodí básnická skladba, týkající se industriální krajiny severních Čech. Ale vůbec nevím, jestli ji někdy dokončím, jestli je to téma uchopitelné. Víc vám k tomu ale neřeknu, protože jsem opravdu na začátku.

Kdo je… Radek Fridrich

*1968 v Děčíně,básník, výtv. autodidakt, překladatel, recenzent

- absolvoval češtinu a němčinu na pedagogické fakultě UJEP v Ústí (1996- 2008), vyučoval na bohemistice tamtéž. Poslední roky učí na Střední zdravotnické škole v Děčíně.

- jeho dílo je silně spjato se severočeskou krajinou, tedy prostředím, které tradičně formovala německá kultura a mentalita a které bylo po 2. světové válce připraveno o své původní obyvatelstvo i několikasetletou kulturní paměť.

- patří mezi nejvýraznější a nejosobitější české básníky po r. 1989, jeho jméno nechybí v žádné z reprezentativních antologií mapujících současnou českou poezii. Jeho básně byly přeloženy do několika jazyků.

- vydal knihy: PRA (1994), Zimoviště (1996), V zahradě Bredovských (1999), Řeč mrtvejch / Die Totenrede (dvojjazyčně; 2001), Erzherz (2002), Molchloch (2004), Šrakakel / Der Schreckliche (dvojjazyčně; 2005), Žibřid (2006), Modroret (2008), Krooa krooa (2011) a Nebožky / Selige(dvojjazyčně; 2011).

- za sbírku „Krooa krooa“ (Host 2011) získal cenu Magnesia Litera 2012 v kategorii poezie


Autor: Radek Strnad

11.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robert Plaga.
12

Plaga nejdřív učil o porcování medvěda, teď sestavuje školský rozpočet

Ilustrační foto.
12 33

Asfaltování za sněhu. Silničáři opět dohánějí resty

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Americký přeběhlík do Severní Koreje zemřel, bylo mu 77 let

Zřejmě jediný známý přeběhlík ze Spojených států do Severní Koreje, seržant americké armády Charles Jenkins, zemřel ve věku 77 let v Japonsku. V Severní Koreji prožil bezmála čtyřicet let

Vánoce v cizině. Pelta tvrdí: Nový předseda bude zvolen

Za normální situace by jezdil po republice. Od Aše až po Havířov by sháněl podporu. Sliboval, přemlouval, lobboval. Jenže nemůže. Ať už dnešní volební valná hromada fotbalové asociace dopadne jakkoliv, Miroslav Pelta zůstane stranou. „Nekandiduji na žádnou funkci,“ poznamenal Pelta v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Bio, raw, bezlepkové i tradiční. Cukráři jsou zavaleni objednávkami

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Vánoční pečivo v Praze ještě objednat lze, ale cukráren s volnou kapacitou každým dnem ubývá. Kilo vyjde průměrně na 600 korun. K dostání jsou i varianty bezlepkové, bezlaktózové či raw, tedy syrové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT